Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kierrot sekaisin - mitä kautta lääkäriin?

25.11.2005 |

Miten olette hoitaneet, kun kierrot on pitkiä ja mitään ei kuulu? Yksityiselle vai tk:een? Annetaanko hormonit kuinka nopeasti? Itsellä km (8/05) jälkeen yhdet menkat ja raskaana ei olla.. Pillereiden jälkeen kierto tasaantui vähän nopeammin.



A kp44

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
25.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla on kiertojen välit olleet pitkään 28 pv.



Kun keskimmäistä aloimme yrittämään, alkoivat kierrot venähtää pitkiksi, ja käännyinkin yksityisen gynen puoleen.

Sain samalla käynnillä Lugesteron-kuurin, minkä syötyäni plussasin välittömästi :) Tämä lapsukainen nyt 3 v 4 kk.



Kun pian tämän jälkeen toivoimme pienellä ikäerolla uutta perheenjäsentä, alkoivat kierrot taas venähtää pitkiksi (tosin varmaan imettämiselläkin oli vaikutusta kuukautisten heittelemiseen) ja käännyin samoisen gynen puoleen.

Sain taas kerran Lugesteron-kuurin, minkä piti saada aikaan kuukautiset, mutta niitä ei sitten tullutkaan, vaan tulikin vauva :)

Tosin jälkeenpäin laskeskeltuani, taisin olla jo raskaana gynellä käydessäni, mutta oli niin alussa, ettei sitä huomattu ultrassa ;O



Ei kokemusta kuinka pian pääsee julkisen kautta gynelle.

Itse en malttanut jäädä odottelemaan, vaan varasin suosiolla yksityiselle ajat, mistä sainkin ajat tosi nopsaan.



Nyt toiveena on neljäs, ja pitänee taas katsoa, tarvitseeko taas kerran " avitetta" raskautumiseen.

Yritystä takana vasta kaksi kiertoa, joten en vielä hosu. Ja kierrot olleet vielä säännölliset 28 pv, joten maltan vielä mieleni.

Vierailija
2/5 |
25.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla oli myös km elokuussa. Sen jälkeen oli menkat 5 viikkoa kaavinnasta, sitten seuraava kierto muistaakseni 25 päivää ja sitä seuraava 35 päivää. Mulla ongelmana on ollut lyhyt luteaalivaihe (oli jo ennen km:a olleissa kierroissa) ja menin sen takia yksityiselle gynelle tuon tokan kierron jälkeen. Suoraan sanoen ei käynyt edes mielessä mennä tk:een!



Mä sain lugesteronin kiertoa pidentämään. Toinen ongelma km:n jälkeen on ollut ovuloimattomuus, tosin nyt viimeisessä kierrossa oli jo ovulaatiokin. Tähän lääkäri määräsi clomit, mutta sanoi, että kannattaa odottaa vielä vuoden loppuun, kun km:sta on niin vähän aikaa.



Ehkei sinun ongelmasi ole samantyyppinen, mutta silti tämä gyne ja myös edellinen - jälkitarkastuksen tehnyt gyne - sanoivat, että km:n jälkeen voi mennä useampikin kuukausi ennenkuin kroppa toipuu ja kierrot normalisoituvat. Eka gyne oli sitä mieltä, että puoli vuotta pitäisi odotella, oli kierrot minkälaisia tahansa! Pitkää pinnaahan tää vaatii, itse en malttanut odotella yhtään enempää tuon ovuloimattomuuden kanssa, joka sitten kuitenkin tapahtui " jo" 3. kierrossa.



Tsemppiä edelleen yritykseen!

KK

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
25.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ole kokemusta tämmöisen jutun hoitamisesta lääkärin kanssa, mutta mietiskelen tässä nyt kuitenkin vaihtoehtoja. Jos ei haluaisi mennä yksityiselle, esim. jos ei ole varaa, kaipa terveyskeskuksesta voisi esim. perhesuunnitteluneuvolasta kysyä kuinka asiassa etenisi. Mahdollisesti sinne voisi päästä lääkärin juttusille, ja palveluthan on yleensä täysin ilmaisia.



Itse olen asioinut tuolla ehkäisyjutuissa aina ja nyt viimeksi kun tuli puhetta mahdollisesti lapsen hankkimisesta, sain käsityksen, että jos tuntuu siinä hommassa olevan ongelmaa tai kysyttävää, niin sinne voi ottaa sitten yhteyttä. Eli lääkäri käski ottamaan yhteyden perhesuunn.neuvolaan, jos emme nyt yrityksessämme reilussa puolessa vuodessa onnistu.

Vierailija
4/5 |
25.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä menin terveyskeskukseen omalääkärille, kun menkkoja ei enää kuulunut ja oli puoli vuotta e-pillereiden lopettamisesta...ja menkat olivat tulleet siihen asti muutenkin miten sattuu. No, mulla oli kp 68 menossa lääkärissä käynti päivänä. Hän laittoi mut verikokeisiin kilpirauhasen vajaatoimintaa epäillen, mutta mitään lääkitystä en saanut. Siinä sitten odoteltiin pari viikkoa verikoe vastauksia...normaalit arvot oli. Sitte lääkäriltä tuli kirje, että hän tekee mulle lähetteen keskussairaalaan gynelle ja epäili PCO:ta...edelleenkään en saanut mitään lääkitystä. Sitten sitä taas odoteltiin hyvä tovi kutsua gynelle. Ja lopulta mulla oli kp 142!, kun menkkani sitten alkoivat gynen määrämien Divina-lääkkeiden avulla. Eli hidastahan tuolla julkisella puolella on. Se PCO mulla sitten oli...ja tuosta on jo kohta vuosi aikaa; vieläkin yritellään vauvelia. Tähän mennes on ollut kolme käyntiä gynellä.

Vierailija
5/5 |
26.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen päättänyt mennä yksityiselle, mutta ajankohta on vielä auki... Olen kuullut ristiriitaista tietoa siitä kuinka kauan kiertojen pitäisi olla sekaisin/anovulatorisia ennen kuin hormonaalista apua saisi. Tuo puoli vuotta kuulostaa tuskaiselta;) Riippuu ilmeisesti lääkäristä.



Muuten " paikkojen" pitäisi olla kunnossa. Tutkittu on ja yksi alkanut raskauskin sitä todistaa.



Kärsivällisyyttä kaivaten, A kp45