Mitä tapahtuisi, jos ei palstalle voisi enää kirjoittaa anonyymisti?
Oletteko koskaan pohtineet, miten nämä keskustelut täällä muuttuisi, jos jokaisen kirjoittajan olisi luotava itselleen tunnus, johon olisi liitettävä kuva itsestä tai vaihtoehtoisesti tunnuksen olisi oltava etunimi+sukunimen alkukirjain?
Itse veikkaisin, että ainakin nää
"Psykiatrini tekee minusta B-lausunnon, veikatkaa diagnoosi" ja "Mä ilmoitan huomenna psykiatrille että haluan töihin päiväkotiin ja heti." -aloitukset jäisi pois. :)
Kommentit (13)
Minä jättäisin monta asiallista omasta elämästä ammentavaa vastausta kirjoittamatta erilaisiin elämän kriisitilanteita käsitteleviin aloituksiin.
Yksittäisiä juttuja omasta elämästäänkin voi avata avuksi muille, mutta liian monen eri yksityiskohdan paljastaminen samalla nimimerkillä olisi liikaa.
Oikeassa elämässäkin olen kohtuullisen avoin omista asioistani, mutta en haluisi, että syvimmät tuntoni olisivat eri tietoja yhdistelemällä netissä kaikkien mahdollisten puolituttujen tirkisteltävinä.
saattaisi karsia kirjoittajia ja aiheita paljonkin. Itse olen aikanaan kirjoitellut esim. verkkoklinikan palstalla tunnuksen kanssa, sinne ei tosin kuvia sentään laitettu mutta sivustolla oli aika pieni kävijäporukka ja hyvä henki.
Itseltäni jäisi kysymättä neuvot arkaluontoisiin ja vaikeisiin kysymyksiin, jos joutuisi liian julkisesti kysymään
En ehkä kirjoittaisi enää ollenkaan. Ei sillä että omat juttuni olisivat jotain salaisia, vaan mietin aina tarkkaan mitä kirjoitan nettiin, sähköpostiin jne. Menisi ehkä liian vaikeaksi minunlaiselle.
Hyvä puoli olisi, että asiattomuudet jäisi pois.
Toisaalta ois epäreilua: jotkun tiina virtaset ois helppoja, tässä maassa varmaan 100 000 tiinav:ta kun taas joku erikoinen yasmiiniyolanda guggelheim ois heti tunnistettavissa.
Ennemmin sitten ite valittu nikki.
Juuri se tietynlainen asiattomuus on tämän palstan suola. Veikkaisin että koko palsta muuttuisi tylsäksi kahvipöytäkeskusteluksi jos täällä oltaisiin omalla kuvalla. Itse en kyllä kirjoittaisi mitään, koska en halua kenenkään tietävän, että sinkkuna ja lapsettomana piristän tylsää elämääni tällaisella palstalla.
kuten monesti tähän asti. Täältä saa nopean vastauksen jos jotain en tiedä. Siloin muut tuumisivat: taas se yksi ja sama tuli kyselemään tyhmiä. :(
Hyvä puoli olisi, että ettei vauvan nylkemisviestejä todennäköisesti enää tulisi. 6
Toisaalta ois epäreilua: jotkun tiina virtaset ois helppoja, tässä maassa varmaan 100 000 tiinav:ta kun taas joku erikoinen yasmiiniyolanda guggelheim ois heti tunnistettavissa.
Ennemmin sitten ite valittu nikki.
Omalla nimellä rekisteröityminen olisi hauskaa. Sama sukunimi löytyy alle sadalta ja etunimen kanssa ei ketään muuta kuin minä. On ihan suomalainen nimi mutta hieman keskivertoa harvinaisempi...
Monilla sanomalehtien keskustelupalstoilla on siirytty anonyymista kirjoittelusta tunnistautumista vaativaan ja keskustelut niillä ovat sen jälkeen kuihtuneet lähes täysin...
mutta kuka sen jälkeen toimisi terapeuttinani? Kyllä pitäisi hakeutua johonkin ihan oikeaan terapiaan sen jälkeen.
en todellakaan haluaisi, että kun joku googlettaisi mun nimen, niin tulisi jotain av-keskusteluja :D En varmaan koskaan enää saisi uutta työpaikkaakaan. Vaikka en mitään sinänsä ilkeää ja asiatonta kirjoittele, niin kuitenkin sellaista, mitä nyt en ehkä halua koko maailmalle levitellä.
että jos palstalle tulisi pakollinen kirjautuminen ja nimimerkki käyttöön, jo yksin se riittäisi parantamaan tasoa. Nimimerkin ei siis tarvitsisi edes paljastaa henkilöllisyyttä (nimi, kuva tms.) vaan vain yksilöidä sen, mitkä viestit tulevat samalta tyypiltä. Tyyliin nuo muut vauva-keskustelupalstat.
Jos nimi kytkettäisiin mukaan juttuun, palsta kuolisi hiljalleen mykkyyteen.
Enää ei voisi kirjoittaa esiintyen jonain toisena.