Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

lämmöistä jälleen...

24.11.2006 |

miten tää homma nyt menee??Kohoaako lämmöt siinä vaiheessa kun on ovulaatio ja laskeeko heti, kun se on ohi? Mites sit, jos hedelmöittyminen on tapahtunut, laskeeko lämmöt hetkeksi ja kohoaa sitten uudelleen vai pysyykö ne koko ajan ylhäällä? Tää on aika turhauttavaa kuukaudesta toiseen, kun mittailee lämpöjä, niin aina ne vaan laskee, silloin voi melkein heittää haaveet nurkkaan!

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
24.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


Siis ennen ovulaatiota lämmöt alemmat. Ovulaation jälkeen lämmöt nousevat ja pysyvät koholla jos olet raskaana. Jos et ole niin lämmöt laskevat juuri ennen menkkoja tai sitten menkkojen aikana. Perussääntö on siis tuo, että lämpökäyrästä pitäisi tulla tuollainen kaksitasoinen.



Jotain hienosääntöjuttujakin on. Joillain laskee lämpö juuri ovulaatiota ennen, josta voi päätellä ovulaation olevan, mutta tämä ei toimi kaikilla. Ja esim. itselläni joskus laskee ovulaation alla mutta ei aina.



Sitten oviksen jälkeen voi tulla sellainen nk. kiinnittymisdippi, jolloin lämpö laskee muutama päivä oviksen jälkeen ja nousee sitten takaisin ylös. Tämä voi viitata raskauteen, mutta ilmiötä esiintyy myös niillä, jotka eivät ole raskaana.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla