Miski naiset eivät sovi ministereiksi?
Hautala on jo viides eronnut naisministeri viimeisen 16 vuoden aikana. Mikä naisissa on oikein vialla? Eikö heistä ole vastuunkantajiksi?
Vertailun vuoksi, vain kolme miesministeriä on eronnut samalla aikavälillä.
Kommentit (17)
No naisilla yleisesti on löyhempi moraali kuin miehillä (älkää nyt vaan kukaan kiistäkö ihan selvää juttua) ja se johtaa erilaisiin väärinkäytöksiin ynnä muihin rikkeisiin kun he ns. saavat valtaa.
Naiset on tottuneet liikaa siihen että pyytelemällä anteeksi ja puhumalla pehmeitä pääsee aina pälkähästä. Hautalakin viljeli naurettavan selkärangattomia selityksiä kuten "taisin muistaa väärin" tai "mielestäni toimin oikein". Arkielämän suhteissa nuo selitykset saattavat toimiakin, mutta ei johtotehtävissä.
[quote author="Vierailija" time="11.10.2013 klo 15:51"]
krööööhmm... Ilkka Kanerva!
[/quote]
Köh köh... Jäätteenmäki, Linden, Hautala.... köh... 3 on enemmän kuin 1
Jos naisten virheisiin vaan reagoidaan voimakkaammin?
Tai naiset taipuvat painostuksen alla? Kyllä niitä kyseenalaisuuksia on miesministerienkin joukossa ollut. Mm. Vanhasen lautakasa, Wallin ja ruotsinkielinen varuskunta, Katainen tulevaisuusselontekoineen jne. Mutta kukaan heistä ei ole myöntänyt mitään eikä lähtenyt.
Miski (sic) miehet eivät sovi keskustelunavauksen tekijöiksi?
Miehillä ei ole selkärankaa erota, eivät luovu vallasta vaikka olisivat törttöilleet pahasti. Naiset toimivat kunniakkaammin.
Naiset tekevät päätöksiä tunteella, miehet järjellä.
Kuka muistaa esim. Xerox-Jarin? Ei eronnut ministerin hommista vaikka gradu paljastui plagiaatiksi. Miehet ei suostu eroamaan vaikka syytä olisi.
[quote author="Vierailija" time="11.10.2013 klo 16:31"]
Naiset tekevät päätöksiä tunteella, miehet järjellä.
[/quote]
No jaa, mun mielestä juuri se eroaminen on nimenomaan järkipäätös, miehet vaan vallanhimonsa vieminä pysyvät uhmakkaina pestissään, vaikka luottamus on mennyt.
[quote author="Vierailija" time="11.10.2013 klo 16:01"]
[quote author="Vierailija" time="11.10.2013 klo 15:51"]
krööööhmm... Ilkka Kanerva!
[/quote]
Köh köh... Jäätteenmäki, Linden, Hautala.... köh... 3 on enemmän kuin 1
[/quote]
Väyrynen, Juhantalo, Kaikkonen,... ... Tuleehan näitä paljastuksia Kekkosta ja Mannerheimia myöten. Naiset eivät pääse sisään siihen hyvävelijärjestelmään, missä nämä hyvätveljet jakavat rahaa toistensa taskuihin ja suojaavat toistensa selustaa.
[quote author="Vierailija" time="11.10.2013 klo 16:27"]
Miehillä ei ole selkärankaa erota, eivät luovu vallasta vaikka olisivat törttöilleet pahasti. Naiset toimivat kunniakkaammin.
[/quote]
Ja Hautallako oli sitten selkärankaa? Koitti viimeiseen asti valehtelemalla ja asioita
toisten syyksi vierittämällä välttää lähtöpassit ihan niinkuin keväällä rakennusjupakan aikaan. Lopulta kun kävi ilmeiseksi, että tällä kertaa kiemurtelu ei auta; joutui myöntymään "vapaaehtoiseen" eroon, joka ei näytä ihan niin pahalta kuin monon kuva vihreässä perseessä.
Paskiaisia on sekä miehissä että naisissa. Miespuolisista sellaisista vain ei tahdota päästä millään eroon. Istuvat palleillaan tiukasti kuin täit tervassa..
En tiedä miksi, mutta näin se tuntuu olevan. Jopa Satu Hassi on kommentoinut tänään naispoliitikkojen "rötöstelyä" viimeisen parinkymmenen vuoden aikana
http://yle.fi/uutiset/hassi_onko_todella_niin_etta_naispoliitikot_rotostelevat_suomessa_enemman_kuin_miehet/6877772