31% väittää imettäneensä esikoistaan yli vuoden (viereisessä kyselyssä).
Voiko pitää paikkansa? Tuntuu aika korkealta prosentilta. Itse vastasin 9-12 kk.
Kommentit (11)
Tosin omassa kaveripiirissäni ehkä just joku 30% on imettänyt yli vuoden. Ei se nyt niin ihmeellistä ole.
aina vastailen noihin kyselyihin mitä sattuu, koska mulla ei oo lapsia, ja haluan vain esiin ne vastausprosentit :D
Luulin imettäneeni pitkään kun jossain lapsen 1v synttärien aikoihin lopetin -ja siinä vaiheessakin se oli enää iltatissi-
Olisiko niin että tuohon on vastanneet taaperoimettäjät?
Omassa kaveripiirissä kyllä tuo tuntuisi pitävän paikkansa, on aika paljon sellaisia, jotka ovat imettäneet vähän yli vuosikkaaksi tai pidempäänkin. Nimenomaan esikoista, koska sen kohdalla pystyy panostamaan asiaan enemmän. Minulla toisen lapsen imetys jäi lyhyemmäksi, koska en vaan pystynyt imettämään tissiraivarien ja puremisien "yli", kun oli taapero siinä myös huolehdittavana. Esikoisen kanssa imettäminen tuntui valtavan tärkeältä ja aina hankaluuksien tullessa yritin ahkerasti kaikki mahdolliset keinot jatkaa imettämistä.
sekä niitä jotka ovat imettäneet yli vuoden (joitakin myös jotka ovat imettäneet yli kaksi vuotta, mutta niitä ei monta) että niitä jotka ovat imettäneet todella vähän aikaa, koska maito ei riittänyt tai koska lapsi oli niin järkyttävän moniallerginen ettei imettävä äiti sitten pystynyt syömään melkein mitään.
"Vapaaehtoisesti" alle vuoden imettäneitä en tunne lähellekään yhtä paljon.
että vain 1 % naisista imettää suositusten mukaisesti. Ei voi pitää paikkaansa.
että vain 1 % naisista imettää suositusten mukaisesti. Ei voi pitää paikkaansa.
Tuo 1% tarkoittaa vain niitä, jotka ovat TÄYSimettäneet eli tosissaan vauva ei ole saanut pisaraakaan korviketta tai muuta ennen 6kk ikää. Se on vaan vähän hankalampi vetää rajoja ja tilastoida sitä isoa joukkoa, joka joskus on vähän antanut lisämaitoa ja alkanut maistattaa soseita 4-6kk iässä mitä neuvolassakin yleensä suositellaan.
kaikki minun tuttuni ovat imettäneet esikoistaan yli vuoden, joten siinä valossa tuo reilu 30 % tuntuu vähäiseltä.
Koska vauva-palsta on kuitenkin suurempi kuin oma elinpiiri niin voi totuus poiketa lähiympäristön tyylistä.