Sinä joka sait sikainfluenssan raskaana ollessasi, millaista oli?
Kommentit (3)
vuosituhannen vaihtuessa. Olin viimeisilläni raskaana ja luulin kuolevani. Ikinä en ole ollut niin kipeä, sain keuhkokuumeenkin jälkitautina. Lapsi syntyi paria viikkoa myöhemmin ihan terveenä.
Sen jälkeen olen aina ottanut rokotteen ja rokotuttanut lapsetkin.
Odotin kolmatta lasta ihan viimeisillä viikoilla... mulla nousi kuume yli 39 todella nopeesti ja muita oireita ei ollut, mutta lähdin heti päivystykseen kun olin tosiaan ihan loppuraskaudessa ja luulin et kuume liitty siihen.. testasivat multa sikainfluenssan ja muutaman päivän päästä vastaus tuli ja oli positiivinen.. sain onneksi tamiflut heti sairaalasta kouraan ja ne tehos tosi hyvin kun otin ne lähes tulkoon heti ku tauti alko. pari viikko tosin olin aika veto veke... lapsi syntyi rv39+3 käynnistyksellä raskausmyrkytyksen takia. mut loppu hyvin kaikki hyvin.
korkea kuume ja jäseniä särki. ei se meille tullu niin rajuna,että olisi sairaalaan joutunut. ja ihan testattiin että oli possuflunssa.onneksi olin ihan alussa odotuksessa.