Suosittele pölypussitonta imuria
Onko Dyson ainoa "hyvä"? Siinä on ainakin kamalan kova ääni...
Kommentit (4)
tiivistelmä Kuluttaja-lehden testistä:
Pölynimurit 29.7.2009
Testissä on mukana 40 pölynimuria, joista 30 on perinteisiä pölypussillisia imureita ja 10 pussittomia imureita. Pussittomissa imureissa pöly kerääntyy säiliöön, joka tyhjennetään ja pestään, kun säiliö täyttyy. Testattujen pussillisten imureiden hinnat vaihtelevat 130 - 400 euron välillä ja pussittomien 150 – 450 euron välillä.
Pussittomat imurit eivät suoriudu tehtävästään yhtä hyvin kuin pussilliset imurit. Pussittomien imureiden tulokset ovat lähes kautta linjan huonompia kuin pussillisten imureiden. Erityisesti eläinten karvojen imuroinnista pussilliset imurit selviävät paremmin kuin pussittomat. Säiliö pitää myös tyhjentää usein, koska se täyttyy nopeasti ja imuri menettää tuolloin imukykyään. Säiliön puhdistaminen on melkoisen likaista hommaa.
Jos perheessä on allergiaa, kannattaa kiinnittää erityistä huomiota poistoilman puhtaus –tulokseen. Hepa-suodattimella varustetut imurit puhaltavat yleensä ulos puhtaampaa poistoilmaa kuin muunlaisella suodattimella varustetut imurit.
tai ei ainakaan hintansa arvonen.meillä mies osti dysonin kun halus pölypussittoman imurin mut mä en tykkää siitä.ihan kamalan kova ääni ja tosi kömpelö ja raskas.imee kyl tosi hyvin.ja maksoi kuitenkin 400€ tarjouksessa.no onhan siinä tosi pitkä takuu,menispä jo rikki..
En ymmärrä tätä vimmaa imuroida ja kierrättää pölyä.
Heitä matot helvettiin asunnosta ja kolaa lattiat 1 m levyisellä pölyliinalla. Aikaa säästyy ja pölyt menee roskiin.
Ne on huonompia kuin pussilliset, testatusti.