Sanokaa nyt mulle millä saa vanhan teräksisen tiskipöydän kirkkaaksi.
Kommentit (34)
Vimillä oon hangannut ja ihan siisti se on toistaiseksi. Jokapäiväisessä käytössä 50-luvulta asti.
http://www.siivous.fi/yellowservice/tuote/6721/universal-stone-yleispuhdistekivi-500gpkt-6430021
Täydellinen aine ja on kestänyt useamman vuoden.
Kokeiltu on kaikki mahdolliset pesuaineet. Soodat ja muut.
Markettien teräksen pesuun tarkoitetut aineet kakkein huonoimpia.
Millä te saatte teräksisen tiskipöydän kirkkaaksi ja laikuttomaksi?
ap
On tätäkin joskus käytössä. Jättää laikukkaan pinnan sekin.
ap
[quote author="Vierailija" time="21.09.2014 klo 17:03"]
http://www.siivous.fi/yellowservice/tuote/6721/universal-stone-yleispuhdistekivi-500gpkt-6430021
Täydellinen aine ja on kestänyt useamman vuoden.
[/quote]
Sooda ja sitruuna yhdessä auttaa meillä, jossain muistaakseni käskettiin laittaa sooda + etikka.
[quote author="Vierailija" time="21.09.2014 klo 17:03"]
http://www.siivous.fi/yellowservice/tuote/6721/universal-stone-yleispuhdistekivi-500gpkt-6430021
Täydellinen aine ja on kestänyt useamman vuoden.
[/quote]
EN kyllä haluaisi käyttää vuosia vanhoja tuotteita ihan hygieniasyistä.
Johan niissä pesii ties mitkä pöpöt. Jollain mukamas puhtaalla sienellä aina hieraiset jotain oliver stonea, niin jäähän niihin pöpöt muhimaan. Hyi hiivatti!
Jos teräkseen on isketty kuuma kattila tai muuten poltettu, voi teräksen väri muuttua. Ja siksi ei ole yksivärinen enää.
[quote author="Vierailija" time="21.09.2014 klo 17:52"]Pyykinpesuaineella!
[/quote]
Tulin sanomaan samaa
Jauhemaisella pyykinpesuaineella
No kuule, sillä teräksisen tiskipöydänkirkastusaineella. Ja kyllä, sitä on olemassa. Käy oikeissa kaupoissa.
Altaat ja pesupöydät saa puhtaimmaksi nestemäisellä konetiskiaineella. Kastele ja lämmitä kuumalla vedellä, laita hieman konetiskiainetta tiskiharjalla ja pikkuisen kuumaa vettä joukkoon, harjaile ympäriinsä ja anna vaikuttaa muutama minuutti. Huuhtele kuumalla vedellä ja altaat kiiltää kuin uudet. Poistaa kaikki ruskeat tummentumat ym., ei tarvita mitään erikoisaineita, konetiskiaine on hirveää myrkkyä.
Vinkin olen saanut allasvalmistajalta.
[quote author="Vierailija" time="21.09.2014 klo 17:55"]
No kuule, sillä teräksisentiskipöydänkirkastusaineella. Ja kyllä, sitä on olemassa. Käy oikeissa kaupoissa.
[/quote]
Nestemäinen konetiskiaine tekee ihmeitä, varo käsiäsi, suosittelen kumihanskoja pesun ajaksi, äläkä vaan jynssätessä roiskauta sitä silmääsi (kokemusta on...). Mutta jos taso on laikukas, tulee se todennäköisesti olemaan laikukas ikuisesti vaikka käsittelisit sitä millä. Teräkselle ei saisi esim. laittaa kuumaa pannua, myös Vimillä yms. hankaaminen on huono asia, sehän on tosi karkeaa ja saatta jopa tehdä naarmuja.
anoppi kiillottaa tiskipöydän ihan vaan sanomalehdellä. Ruttaa palloksi ja hankaa.
kokeile coca colaa