kuukausirahasta teineille, paljonko annatte?
itse annan 15vuotiaalle pojalleni 20e kuukaudessa (+känskylaskun), tarpeen mukaan sit jos menee esim pizzalle voin antaa 5e. Nyt puhetta et nostettaisi summa ad 30e/kk:ssa jos hän kerran viikossa imuroi koko talon KUNNOLLA (on iso talo). Miten muilla? kun hän sanoo et monilla kavereillä on jop 50e kk:ssa...?
Kommentit (17)
100 euroa! Tiedätkö mihin kaikki raha menee?
tuosta hänen piti maksaa kännykkälasku, vaatteet, pizzat, kahvilat, elokuvat ym. Harrastukset ja koulukirjat makso vanhemmat (ja ruuan ja asumisen tietysti)
Minä itse en ole saanut koskaan mitään säännöllistä viikko/kuukausirahaa.
Miehen sisko (17v.) saa 100¿, eikä hänen tarvitse maksaa itse kuin " huvitukset" eli elokuvissa käynnit, cd-levyt ym. Jopa meikkeihin saa vanhemmiltaan rahat.
100e/kk tuon ikäisenä.
Sillä sai omat tarpeet ostettua. Meikki yms juttuja ja käydä kahviloissa kavereiden kanssa, ja viikonloppuisin jossain.
Minusta ihan ok. Kyllä jo 15-vuotias käy kavereiden kanssa paikoissa joihin voi mennä rahaa. 20 euroa tuntuu suorastaan naurettavalta.
Kai saa sitten esim roskat viemällä ylimääräistä?
Minusta n. 50e olisi hyvä perusraha ja sitten vaikka tienaamalla lisää erityishommilla.
mun 18v ei saa mitään rahaa
maksan tietty ruoan asumisen yms ja harrastukset koulun vaatteet meikit, eli kaikki mitä kaupasta ostetaan
annan rahaa jos menee johonkin, esim leffaan syömään tms
ei ol etöissä, kesällä oli hetken mutta ei niitä rahoja juuri käytä
eli mihin lapsenne rahaa tarttee? kaljaan viinaan tupakkaan???
miettikkääs nyt vähä
" minun mieheni sai 16-18 -vuotiaana 500mk
tuosta hänen piti maksaa kännykkälasku..."
Mieheni, kännykkälasku....
Jotenkin tulee mieleen että avioparit olisivat vanhempia, mutta aika nuoriahan te olette.
Mutta kun viihtyvät vielä lähinnä vain kotona, menoja ei ole kauheesti. Tuolla saa hyvin colkikset ja pringelsit maksettua ja leffaliputkin silloin harvoin kun käyvät.
Lisäksi puhelinlasku jne. maksettiin. Pidin sitä ihan hyvänä rahana.
Oma huone pitää siivota ja viikottain auttaa esim. tiskikoneen tyhjentämisessä, pyykkien viikkauksessa ja roskien viennissä (mutta koko taloa en pistäisi imuroimaan kuukausirahan edestä).
Tuosta 40e tyttö maksaa karkit, elokuvat, meikit ja ulkonasyömiset ja kavereisen synttärilahjat (joskus annan niihin 5e lisää, jos esim. kahdet juhlat samassa kuussa).
t. ekonomi-äiti ;)
50 markkaa taisin silloin saada parissa viikossa eli 100mk kuussa. Toki kaikki on nykyään kalliimpaa mutta silti aika isoja rahoja nuoret saa eikä mitään vaatimuksia. Ainakin naapurin 13v. tyttö jaksaa mua aina ihmetyttää kun ei halua mitään tehdä. Äitinsä valittaa että ei edes likaisia vaatteitaan tuo pesuun ja kotona ei auta missään mutta rahaa pitäisi aina vaan saada. Tuo tyttö olisi halunnut käydä ratsastamassa mutta äiti ei maksanut. no minä tarjouduin että voin palkata hänet lasten hoitajaksi niin saa tienattua tasku rahaa vaikka siihen ratsastukseen mutta ei viitsinyt niin pienestä rahasta tulla. olisin 5e tunti maksanut ja hommana vain lasten silmällä pitäminen eli ei mitään ruuanlaittoa, vaipan vaihtoa tms. Tuntuu että nykyään kun vanhemmat maksaa ihan kaiken eikä nuorten tarvitse tehdä rahojen eteen mitään eivät he enää arvosta työntekoa ollenkaan. Sitten kun omat muksut on teinejä saavat he kyllä itse tienata rahansa jos ylimääräistä haluavat. maksan toki heidän harrastukset, vaatteet, leffa käynnit ja ulkona syömiset silloin tällöin jne. mutta jos haluavat ylimääräistä niin tekevät sitten sen eteen jotain.
