Miten eroon vaipasta? Vinkkejä!
Miten saisin lapsen, ilman vaippaa ollessaan, ilmoittamaan kun pissa- tai kakkahätä. Pissä tulee aina housuun ja vasta sitten sanoo " pissa" .
Tykkää kyllä käydä pytyllä (supistajan kanssa) mutta ainoastaan kaksi kertaa pissa on sinne tullut. Lapsi 22kk
Kommentit (5)
Ei haro jalkoväliään.
Osaa kyllä ilmaista itseään sanoin ja elein, mutta...
ap
Nettikeskusteluista voi saada sen käsityksen, että lapset oppivat potalle tosiaan suurinpiirtein 1-vuotiaasta. Normaali lapsi oppii kuitenkin etukäteen ilmaisemaan pissä- ja kakkahädän 2.5-3-vuotiaana. Yökuivaksi opitaan 4.5 ikävuoteen mennessä.
2v 8kk täällä ei aina sano tai sanoo vähän liian myöhään ja pesulle vaan sitten. Osaa kyllä ajallaankin sanoa usein. Lasta ei voi laittaa sanomaan ennekuin on siihen valmis. Kärsivällisyyttä peliin ja pino kuivia housuja, kyllä se alkaa sujua ajan kanssa.
Ilmaiseeko hän mitenkään hätää? Poika haroo etumustaan vaikkei sanokaan että pissattaa. Tämän huomaaminen säästi monet housut.
Nykyään jo sanoo tai menee potan luo,mutta saa kyllä pitää silmällä että alkaako haromaan jos ei meinaa kertoa. Sekin voi olla että lapsi ei ole kypsä
sanomaan ja tarvii aikaa kasvaa.