Mistä nimimerkkinne on tullut?
Olen monta kertaa miettinyt noita nimimerkkejä. Niitä on niin monta hienoa ja erillaista. Mistä olette nimimerkkinne kehittäneet?
Itse olen 72oinas joka tulee tietysti horoskooppimerkistä ja syntymävuodesta.
Kommentit (42)
on tietenkin Harry Potterista ja lopussa oman syntymävuosi.
Olen suuri Potter-fani =)
E:kirjaimella, niinkuin omakin nimi, eikä oikein mitään mitä yritin saanut enää laitettua, kaikki varattuja :/ jostain sit mielen perukoilta tuli tuo nimi mieleen, joten nyt sitten olen -ebba- :)
mun nikki on nuorimmaisen lapseni nimi :o) kuinka tylsää ;oD
nikki on tullut nalle puh-piirretyissä olevasta tiikeristä ja tuo 26 on silloinen ikäni eli nyt muutamaa vuotta vanhempi =)
Joten en varmaan kenellekkään tuttu ole.
Mutta nimimerkki Sid on " Ice agen" laiskiaiselta lainattu.
onhan tuossa oma syntymävuosi ja sitten vaan joku keksitty juttu. en kuollaksenikaan muista mistä tuli ootinsillon esikoista ku ton keksin. Ei viittaa lempinimeen tai omaannimeen... oikeestaan aika hyvä kyssäri, vois ihan iteki miettiä :D
Minä otin äitini kolmesta etunimestä ne kaksi ekaa. Kolmas on sitten kutsumanimi. Sitäkin olen jossain käyttänyt. Olin täällä rekisteröityneenä esikoisen (5 v.) odotus- ja vauva-aikana toisella nimellä, joka oli yksi hellittelynimistä, joillä häntä kutsuin. Nyt ajattelin vaihtaa kun siitä on niin kauan aikaa.
..on pikkusiskon lapsena antama lempinimi. Tulin kuulemma aina paikalle kuin piipaa-auto..
Rekkauduin tänne joskus ajat sitten pelkkänä piipaana, mutta hävitin tunnukset niin piti sitten lisätä uuden nikin perään nuo nollat.
Olemme puolisoni kanssa päätyneet tiettyihin nimiin, jotka haluaisimme lapsillemme ( joskus tulevaisuudessa,kun plussaan), jos se olisi tyttö, siitä tulisi Jasmin Maria ja pojan nimi Jesse Mikael, toiset nimet ovat muunnelmia meidän omasta nimestä.
Tämän hetkinen " projektimme" on saanut nimekseen vielä jasminmaria, koska meillä on jku kutina että eka olis tyttö -kun se nimi putkahtelee tuon tuosta joka paikassa vastaa,nyt kun on yritetty =)
Että siitä nimi -tosi paljon mielikuvitusta käytetty,heh..
Neppailtiin ahkerasti " Neppiksillä" eli niillä pikkuautoilla ja kun se nicci oli varattu, laitoin tylsästi syntymävuoteni perään :)
on väännös omista nimistäni, piti pitkään miettiä, mut tuohon Milennaan päädyin:)
Esikoistyttäreni toinen nimi on Mikaela ja perässä sit mun vuosimalli :)
Sit mul on yks muukin nimimerkki täällä ollu (tän lisäksi) mutta en enää muista niitä tunnuksia. Lähinnä ollu noissa osto- ja myyntipuolen ilmoituksissa käytössä, niissä kun pitää laittaa puh.nroita tai muita " oikeita tietoja" . En siis halua että niitä yhdistetään tähän nimimerkkiini yksityisyyssyistä.
AI= esikoistyttöni etunimen eka tavu (AIni)
HA= omasta etunimestäni osa (HAnna)
Eli tyttäreni on Tytti, mieheni kutsuu leikkisästi Tytikäksi. Se on miusta somaa, kun isillä on lapselle oma nimi.
Nostan tämän siksi jos joku vielä kertois oman tarinan. Itse ainakin luen niitä suurella mielenkiinnolla!
Mun nikki on ihan tuulesta temmattu. Joskus jossain käyttämäni oli varattu, mitä suuresti ihmettelin (sellainen väännös eräästä vanhasta runonlaulajanaisesta), joten laitoin sitten senniina vähän sinne päin. Se ei siis muistuta omaa nimeäni tai kenenkään sukulaisen nimeä mitenkään:-)
Eli kaikki lähti koirasta.
Meillä oli koira joka oli osaksi bullmastiffia ja osaksi amstaffia ja johonki piti keksiä sitten omasta seropista uus rotu-nimike, joten siitä sitten tuli että buam. Se on sitten elänykki siitä lähtien.
mutta vastaan silti :) Olin aikanaan au pairina ja perheen tyttären toinen nimi oli/on Dagmar, on jäänyt minulle nimimerkkki yms. käyttöön ja 79 on yllätys, yllätys syntymävuoteni.
peräisin esikoisen kuumeilu ajalta jolloin aina ajattelin, että jos huomenna jo tärppäisi.Sitten tuli vaan laitettua nuo pisteet vielä perään, että jos vaikka jo huomenna... Vähän tyhmä nimimerkki mutta itselle siihen liittyy " tarina" niin olen siihen tottunut enkä jaksa vaihtaa =)
Laulun sanat menee ' Haavemaa, kaikki päättyi kyyneliin...' Niinkuin on aikasta monta kertaa päättynyt eikä pettymyksille loppua näy.