Rv 4+4 ja esikoinen nukkui mahani päällä :(
Tiedän, että tämä kuulostaa todella hölmöltä, mutta osaako joku kertoa, millä viikolla voi tehdä alkiolle hallaa painamalla vatsaa? Raskauteni on todella alussa 4+4 ja olen jatkuvasti hyvin väsynyt. Niinpä menin äsken esikoiseni kanssa päiväunille ja heräsin niin, että hänen päänsä oli vatsallani! :/ ties kauanko ehdimme nukkua niin, ja nyt pelkään että verenkierto kohtuun on estynyt tuona aikana tms, raskaudesta ja anatomiasta enemmän tietävät: voiko näin käydä?? Toivottavasti tämä pelkoni menee vain raskaushormonien piikkiin, sillä olen paniikissa. :(
Kommentit (17)
Tuosta ei ole todellakaan mitään haittaa sikiölle. Ei se lapsen pää niin paljoa paina että mitään verenkiertoa kohtuun estäisi. Ja tuossa vaiheessa sikiöllä on tilaa vielä hyvin, ei pieni pään painaminen sitä mitenkään "ahdistele" edes.
Kuulostat todella tyhmältä. Ei tietenkään voi. Monet harrastavat seksiäkin koko raskausajan. Huoh...
Ole huoleti, en usko, että tuosta o. Mitään haittaa varsinkaan noin alussa..
Se ei ole edes sikiö vielä vaan alkio, solumöykky
Mitäs muuten meinasit sitten tehdä kun alkaa maha kasvamaan jne? Jätät esikoisesi huomioimatta? Ei voi tulla syliin jne
Rv 4 ei ole vielä mitään sikiötä vaan alkio kuten ap itsekin sanoi. Se on kokoa nuppineulanpää. Mahtaako istukkaakaan olla vielä? Esikoinen voi nukkua pää äidin vatsan päällä vaikka synnytykseen asti ilman, että alkio/sikiö siitä vahingoittuu.
Tiedän, että ansaitsen kaiken naureskelun juuri nyt, mutta pidetään vaikka hyvänä merkkinä sitä, että olin ensimmäisessä raskaudessa yhtä hysteerinen. Kiitos kuitenkin, kun jaksoitte vastata. Silti minua pelottaa yhä, että jonkin verenkiertohäiriön onnstuin aiheuttamaan, sillä olemmehan voineet nukkua vaikka tunnin niin, että poikani makasi sängyllä poikittain käyttäen alavatsaani tyynynä. :(
Hysteerisyys ei ole koskaan hyväksi. Voi luoja, ap!
Just kiinnittynyt munasolu ei tosiaan välitä, vaikka miehes makais sun päällä.
miten hitossa verenkierto estyisi? Meneekö sulla selkä aina kuolioon, kun makaat selälläsi ja selkäsi päällä on koko elopainosi :D
Turha pistää raskauden piikkiin, kun olet vain yksinkertaisesti hiton tyhmä. Miten olet saanut pidettyä esikoisesi tähän asti hengissä?
Heh ja ihan totta, en tietenkään estä esikoiseltani syliinpääsyä vaikka vatsa kuinka suuri olisi.. Kai se veri kohtuun on päässyt kulkemaan, vaikka vähän lytyssä olisikin ollut, toivottavasti niin. Yksi keskenmeno takana, ehkä siksi olen näin hermoheikko.
Ap
Hei valoja päälle nyt. Enemmän haittaa alkiolle/sikiölle aiheutat stressamalla joka ikistä olemartonta asiaa. Tiedän ettei se tosiaankaan ole helppoa, mutta alkio/sikiö/vauva on kaikissa raskauden vaiheissa kohdussa hyvin suojattuna.
T. Rv 17+2, nukun vieläkin mahallani ja viimeksi eilen sydänäänet kuuluivat neuvolassa hyvin.
Keskenmeno on minullakin takana enkä todellakaan ole noin hysteerinen...
Oletko ehkä se mustikkakeitto-mamma?
Eli periaatteessa olet niinkin "pitkällä" raskaana, että kuukautisesi ovat 4 päivää myöhässä ja huolehdit jo nyt tämmöisistä? Monet saavat tietää koko raskaudesta paljon myöhemmin ja saavat ihan terveitä vauvoja, vaikka eivät kohdunseudun verenkiertoa olekaan älynneet turvata.
Kiitos kaikille herättelystä! Tosiaan, eihän jatkuva stressikään hyväksi ole... Onneksi on olemassa tällainen paikka, missä voi kysyä tällaista jota en muuten olisi koskaan kehdannut keltään kysyä! :D
Ihan muuten mielenkiinnosta, mikä ihme on mustikkakeitto-mamma? :D
Ap
Ja eiköhän se nyt ole vielä niin alhaalla lantiossakin, ettei siksikään voisi vahingoittua..
Mustikkakeitto-mamma ei uskalla syödä kaupan mustikkakeittoa (saati mitään muutakaan) koska saa siitä listerian. Eikä usko järkipuhetta.
Porvoossa voi tapahtua noin