CityDeal ja Blaze-meikki kurssi (perutaan koko ajna!!)
Kuinkahan moni on täällä ostanut sellaisen viime vuonna??
Ja missä päin?
Itse ostin Jyväskylän diilistä.
"Säästä 91% – Design-meikkisarjan meikkauskurssi ja meikkituotepaketti vain 35,00€ (arvo 380€)"
https://www.blazema.com/course_information_finland.html
Aluksi piti olla 4.01 päivänä, mutta se peruuntuikin ja uusi päivä oli tänään 04.02.
No kappas, sekin päätettiin siirtää, kun nyt sattumalta ohjaaja on sopivasti kipeenä! Ja jälleen kolmannen kerran kurssia siirrettiin kuukaudella (!!!) eteen päin!
Mielenkiinnolla kuulisinkin onko muilla paikkakunnilla jo ollut tämä kurssi vai onko sielläkin peruttu joka kerta?
Kommentit (18)
Mutta he eivät ole velvollisia maksamaan sitä, kun ovat vain diilin välittäjiä.
Tämä asia siis selvitetty.
Ja koska vaikka maksoin vaan 35€ tuosta diilistä on sen kokonais arvo sen 380€ + meikkilahjat.
Joten tuon kurssin pitäisi maksaa tuo kaikki korvauksena mulle, jos alkaa vedättään tätä pitkäänkin.
Siksi täällä kysynkin, jos on muita.
Koska jossain vaiheessa tämä asia lähtee eteen laki teitse tms. Kuluttajavirastoonkin otettu yhteyttä.
ap
Mun tytär osti jonkun "diilin". Ei kovin kallis parikympin luokkaa,mut ei oo saanu tuotetta eikä oo saanu rahaa takas???
Deal ei siis todellakaan puutu asiaan.
Mutta miten kun tämä jolle maksoi ,ei vastaa mitääN???
Eikö nää tämmöset diilit oo huijausta???
Mun tytär osti jonkun "diilin". Ei kovin kallis parikympin luokkaa,mut ei oo saanu tuotetta eikä oo saanu rahaa takas???
Deal ei siis todellakaan puutu asiaan.
Mutta miten kun tämä jolle maksoi ,ei vastaa mitääN???
Eikö nää tämmöset diilit oo huijausta???
kun olleet tänne asuinalueeni putiikkeihin ja siksi luotin tuonkin ostaa.
Mutta jos ei kohta ala kurssia tuleen vaan aina siirtyy niin pakko ottaa yhteys sit johonkin jossa osataan auttaa tämän kanssa! En tiiä kuka tällaista asiaa hoitaa. Onko se kuluttaja-asiamies?
ap
Moikka! Elikkäs sama homma mulla, kaikenlisäksi ainakin mulle käy tässä niin että tuo uusi aika on lahjakortin voimassaoloajan ulkopuolella enkä muutenkaan ala enää kuukautta odottelemaan ja kolmannen kerran varaamaan päivää vapaaksi kenties turhaan.. Laitoin perjantaina citydealiin viestiä jossa vaadin rahoja takaisin tai otan yhteyttä kuluttaja-asianeuvojaan. Mitään eivät ole vastanneet, tuli vain viesti jotta asiakaspalvelussa on ruuhkaa.. Jos ei ala kuulumaan mitään niin otetaan yhdessä yhteyttä kuluttaja-asiamieheen aloittajan kanssa? Niin ovat tehneet ilmeisesti muissakin kaupungeissa, diili ei ole ollut oikein onnistunut missäään.
Lueppas aloittaja tuota keskustelua jonka linkitän, löysin sen itse kun aloin "kaivelemaan" asiaa..
http://www.tarkkamarkka.com/blogi/2010/07/citydeal-kokemuksia/
Tervehdys!
Ostin itsekin samaisen diilin. Nyt olen odotellut vastausta järjestäjiltä, mutta toistaiseksi turhaan.
