Bootsien vetoketju jäi jumiin. Mikä neuvoksi?
Jalkaan on siis jäänyt jumiin mustat polveen asti 9 cm korkeat buutsit. Toista en viitsi ottaa pois, kun muuten olis entistäkin hankalampi kävellä. Vetoketjua en siis saa auki enkä kalliita kenkiä viitsi rikkoakaan.
Kommentit (4)
tai jos sellaista ei ole niin kynttilän hierominen vetoketjuun tekee vetoketjun avautumisen luistavammaksi.
Jos on jäänyt kangasta tai nahkaa vetoketjun väliin, niin sitten ei auta kuin hitaasti hivuttaa ketjua auki ja samalla venyttää kangasta.
Jos ketju on rikki ja sen vuoksi jumissa, niin sitten ei varmaan auta kuin rikkoa se kokonaan tai leikata ketjun kohdalta saapas auki. Kun et varmaan halua mennä nukkumaankaan saappaat jalassa. Jos on oikein kalliit saappaat, niin ehkä niihin kannattaa sitten vielä vaihtaa uusi vetoketju.
Varmasti ahdistava tilanne! Toivottavasti ketju lopulta aukeaa.
Kokeilempa tuota. Toivottavasti ei tarvitse nukkua yötä buutsit jalassa, vaikka tuon miehen virnuilusta päätellen ilmeisesti niin toivoisi käyvän.
Mulla jäi kerran vetskari jumiin ja syylliseksi paljastui kengän sisäpuolen kangaslipare, joka oli jäänyt pahasti vetskarin väliin. Leikkasin sen lipareen saksilla poikki heti vetimen alapuolelta, nykäisin vetskarista kaikin voimin alaspäin ja johan aukes.
joskus kun metallinen vetoketju tökkii, auttaa se, kun vetoketjua värittää lyijykynällä. se lyijykynä tavallaan "voitelee" ketjun liukkaammaksi. mutta se ei ehkä nyt sun tilanteessa auta.