Lapsi ei saa KOSKAAN päiväkodissa näkkäriä
Lapseni on 4v. Päiväkodissa on ihan vammainen sääntö, että jos 11.40 MENNESSÄ (ruokailu alkaa klo 11) ole syönyt ruokaansa, niin ei saa näkkäriäkään. Lapseni on huono syömään, ja siksi mielestäni olisi tärkeää saada edes yksi näkkäri ruoan kanssa. Mutta ei. Aivan älytöntä. Tekisi mieli ottaa lapsi kotihoitoon =/
Kommentit (11)
Hyvä, että päiväkodin henkilökunta rakentaa lapsesi kanssa terveen suhteen ruokailuun ja ruokaan. Kirjoituksestasi päättelen, että olet aika raakile lapsenkasvatuasioissa ja tarvitset aikuisempaa mallia siihen.
No ei se näkkäri nyt niin terveellistä ole! Suolaa ja lisäaineita täynnä. Saa varmasti sitä leipää ihan tarpeeksi aamupalalla, välipalalla ja kotona!
Onko lapsi hidas syömään vai nirso?
40 minuutin ruokailu kuulostaa pitkältä.
Jos sun lapsi on huono syömään niin miten ihmeessä se näkkäri asiaa parantaa? Kai nyt ensimmäisenä tärkeysjärjestyksessä on se ihan "oikea ruoka". Mä kyllä ihan hyvin ymmärrän päiväkodin henkilökunnan pointin asiassa - näkkäri on lähinnä täyteruoka ja napostelua varten, mutta vasta sitten kun oikea varsinainen ruoka on syöty. Jos hidastelun takia jää näkkäri syömättä niin sitten se jää. Jos ruoka ei vaan yksinkertaisesti maistu niin ei kai sitä väkiselläkään yritetä lapselle antaa, sitten voi antaa näkkileivän / leivän tilalle, että saa edes jotain syötyä. Tässä tilanteessa tuntuu, että on kyse vain hitaasti syövästä lapsesta (eli haaveilijasta).
Meillä ruokaa pitää maistaa ja sitten saa näkkärin. Jossain vaiheessa koittaa se hetki, että ruoka-aika ja myöskin näkkäriaika loppuu, koska päivälevolle on päästävä. 40 minuuttia on minusta erinomaisen riittävä aika sille, että sitä ruokaa maistaa. Jos haluat, että lapsesi saa istua ruokapöydässä tuntikausia tai että hän saa korvata aterian näkkärillä niin halutessaan, on teille kotihoito varmaan paras ratkaisu.
ehdottomasti lapsi kotiin hoitoon!
kannattaa jäädä töistä tai opiskelupaikasta pois tuollaisen mielivaltaisen lapsivihan takia! kamalaa!
kelasta kannattaa kysellä näkkileipä-kotihoidon-tukea. itse saan useita satoja sieltä kuussa
juuri samasta syystä. jaksuhalit, tiedän kuinka rankkaa tuo on äidille.
Näkkäriä annetaan vain siksi että se on halpaa, viljalla paikataan terveelliset kasvikset päiväkodissa. Viljaa, aamupalalla, viljaa päivällisellä ja välipalalla, viljaa tai sokeria, helppoa, halpaa ja täyttävää.
Eli jos lapsi ei osaa/kykene syömään oikeaa ruokaa niin lykätään näkkäri käteen niin varmasti jaksaa seuraavallakin ruualla kieltäytyä oikeasta ruuasta ja taas annetaan näkkäri käteen ja sitten ihmetellään parin vuoden päästä miksi lapseni syö vain näkkäriä JUST!
[quote author="Vierailija" time="07.08.2014 klo 18:54"]Näkkäriä annetaan vain siksi että se on halpaa, viljalla paikataan terveelliset kasvikset päiväkodissa. Viljaa, aamupalalla, viljaa päivällisellä ja välipalalla, viljaa tai sokeria, helppoa, halpaa ja täyttävää.
[/quote]
tuo on niin totta. esim aamupalalla pitää syödä ensin puuro, sitten saa leivän ja vasta sen jälkeen jos on kurkkua, porkkanaa tms. terveellisin viimeisenä, jesjes :(
Ja jos iskettäisiin näkkäriä kouraan, olisi huomanna palstalla aloitus, kun päiväkodissa ei edes yritetä, vaan lasten annetaan purra pelkkää näkkäriä lounaalla.
Jos sinulla on mahdollisuus hoitaa lastasi kotona niin tietysti hoidat! Ethän hyvänen aika voi ajatella, että lapsesi voi ruokailuun käyttää tunteja? Päivälevoillekin kun on ehdittävä jne. Koulussa ruokailuun käytetään aikaa vielä paljon vähemmän. Näin se vain menee.