Nyt maksaa meikit sun muut kavereiden kanssa menot siitä ja isommat hankinnat vanhemmat maksaa. Kyllä toi on mun mielestä reilu/kohtuullinen rahasumma ton ikäselle.
Ennen piti joka disccoon ja cd:seen ruinata rahat. Musta on ihan kiva, et vanhemmat vihdoin antaa " oikeutta" käyttää rahaa ilman et joka asiasta täytyy niille kertoa (mulla oli vaan 300mk saman ikäsenä)...
16- vuotiaalle lukiossa opiskelevalle 120 ja siitä hän maksaa kännykkälaskun, koulukirjat ja vaatteita, kampaamolaskut ja muutakin. Ei ole vielä tarvinnut lisää antaa, vaikka lukionkirjoihin kyllä uppoaa ihan hirveästi rahaa. 8- luokkalainen on nyt saanut muutaman kuukauden 50 euroo ja käyttää niitä vaatteisiin ja hesburgeriin ynnämuuhun. Me vanhemmat maksetaan kännykkälasku ja tarvittaessa annetaa sitten lisää. Isommat vaatehankinnat maksamme myös, kuten takit, kengät jne.
joka asuu äitinsä luona. Siis miehen ex-liitosta. Oma vielä liian pieni saamaan mitään:)
Puhelinlaskun maksetaan, saldorajana on 20 euroa. Ja vaatteet maksetaan lisäksi.
Lapsi itse ostaa yleensä rahoillaa, karkkia, koruja, kyniä tms.
Itse ei siskon kanssa saatu teininä viikko/kuukausirahaa eikä veljeni jotka ovat nyt teinejä, saa viikko/kuukausirahaa. Joskus saatiin/saivat vähän rahaa jos halusi mennä lätkämatsiin, leffaan, pizzalle tms.
Ymmärrän hyvin että lapsi saa vaikka kuukausirahaa, mutta joku 300¿/kk on aivan liikaa! Tiedättekö te oikeesti mihin ne rahat menee? Ryyppäävät tietenki alaikäsenä tms?
Itselläni on nyt 2.5v lapsi mutta olen ajatellut että kun hänestä tulee teini niin hän saisi kuukausirahaa mikä on kohtuusumma ja se sisältää kännykkälaskun koska on hyvä jo teinistä lähtien oppia että ensin on maksettava laskut ja muut pakolliset kulut ja sit vasta huvi. Ja sitten jos se raha loppuu kesken ennen seuraavaa kuukausiraha aikaa niin sit on turha tulla kinuamaan lisää rahaa vaikka leffaan koska mitään muuta rahaa ei tule muuta kun se kuukausiraha.
Ja sit tietenki poika opettelee tekemään kotitöitä jo nyt taaperosta asti joten oppii sen että raha ei tuu tyhjästä!
Opettakaa hyvät ihmiset teininne käyttämään rahaa niin että sitä ei tuu tosta noin vaan vaan sen eteen on tehtävä töitä ja rahaa on se tietty määrä millä pitää kuukausi pärjätä... toisin sanoen , älkää hemmotelko heitä pilalle!
Ei saa säännöllistä kk-rahaa ollenkaan. Tekevät kotitöitä, siivoavat omat huoneensa, auttavat pienempien hoidossa jne. Maksetaan kännykät, vaatteet, harrastukset, leffat jne. Ylimääräistä voi ansaita esim. imuroimalla koko talon jne. Saavat rahaa hyvistä koenumeroista ja karkkirahaa perjantaisin muutaman euron. Ihan on riittänyt heille.
13- ja 10-vuotias saa 10 euroa ja maksan kännykkälaskun. 15-vuotias tienaa itse rahansa mainoksia jakamalla, n. 80 euroa kuussa. Maksan hänenkin kännykkälaskun