En voi sietää poikani yhtä kaveria
Siis se tyttö (6v.) vain ärsyttää.
Kaikki pitää olla hänelle parasta. Hänen täytyy tehdä joka ainoa asia ensiksi jne. koska hän on tyttö. Kuulemma tytöt vain ovat joka asiassa ekoja ja saavat kaikki parhaat asiat. Pojat tulevat aina kakkosina.
Joo,ei kait vika tytön ole, koska kasvatuksesta tällainen asia minusta lähtee. Tuo on vain niin pirun ärsyttävää kun oma lapseni jää ihmettelemään, miten se nyt noin voi mennä. Eikä siihen oikein voi itse puuttua, ei kait ole minun asiani kasvattaa muiden lapsia (joskaan minä en anna mitään etuoikeuksia tuolla tytölle hänen ollessaan täällä).
Ja ennen kuin tulee joku huutelemaan että olen vain kateellinen tyttölasten äideille tms. niin minulla on sekä poika että tyttö.
Kommentit (3)
ennen kouluikää hoitopaikassa opin hokemaan "naiset ensin", ja yritin tällä saada etuisuuksia, mutta eipä siitä paljoa apua ollut kun olin ainut tyttö. ja jossain vaiheessa isommat pojat lisäsi "naiset ensin, vaikka heikoille jäille!" :DD hihi, kiitos kun toit tämän muiston mieleen!
mut mun on myös vaikea jaksaa yhtä lapseni kavereista. Se on jotenkin arvaamaton. Mun mielestä leikit ei ikinä suju yhdessä (ovat 6 v.) vaan mä saan olla jotenkin koko ajan varpaisillaan ja seurata menoa läheltä. Kaveri on aika äkkipikainen ja voi tönäistä tms. yhtäkkiä. Kuitenkin haluaa aina meille tulla, vaikka tosiaan yhteisleikki ei suju samalla tavalla kuin muiden kavereiden kanssa. Tämä sama myös on heittänyt autoamme lumipallolla, ja yritti tikkoa kynttilälyhtyä jne.
provoiluyrityksesi ovat NIIN läpinäkyviä...