Olen ilmoittautunut lauantain 11.2. kurssille sähköpostilla mainittuun osoitteeseen, mutta vastausta ei ole kuulunut.
Olen itsekin miettinyt, miten asiassa pitäisi edetä. Olen siis mukana, mikäli muitakin löytyy yhteydentootton kuluttaja-asiamieheen......
Olitteko ostaneet juuri tänne jyväskylään pidettävään kurssiin?
Soitin viime viikonloppuna Helsinkiin ja siellä oli kuulemma pidetty kurssi, ainakin mikä oli uskominen hotellin respaan.
Nuo kurssien paikathan näkyy Blazen netti sivuilla ja päätin soitella läpi kuinka monessa olisi peruttu. No kun hesassa oli kuulemma ollut niin en sit soitellut niihin muihin. Ajattelin että täällä jkylässä on nyt vaan huono mäihä ja usein! :/
Laitoin meiliä sille henkilölle joka aina lähettää tietoja että milloin on ja koska taas peruttu, tms. Että otan yhteyttä kuluttaja asiamieheen seuraavaksi, jos en saa rahojani tai edes sitä goodiebäkiä!
Ei vielä vastausta ole kuulunut. Kirjoitin sunnuntaina 5.2.
Tosin jos he peruvat kurssin kuulemma joutuvat maksamaan meille sen kurssin hinnan eli 380€, vaikka me maksettiin vain se 35€. Näin siis kuulin kaverilta joka tietää noista laki jutuista... :)
ap
Henderi kirjoitti:
tammikuu 18, 2012 2:08 pm
Minulle ei koskaan tullut enää tietoa meikkikurssista, vaikka luvattiin paikka ilmoittaa 3 vkoa ennen. tein rikosilmoituksen ja suosittelen sitä muillekin. Sen voi tehdä internetissä sähköisesti, jos omistaa verkkopankkitunnukset. Jostakin luin, että jos moni tekee samasta rikosilmoituksen ainoastaan se auttaa. jos yksi tekee, se on yhtä tyhjän kanssa. Ja city dealille lähetin hieman palautetta. Ois kiva kun saisi rahat takaisin..:/
ostin helsingissä saman diilin ja sain rahat takasin citydealilta kun pari kertaa laitoin viestiä.
Kävitkö siellä 11.2? Tyttäreni ei mennyt sinne lainkaan. Kilahdin täysin saatuani sieltä kirjeen, jossa kerrottiin pitkä lista mitä pitää ottaa mukaan, siis OMAT meikit ja jopa pöytäpeili. Missään mainoksessa ei tälläista lue, ei myöskään että se on hius-ja meikkikurssi, jossa pelataan omilla tuotteilla. Ostin tämän tyttärilleni joululahjaksi ja tunnen itseni täysin petetyksi. Kuluttaja-asiamiehelle minäkin täysin perättömästä mainonnasta...
Kuulemma citydeal maksaa rahani takaisin.
Laitoin tänään tilinumeroni menemään ja kuukausi pitää odottaa jotta saan rahat. Olisin saanut ne heti sinne citydealin sivuille, mutta en halunnut.
Jos rahat tulee tililleni en näe enää syytä ottaa yhteyttä kuluttajavirastoon tai tehdä rikosilmoitusta.
ap
Johan oli nopeaa toimintaa.
Laitoin tänään tilinimeroni meneen ja rahat on jo tililläni!! Eikä mennyt edes kuukautta, vaikka sanoivat että menee niin kauan kunnes rahat tilillä.
ap
Olen laittanut useamman kerran viestiä citydealille ja ovat luvanneet maksaa 35 euroa rahaa citydeal tililleni. rahoja ei vain ole koskaan näkynyt.. taas eilen oli tullut viesti että rahojen pitäisi näkyä tililläni mutta eivät näy. olen maksanut kurssin 13.11., rahani ovat olleet siis citydealilla yli 3 kuukautta!! jonkinlaista korkoa saisivat siis maksaa myös. ja kurssi on päätetty pitää vasta maaliskuussa, lahjakorttini eiole edes voimassa enää silloin. Täytyy kai tehdä rikosilmoitus ja ottaa yhteyytä kuluttaja-asiamieheen.
