lapsella paha atopia varsinkin sormissa, vinkkejä talvihanskoihin
pojan 7v sormet aivan vereslihalla eikä protopic ym voiteeet tunnut auttavan.
Sormien kunto paheni varsinkin nyt kun siirryttiin talvihanskoihin, eilen iltapäiväkerhosta kotiuduttuaan parista sormesta jopa vuosi verta. Ollaan kokeiltu vaikka minkälaisia rukkasia, mutta sormet vaan menevät pahempaan kuntoon.
Olisiko palstalla atoopikkojen vanhempia kertomassa miten saatte lapsenne kädet pysymään edes kohtalaisessa kunnossa näin talvisin?
Kommentit (17)
Atopiadiagnoosi annetaan, kun lääkärit ei tiedä mikä vialla. Etsi lääkäri, jota kiinnostaa. Ensin suosittelen hankkimaan igg allergiatestit, niistä on hyvä alkaa.
meillä lapsi diagnosoitiin aikoinaan atoopikoksi, iho oli kauttaaltaan vereslihalla, annettiin kortisonivoiteita, valohoitoa, protopicia ym. Ige testit einäyttäneet allergioita, maidolle ja vehnälle tehtiin altistukset ja todettiin sitten, ettei lapsi voi olla allerginen.
3 vuotta etsin apua lapselle, kunnes löysin igg testit, jotka näyttivät allergiat. Ihoparani ruokavaliolla, josta allergian aiheuttajat jätettiin pois n kuukaudessa.
Nykyisin lapsi tarvitsee kortisonirasvaa n 3x vuodessa, jos iho ehtii lehahtaa lapsen syötyä esim synttäreillä epäsopivaa ja allergialääkettä ei ole annettu tarpeeksi nopeasti.
lapsellani on siis ns hidas allergia eli oireet alkaa aikaisintaan 3 tuntia ruuan syönnistä ja on pahimmillaan vasta vuorokauden päästä, oireet kestää n viikon lääkityksen kanssakin.
oireina nykyisin hengitystilavuuden lasku, pahoinvointi, närästys, oksentelu, ihottuma. Nämä oireet siis jos syönyt epäsopivaa, muuten tervelapsi.
poika muutenkin kova hikoamaan, joten niissä puuvillahanskoissa kädet hikoaisivat vieläkin enemmän :(
Rasvausta, niin tylsää kuin se onkin, vaikka 100x päivässä. Onhan hanskat sisältä puhtaat? Likaiset pahentaa ihottumaa. Kaikenlaisia öljyjä suun kautta, kapseleina ja ruuassa. Kortisonivoidetta yöksi. Noilla on meillä pysynyt suunnilleen aisoissa.
6 jatkaa, rasvatuubi myös kouluun mukaan jotta voi siellä laittaa
lapsi oli vauvana allerginen maidolle, munalla ja pähkinöille, mutta ne väistyivät kahden vuoden ikään mennessä.
Olen pyytänyt, että pääsisi testeihin, mutta allergialääkäri sanoo vaan, että ei johdu allergiasta joten turha testata kun ei tiedä mitä lähtee testaamaan.
Olen joskus kiinnittänyt huomiota, että jostakin ruuasta tai mausteesta saattaa kasvoille lehahtaa hetkeksi punaisia läikkiä.
Maitoon reagoi vauvana samalla tavalla, posket lehahtivat tulipunaisiksi, samoin oli jatkuvaa ripulia (kesti melkein vuoden) ja peppu oli vereslihalla.
Nämä nykyiset lehahdukset eivät ole läheskään niin laajoja kuin silloin pienenä.
Itselläni atopia oli allergiaa useammalle eri aineelle.
Locobase repair voide käsiin, ohuet puuvilla sormikkaat ja sitten sen verran ohuet hanksat, etteivät kädet hikoa (hien mukana tulee allergeeneja ainakin itselläni iholle).
Menthol sprii puuduttaa ja viilentää. Sen päälle rasvaisin rasva.
Ehdottoman välttämätöntä on käsien kastumisen estäminen. Märät rukkaset ovat varma tie ongelmiin.
Minun lapsella aukesi sormenpäät aina kun söi suklaata. Silloinkin puhuttiin atopiasta, mutta onneksi söi suklaata niin harvoin että tuo vaiva jäi kiinni.
Komppaan sitä joka puhui allergiasta ja Ig testeistä.
Menkää allergia lääkärille!
[quote author="Vierailija" time="16.01.2014 klo 15:36"]
poika muutenkin kova hikoamaan, joten niissä puuvillahanskoissa kädet hikoaisivat vieläkin enemmän :(
[/quote]
Höpö höpö. Puuvillakäsineet estävät hikoilun.
Lisään vielä riittävän määrän vaihtohanskoja, niin ettei märissä tarvitse koskaan olla.
Jos lapsellasi on mustat nahkahanskat voi kyseessä olla myös kromiallergia.
[quote author="Vierailija" time="16.01.2014 klo 15:36"]
poika muutenkin kova hikoamaan, joten niissä puuvillahanskoissa kädet hikoaisivat vieläkin enemmän :(
[/quote]Ainakin sisähanskaa voisi vaihtaa, pysyisi hygieenisempänä ja uskaltaisi rasvailla niitä käsiä kun ei hansikas sotkeennu.
Ja yöksikin puuvillakäsineet ja runsaasti rasvaa.
Suosittelen nahkarukkasia, joissa on lampaannahkavuori. Yöksi käsiin paksua rasvaa ja puuvillahanskat. t. Atoopikko
Poika voi olla myös allerginen väri ja/tai tekstiilien käsittelyaineille. Tummansininen ja musta allergisoivat eniten. Puuvillaiset (valkoiset) käsineet eivät ole yhtään huono idea. Itselläni ihoa kuivattaa ihan selkeästi fleece ja tekokuidut näin talvella.
Mulla ja mun pojalla on extra pehmeet ja lämpimät Haltin hanskat. En tiedä mitä materiaalia ovat sisältä, mutta hyvältä tuntuvat, eivät kutita ja kädet pysyy lämpimänä.
Meillä lentää kaikki villa roskiin tai kierrätykseen, tekee iholle mahdollisimman pahaa.
Joillain auttaa rasvaisen kalan tai kalaöljykapseleiden syöminen. Jälkimmäisistä saa myös lasten versioita.
Ihottumat ovat useimmiten suolistoperäisiä, eli pitää selvittää yliherkkyydet ruoka-aineille ja karsia allergeenit ruokavaliosta, muuten rasva-hansikas-kortisonirumba jatkuu koko elämän... Eli kalliit igg-testit kannattaa teettää ja optimoida ruokavalio sekä rasva-, hivenaine- ja mineraalilisät testitulosten perusteella. Perinteisissä allergiatesteissä nämä ei valitettavasti yleensä näy. Kyseessä saattaa olla suoliston/elimistön matala-asteinen tulehdustila, joka oireilee ihmisen suurimman elimen, ihon, kautta.
Auttaiskohan, jos pitäisi sellasia puuvillaisia ohuita hanskoja talvihanskojen alla? Tyhmäähän se varmaan lapsesta on, mutta on ne haavaumatkin kipeitä..