Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Imettäminen lisää keskenmenoriskiä???

30.10.2005 |

Kuulin tuttavalta, että imettäminen lisäisi keskenmenoriskiä, koska imettäminen lisää supisteluita tai jotain vastaavaa. Onko kukaan muu kuullut?



Plussasin viikko sitten, ja esikoinen on 7 kk, kiinteitä ja rintamaitoa syö tällä hetkellä. Huomenissa pitänee soitella neuvolaan, mutta olisi kiva kuulla mitä neuvoja muut ovat saaneet neuvolasta vastaavassa tilanteessa.



-Niina

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
30.10.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

näin mulle ainakin TH sanoi ja meillä loppui imetys siihen. Tokikaan esikko (9kk) ei saanut silloin enää kuin kerran-kaksi päivässä rintaa...

Vierailija
2/8 |
30.10.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Neuvolassa neuvovat automaattisesti lopettamaan imetyksen, koska heillä ei ole parempaakaan tietoa. Eli voit rauhassa jatkaa imetystä näin halutessasi.



Käy tutustumassa faktatietoon:



http://www.imetystukilista.net/faq/raskaus.php

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
30.10.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Neuvoloissa tosiaan melkein järjestään " kielletään" imetys raskauden aikana, mutta se on turhaa jos on terveestä naisesta ja normaalista raskaudesta kyse.

Jos on taipumusta keskenmenoihin ja herkästi supistelevaan kohtuun, sitten ehkä varmuuden vuoksi kannattaisi lopettaa, mutta muuten ei ole vaaraksi niin kauan kuin seksiäkään ei kielletä :).



Kuuntele omia tuntemuksiasi ja vointiasi. Rintamaidon laatu ei heikkene raskauden takia, ja sikiö varmasti ottaa tarvitsemansa, jos joku kärsii jostain puutoksesta se on äiti ;). Eli kannattaa syödä ja juoda kunnolla ja monipuolisesti, niin ei sitäkään vaaraa ole.



Maidon maku muuttuu monesti raskaushormonien takia, ja maidon tulo saattaa monesti raskauden puolivälin paikkeilla heiketä, joten aika yleistä on, että imeväinen vieroittaa itse itsensä raskauden aikana. Ei kylläkään kaikki, ja tandemimetyskään ei mitenkään tavatonta ole :).

Vierailija
4/8 |
31.10.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Raskaana oleva ei saa kyykistellä, koska silloin vauvalla on vaara kuristua napanuoraan ;o)

Vierailija
5/8 |
31.10.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli raskautuessani imetin 4-8x/vrk ja nyt 1-3x/vko. Eli meillä on meneillään taaperoimetys (nyt 1v8kk), josta vierottaudutaan lapsentahtisesti. Itse asiassa tässä raskaudessa on ollut vähemmän supisteluja ym. kuin oli toista odottaessa. Ja yksikään supistus ei ole liittynyt imetykseen vaan rasitukseen (lasten kantaminen, paljon kävelyä jne).

Ja itsellä viikkoja nyt 31+6.

Vierailija
6/8 |
31.10.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nämä tilanteet ovat tapauskohtaisia ja aina pitäisi tilannetta pohtia yksilökohtaisesti. Siis tausta ja taipumukset jne. on huomioitava imetettäessä raskaanaollessa. Imetystukilistalla on ohjeita ja sinne voi vaikka soittaa ja kysellä, miten kannattaa toimia. Lähinnä kyse on siitä, että äidin elimistö joutuu todella koville ylläpitäessään kahta lasta, jo olemassa olevaa ja masussa kasvavaa. Tällöin vauvat kyllä saavat tarvitsemansa, mutta äidin elimistö ei välttämättä. Imetyksellä ei esim. pysty aiheuttamaan keskenmenoa, mutta ennenaikaisen synnytyksen kylläkin loppuraskaudessa, mikäli supistuksia esiintyy. Jos imettää raskaanaollessa, on omasta hyvinvoinnistaan ja syömisistään huolehdittava erittäin hyvin. Mun täytyy sanoa, etten kyllä olisi jaksanut imettää, sillä olen (kuten esikoistakin odottaessa) niin huonovointinen, että hyvä, kun joka päivä saan syötyä. Tänään on ollut niin rankka päivä, ettei oikeastaan mikään ole pysynyt sisällä. Imetä tässä nyt sitten... Eli koska aavistin, mitä tuleman pitää,lopetin imetyksen ilman neuvolan suosituksiakin. Tukea asiassa sain myös imetystukipuhelimesta.

Charlotte ja poika 5kk ja rv9+3

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
31.10.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vuosi sitten olin raskaana ja imetin edelleen esikoistani pari kertaa päivässä. Lääkärineuvolassa lääkäri tiedusteli asiaa ja kerrottuani tilanteen, hän sanoi, että imettäminen lisää äidin elimistössä oksitosiinia, mikä puolestaan käynnistää synnytyksen ja näin ollen voi johtaa myös keskenmenoon. Hänen mielestä vaaraa ei ollut ihan alkuraskaudessa, mutta toiselle kolmanneksella hän jo kehoitti harkitsemaan imetyksen lopettamisen.



Raskauteni osoittautui sitten tuulimunaksi, mutta siinä vaiheessa ei imetyksestä vielä mielestäni ollut haittaa.



Triku

Vierailija
8/8 |
02.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

..lopettamaan imetys pikkuhiljaa. Nyt pari kolme päivää on yritetty korviketta otta apäivällä, mutta eipä ole tehnyt kauppaansa. Muu ruoka sen sijaan menee iloisesti alas vauvalla, ja vettä myös onneksi.



Ajattelin, että jatkan rinnan antamista kuitenkin illalla ennen nukkumaan menoa, kun siihen rauhoituu niin hyvin, mutta muuten lopetan sen. Kunhan menee korvike alas päivällä, niin alkaa unikoulu ja loppuu toivon mukaan tissittelyt yöllä. :)



Kiitos kommenteista!



-Niina ja Anni 7 kk