Mitä ajatella ihmisestä, joka vastaa viesteihin välittömästi?
Minua hämmentää eräs tuttavani. Jos lähetän hänelle viestin, vastaa siihen parin lauseen kirjoituksella alle minuutissa. :o Muutkin ovat hämmästelleet samaa, saattaa reagoida johonkin viestiin muutamassa sekunnissa.
Vaikka itse olisin viestin saapumishetkellä koneella, niin kyllä mulla menee sen yksinkertaisen "Moi"-viestinkin kirjoittamiseen suhteellisen kauan, kun vaihdan välilehteä, avaan keskustelun ja naputan viestin.
Kyseessä on lieviä aspergerpiirteitä omaava nuori nainen. Onko vaan nopea reaktionopeus vai mitä ihmettä. En usko että hän jotenkin erityisesti minun viestejäni odottaisi ja kyttäisi..
Kommentit (21)
Mä vastaan myös heti. Myös sähköposteihin. Haluan hoitaa asiat pois alta.
Hallitsee hyvin kymmensormijärjestelmän, hyvä ohjelmistojen tuntemus ja tarpeeksi motivaatiota. Ei siihen muuta tarvita.
Minulla tulee kaikki viestit puhelimeen joten huomaan ne heti, kun puhelin on yleensä vieressä.
Yleensä odotan hetken ennen kuin vastaan juuri syystä, että muut eivät ihmettele kun heti reagoin viesteihin.
Vielä kun osaa käyttää näppäinoikoteitä ja muistaa eri ohjelmien pikanäppäimet, niin kyllä silloin voi tehdä nopeasti erilaisia asioita.
Nuoret (=20-27v) tekevät noin mielestäni järjestään.
Yksi ystäväni on myös tuollainen supernopea kirjoittaja. Minä olen superhidas :D
Mä open myös tuollainen. Tiivistettynä: nopea ihminen!
Minua ihmetyttää enemmän nämä jotka naputtavat yhtä viestiä ikuisuuden. Minä kirjoitan samassa ajassa pitkän viestin, korjaan nopeasta kirjoituksesta johtuvat typot ja lähetän viestin samassa ajassa kuin jotkut kirjoittavat "moi".
Puhelimella kirjoitan hitaammin, koska kosketusnäytöllä on hankala kirjoittaa tehokkasti.
Nuoret ihmiset oppivat tehokkaan kymmensormijärjestelmän itsestään. Joskus aikoinaan sitä koitettiin opettamalla opettaa meille vanhemmalle ikäpolvelle, mutta kai tuollainen luontainen oppiminen on parempi tapa... Tai sitten nuoret ovat fiksumpia ja tehokkaampia..
Tehokas, kohtelias ja hyvin organisoitu ihminen. Osaa hoitaa juoksevat asiat nopeasti pois alta.
Mitäs se haittaa? Osoittaa olevansa kohtelias eikä odotuta, niinkuin suurin osa ihmisistä. Se minua ainakin rassaa että joskus saa tunti- jopa päivätolkulla odottaa viestiä
On epäkohteliasta roikottaa toista ihmistä "langan toisessa päässä.", jos viestin ehtii lukea, mutta ei ehdi juttelemaan, niin voisi ainakin kirjoittaa. "Anteeksi. Vastaan myöhemmin, nyt on kiire."
Mulla ainakin ne viestit pamahtaa kännykkään ja avaamalla näytön ja yhdellä tökkäyksellä on jo viesti luettu. Sanakirjan avulla kirjoitus hoituu lyhennettynä hyvin nopsaan. Tietokoneella taas mulla on toisessa näytössä auki sähköposti ja facebook ja toisessa muut. Tai toisessa ikkunassa työt ja toisessa nettiselain joten nopeasti on taas viesti auki kun näkee että välilehti vilkkuu.
Mitkä lie kymmensormijärjestelmät olen oppinut joskus lapsena, koulussa opettaja totesi, ettei kannata opettaa uutta
Minun viisikymppinen äitini kirjoittaa hyvin "tehokkaalla" yksisormi-järjestelmällä. :D Hänellä menee yhden lauseen kirjoittamiseen varmaan kymmenisen minuuttia.
Siis hyvä kaveri sula! niinhän se kuuluu tehdäkin, että vastaa mahdollisimman nopeasti. Se on kohteliasta.
Itse pyrin vastaamaan viesteihin aina niin pian kuin mahdollista ja paras kaverini tekee samoin. Moukat eivät vastaa kuin vasta ensi viikolla, jos sittenkään. Jos en pääse vastaamaan puhelimeen, soitan heti kun pystyn takaisin. Niin tekee paras kaverinikin. Kaikkien tulisi toimia kuten me, maailma olisi parempi paikka!
Joskus on parempi olla ajattelematta mitään.
[quote author="Vierailija" time="08.05.2015 klo 21:12"]
Nuoret ihmiset oppivat tehokkaan kymmensormijärjestelmän itsestään. Joskus aikoinaan sitä koitettiin opettamalla opettaa meille vanhemmalle ikäpolvelle, mutta kai tuollainen luontainen oppiminen on parempi tapa... Tai sitten nuoret ovat fiksumpia ja tehokkaampia..
[/quote]
Jaa. Minä olen kohta 70 v. ja hallitsen kymmensormijärjestelmän erinomaisesti. Koululaisena opettelin sen itse isän kirjoituskoneella (niinpä!). Taidosta on ollut suurta hyötyä koko elämäni ajan, ensin opiskelijana, sitten työelämässä eikä se näin eläkeläisenäkään haittaa.
Mä oon 43v ja vastaan viesteihin heti,ihan muutamassa sekunnissa
Minä olen tuollainen. Kirjoitan ja luen nopeasti. En välillä edes huomaa reagoivani asioihin supernopeasti, joskus hävettää kun joku kommentoi, että olipas nopeaa, päivystätkö koneella odottamassa viestejäni.
Vastaan viesteihin mieluummin heti kun näen ne, koska myöhemmin saatan unohtaa koko jutun.