Kokemuksia Cybex Sirona turvaistuimesta???
Mahtuuko toppavaatteissakin? Onko kallistusmahdollisuudet oikeesti niin hyvät, kuin mainostetaan? Meneekö oikeesti myös isommalla lapsella (noin 3-4 vuotias)? Onko jalkatilaa hyvin, kuten mainostetaan?
Kommentit (40)
Linkin tekstissä kehutaan cybex pallas istuinta. Sitä ei saa selkä menosuuntaan, joten en haluu sitä. Mut kiitos kuitenkin.
Onks kukaan käyny kokeilee kaupassa?
Ap
Kävimme viime viikonloppuna katsomassa ko. istuinta siten, että maahantuojan edustaja oli paikalla esittelemässä. Istuin vaikutti tilavalta ulkovaatteissakin testattuna, oli kallistusmahdollisuus ja muutenkin vaikutti hyvältä. Nyt 71-senttinen 8kk tyttäreni kun istui siinä, niin pääpuolelle jäi kasvunvaraa vielä n. 10cm, eli tämän verran saa selkä kasvaa pituutta, ennen kuin pää menee yli pääntuesta, jos laskisi jalkoihin toisen 10cm mukaan, niin 20 cm siis kasvunvaraa.
Kysyin maahantuojalta tuosta ikäsuosituksesta, niin sanoi, etteivät edes yritä väittää istuimen menevän yli 3-vuotiaalle, eli tuossa vaiheessa pitää sitten jokin turvavyöistuin vielä hommata.
Vaikutti kyllä kaikin puolin hyvältä tuo istuin. Hinta vain oli aika suolainen.
Meillä on ollut cybex sirona käytössä nyt noin viiden kuukauden ajan ja voin vain kehua! Penkin kallistus- ja kääntömahdollisuudet ovat todella kätevät eikä istuin minusta vaikuta yhtään liian pieneltä. Meillä poika nyt 80 cm ja 10 kg ja edelleen pienimmät mahdolliset säädöt käytössä. Uskoisin että ainakin sinne kolmeen ikävuoteen saakka menee ihan hyvin. Eikä kyllä tee tiukkaa toppavaatteissakaan.
Meillä on tosiaan matkattu vasta selkä menosuuntaan, joten en osaa sanoa miten penkin käytettävyys muuttuu kun suunta käännetään. Ja palkki-istuimistahan tosiaan on monenlaista mielipidettä.
Ainoa miinuspuoli on se, että suurikokoinen istuin vie aika paljon etumatkustajan tilaa, jos se on sijoitettu penkin taakse. Melko polvet suussa saa matkustaa normaalissa henkilöautossa. Ja tosiaan tuo sirona kiinnittyy ainoastaan isofixillä - autosta toiseen siirtely on siis vähän vaivalloista eikä sitten kaikkiin autoihin edes sovi.
Tosi tyytyväisiä ollaan kyllä oltu. Suosittelen! :)
Kiitos vastauksesta!! Tuota huonoa näkyvyyttä oli arvioitu miinukseksi muuallakin, se kun on ainakin meillä juuri nyt ongelma.. Lapsi ei näe kaukalosta mitään, ja haluaa katsella jo ulos (ts. ei viihdy enää yhtään "tekemättä tai näkemättä mitään"), ja olisi turvaistuimeen vaihdon aika muutenkin.. Onko tuohon asiaan tullut parannusta siinä uudemmassa versiossa, onko kellään sitä? Harmittaa, kun tuo on ainoita tuoleja, jotka saa molempiin suuntiin isofixillä kiinni.. Onko kellään kokemusta Axkid Kidzofixista?? Sekin vaikuttaa hyvältä, tosin isofix-kiinnitys vain selkä menosuuntaan.
Meillä ei ainakaan mitään ongelmia näkyvyyden tai matka-asennon suhteen. Lapsi 1v 3kk matkustaa jo kasvot menosuuntaan, kun autossa tummennettu takalasi ja sivuikkunat niin pitemmillä matkoilla kaipasi viihdykettä :) Hyvin näkee ulos. Eikä toi matkustusasento selkä menosuuntaan ollut mitenkään hankala edes näin pitkälle pojalle.
Kasvot menosuuntaan matkustamistahan ei suositella kovinkaan pienille, EU:kin ilmeisesti aikoo muuttaa suosituksen niin, että vasta 4v alkaen saisi matkustaa kasvot menosuuntaan. Senpä takia meillä onkin nimenomaan hakusessa istuin, joka on selkä menosuuntaan isofixillä. Parempi valikoimahan olisi istuimissa, jotka ovat kasvot menosuuntaan. Sironasta olen kuullut monelta, että pitempikin lapsi mahtuu hyvin ja monen olen kuullut epäilevän, että jos alle 100-senttinen lapsi ei muka mahdu istuimeen, on säädöissä jotain vikaa. Omaa kokemusta siis ei ole.
toi Axkidon istuinhan sai aika murska-arvostelun Autoliiton testissä, heikko tulos törmäystesteissä ja lasten lelujen raja-arvot ylittävä kemikaalikuorma. En koskisi itse siihen pitkällä tikullakaan...
vai 1,5v pitäisi nähdä ulos ? ja vielä sivuikkunasta, ? onko itse maininnut.