Kävitkö siellä 11.2? Tyttäreni ei mennyt sinne lainkaan. Kilahdin täysin saatuani sieltä kirjeen, jossa kerrottiin pitkä lista mitä pitää ottaa mukaan, siis OMAT meikit ja jopa pöytäpeili. Missään mainoksessa ei tälläista lue, ei myöskään että se on hius-ja meikkikurssi, jossa pelataan omilla tuotteilla. Ostin tämän tyttärilleni joululahjaksi ja tunnen itseni täysin petetyksi. Kuluttaja-asiamiehelle minäkin täysin perättömästä mainonnasta...
TOISELTA SIVUSTOLTA KOPSATTUA:
CityDealin kuvauksessahan sanotaan Blaze meikkikurssista näin:
“Täydellisen smokey eye -silmämeikin luominen on vähän kuin kohokkaan valmistaminen. Se vaatii kärsivällisyyttä, oikeat ainesosat, varovaista sekoittelua ja taas kärsivällisyyttä. Jos lopputulos on läpilitteä kohokas ja lattea silmämeikki, auttaa Martha Stewart kohokkaan paistamisessa ja Päivän diili sekä Blaze smokey eye -silmien luomisessa ja muussa meikissä TARJOAMALLA MEIKKAUSKURSSI DESING-MÈIKEILLÄ ja meikkituotepaketin vain 35 eurolla (arvo 380 euroa).”
Kuitenkin varausvahvistuksessa pyydettiin ottamaan kaikki omat meikit mukaan, jopa oma peili pitäisi viedä mukanaan!
Itse ainakin oletin lauseen “tarjoamalla meikkauskurssin design-meikeillä” tarkoittavan sitä että siellä kurssilla meikataan heidän desing-meikeillään, ei omilla meikeillä. Ihan älytöntä!
SAMAA AJATTELIN ITSE.. HUIJAUSTA :( KAIKKI LAITTAMAAN VAAN VIESTIÄ CITYDEALILLE, KULUTTAJA-ASIAMIEHELLE JA TEKEMÄÄN RIKOSILMOITUSTA JOS CD EI HYVITÄ ASIAA JOTENKIN.
itse olen saanut 3 eri diilistä rahat takas kun oli paskaa, ja olin siis jo käynyt niissä.
jos ei muuten irtoa teet kuluttajanvuojaan valituksen.
itse olen saanut 3 eri diilistä rahat takas kun oli paskaa, ja olin siis jo käynyt niissä.
jos ei muuten irtoa teet kuluttajanvuojaan valituksen.
Turussa oli kurssi 5.2. Päivä ilmoitettiin 4 vrk ennen kurssia, eli viikonlopun suunnitelmat meni uusiksi. Omat meikit ja hiustenmuotoilutuotteet piti olla mukana + peili. Ja sain myös Espoon vai oliko se Vantaan kurssilaisille tarkoitetun s-postin, eli he eivät saaneet ko.viestiä, eivätkä olleet ottaneet meikkejä mukaan. Olivat joutuneet lainaamaan ohjaajien meikkejä.
Ohjaus oli hyvää. Ohjaajina oli kaksi osaavaa naista ja koska moni oli perunut, oli kurssilaisiakin vain kolmisenkymmentä. Ohjaus olikin kurssin ainoa hyvä puoli. "Goodiebag" sisälsi 3 tuotetta: Isadoran huulikiillon (en käytä), Rimmelin luomivärinapin (arvo ehkä 4 €) ja minkälie merkkisen meikkivoiteen, sävynä pohjoismaiselle naiselle sopiva "Deep bronze".
Teimme ryhmänä valituksen Blazemalle, vastausta ei ole kuulunut. Kusetusta koko juttu. Kehotan välttämään Blazemaa kuin ruttoa!
Otat yhteyttä CityDealiin ja vaadi rahat takaisin.