Mitä voin kummina tehdä? (lapsen kiusaaminen)
Kummipoikaani (12v) kiusataan koulussa ja netissä. Kummipoika on siis serkkuni lapsi.
Kiusaaminen on haukkumista luuseriksi, kukkakepiksi, nörtiksi ja porukoiden ulkopuolelle jättämistä. Koulu on ymmärtääkseni jonkin verran yrittänyt puuttua tilanteeseen ja kiusaaminen on koulussa välillä loppunut, mutta koulun ulkopuolella (netissä) silloinkin jatkunut.
Poika on niin sanotusti erilainen nuori. Hän viettää vapaa-aikansa tietokoneella, lukien ja yleensäkin kotona yksin. Ei ole urheilullinen ja kömpelö.
Vanhemmat ovat itse hissukoita, eivätkä mielestäni ole yrittäneet puuttua riittävän tehokkaasti tuohon. Omilta kouluajoilta muistan, että muutaman nörttipojan kohdalla kiusaaminen loppui itsestään, kun aloittivat urheiluharrastuksen ja pelkkä fyysien olemus tuli vahvemmaksi.
Olenko tahditon, jos vihjaisen vanhemmille, että poika voisi aloittaa jonkun urheiluharrastuksen tai että ainakin vanhempien pitäisi sisukkaammin koulua vaatia tekemään tilanteelle jotain.
Itse sain tietää koulussa kiusaamisesta vanhemmilta ja Facebookissa välillä nähnyt jonkun pojan kirjoittamia haukkumisviestejä kummipoikani seinällä.
Olen huolissani pojasta ja pelkään, että kun murrosikä iskee kunnolla, hän eristäytyy täysin ja lopulta syrjäytyy ja sairastuu.
Eikä poikia myöskään perheessä ole.Neljä tyttöä on.Seurakunnan kautta löytyy kavereita.