Meillä ainakin aivan ok, nukkuu kaikki automatkat, on "opetettu", tai ehkä kun ei näe ulos ?
Katsokaa tätä U-Tube pätkää. Se on saksaksi, mutta viesti meni perille tuosta menosuuntaan istumisesta pienen lapsien osalta. Vanhemmat olivat ostaneet menosuuntaisen istuimen joka teisteissä hyvin pärjännyt, mutta se ei silti suojannut tyttöä. Nyt siis halvantunut. He eivät tieneet että istuimet menosuuntaa vastaan ovat jopa 80% turvallisempia koska rasitukset niskaan ja lihaksistoon paljon pienempi.
Mun tytölle vaan paras, turvallisuudesta ei kannata tinkiä säästöä tai mukavuuta silmällä pitäen.Vanhemmat määrää että näin istutaan ja thats it. DVD hyvä idea.
Muistakaa ostaa myös hyvät autorenkaat eikä mitään halpaskeidaa. Köyhällä ei ole vara ostaa halpaa.
-Timppa-
Meillä on tuo 2015 Sirona, mut kyselisin onko ok, et jalat on koukussa? Palikka systeemi liia iso vuotiselle. Jotenki vain ihmetyttää, että mite sylissä polvet voi olla..
Mut ollaan tykätty tosi paljon. :) Näkyvyys huono? Anteeks mitä? :D Just toisinpäin! Kyllä näkee sivuille jne. On auton ikkunois vika jos ei nää sivuille.
Meil on seat altea xl ja siihen mahtuu hyvin. Tilattiin kans saksasta.
[quote author="Vierailija" time="24.06.2015 klo 23:58"]
Nostan. Mahtuukohan istuin minkä kokoiseen autoon hyvin? Minkä merkkisissä autoissa teillä on Sirona? Ei jaksaisi mennä mihinkään sovittelemaan, kun ajatuksissa on tilata istuin halvemmalla Saksasta/Virosta.
[/quote]
Vastailenpa tähän itse, kun istuin nyt autossa nököttää. Mahtuu hienosti, ja vie huomattavasti vähemmän tilaa kuin Gracon turvakaukalo. Etummaisen penkin sai vedettyä 10 cm taaemmaksi kuin kaukalon kanssa, eli ihan perusasentoon. Meillä Mazda 6. Myös itse istuin vaikuttaa tilavalta ja menee meillä varmasti pitkään. Tyttö nyt reilu 80 cm, ja jaloilla on vielä hyvin tilaa ennen kuin ylttää edes takapenkin selkänojaan. Ei kyllä kaduta hankinta laisinkaan, todella kätevä istuin!
Meillä peugeot 307 farkku, tosi vähän vie tilaa. Tyttö nyt 74 cm ja hyvin mahtuu. Oon ollu huipputyytyväinen.
Virosta tilasin ja alle vkossa tuli kotiovelle, yli 200 e halvemmalla kuin suomesta saa
Miltä netti sivuilta virosta ja saksasta olette tilanneet?
Laitanpa omat kokemukset, kun tänään aiemmin näitä täältä luin :)
Eli haluttiin isofix -istuin 1 v 3 kk pitkähkölle taaperolle, jonka saa ainakin selkä menosuuntaan. Vaihtoehtoja oli tarjolla vähän: HTS:n Besafe -istuin, joku halvempi malli, jota en enää muista sekä Sirona. Hinnat taisivat olla tyyliin 599 e, 529 e se halvin ja 599 e Sirona.
Suhtauduin Sironaan epäilevästi, kun luin täältä sen ahtaudesta, mutta lapsi mahtui istuimeen hyvin ja kasvunvaraa vielä on. Tuossa istuimessahan pää saa tulla n. 1/3 istuimen reunan yli selkä menosuunnassa ja kasvot menosuuntaan vielä enemmän - tätä varmaan toisessa ketjussa kommentoineet eivät olleet huomioineet. Mutta faktahan on se, että kaikki selkä menosuuntaan -istuimet on taaperoille pieniä :)
Otettiin tämä siksi, että kun käy pieneksi selkä menosuuntaan, niin tässä tosiaan on vielä se mahdollisuus kääntää istuin kasvot menosuuntaan. Täytyy näin yhden matkan kokemuksella sanoa, että todella kätevä istuin, kun saa käännettyä sen ovea kohti lasta laitettaessa ja kallistusmahdollisuudet vaikuttavat myös taaperolle oikein hyviltä. Plussana tyylikäs ulkonäkö ja tilaa jää huomattavasti enemmän selkä menosuunnassa kuin aiemmassa Britax Max Way -istuimessa.
Autoliiton testissä mainittiin, että istuimesta näkisi huonosti ulos. Onko tämä vaikuttanut kenelläkään lapsen viihtyvyyteen istuimessa? Itse harkitsemme tätä istuinta, mutta tuo mietityttää. Erityisesti, koska ystävän lapsi 1v 3 kk on jouduttu siirtämään etupenkille kasvot menosuuntaan, koska ei viihtynyt takana mistä ei nähnyt mitään. Heillä toki eri istuin. En haluaisi maksaa paljon selkä menosuuntaan olevasta isofix-istuimesta, jossa lapsi ei sitten vihdykään...
hyvät ja huonot, vaikka yllämainituista olen erityisesti kiinnostunut.
Ap