Köyhien ruoka ohjeita. Kiitos.
Kommentit (12)
Perunavelli
Riisipuuro
Pasta ja tomaattikastike (sipulia, ölyä, tomaattimurskaa purkki ja mausteita)
tomaattikeitto
Kausituotteista tehdyt ruuat
Niin esim. kaalipata johon tulee jauhelihaa ja kaalia on hyvää ja halpaa. Samoin lähes kaikki keitot, joihin tulee perunaa ja muita vihanneksia plus sitten joku liha/kala.
Perunaa kannattaa muutenkin mielestäni suosia eikä makaronikaan kovin kallista ole. Tonnikalaa saa halvalla jos ostaa huonompia merkkejä, mutta ne eivät ainakaan mulle uppoa koska ovat niin pahan makuisia. Kannattaa seurailla tarjouksia niin saa edullisia tuotteita.
pussillinen herneitä (n 80 senttiä)
1 sipuli (10 senttiä)
pari litraa vettä
pari musta- ja maustepippuria ja vähän persiljaa
jos on, noin paketillinen sikanautajauhelihaa (2e)tai porsaansuikaleita (2e) tai pari porkkanaa (20s)
Herneet liotetaan noin vuorokauden ajan, lisätään mausteet ja pilkottu sipuli sekä mahdollinen liha tai porkkana. Keitetään pari tuntia.
Tästä 1-3 euron annoksesta syö nelihenkinen perhe kaksi päivää.
Ostat edullisinta makkaraa/nakkeja, perunaa ja keittovihanneksia. Lihaliemikuutiot esim. euroshopperilla maksaa alle 1e paketti.
Tarjousjauhelihaa ja siitä aina niin hyvä makaronilaatikko!
peruna-sipulisekotus pussi, edullista broilerin suikaletta (ei tarvitse laatikkoruoassa olla filettä, paistisuikale ihan ok) ja purkki ruokakermaa+mausteet. Tulee hyvä broilerikiusaus.
Erilaisia puuroja, esim. ohrapuuro on hyvää vaikka kiisselin kanssa jonka teet halvalla itse eli sekamehua, perunajauhoja ja vettä.
Pakastevihannekset ovat edullisia, niitä kannattaa hyödyntää jos ei muuten paljoa tuorevihannesta voi ostaa...eli maissia, herneitä, papuja, kukkakaalia....
Tsekkaa ohje tavallisen makaronipussin kyljestä ja sovella.Maksaa vain muutaman euron ja kestää meillä kolmehenkisessä perheessä pari päivää! Munia voi laittaa kolmen sijaan kaksi (tulee kuohkeampaa) ja 7 dl madon sijaan voin laittaa esim. 4 dl maitoa ja 3 dl vettä, jossa lihaliemi. Itse esikeitän makaronit lihaliemessä lisämaun vuoksi, otan keittoveden talteen ja käyätän n. 2-3 dl maidon sijaan. Suolaa ja pippuria. Hyvää!!! Ja noilla tuunauksilla säästyy se pari dl maitoa ja yksi muna... :)
eka päivä: perunaa (n. 30snt/ kilo), valkokastiketta (maito 70snt/ litra) ja kalapuikkoja (n. 75 snt/ 10kpl)
toka päivä: pastaa (n. 29snt/400g) ja bolognesekastiketta
-pasta mitä sattuu kaapista löytymään, reilu annos
-kastike: jauhelihaa (5-7e/kg), tomaattimurskaa (50snt?/purkki), sipulia ja mausteita
kolmas päivä: kierrätetyt jämät uunissa, eli
vuokaan pohjalle se bolognesekastike, päälle loppu pasta, ja sen päälle se ekan päivän valkokastike jonka joukkoon on sulatettu juustoraastetta. Uuniin 175 astetta kunnes kuorrutus on saanut väriä. ei tälle nyt oikein voi laskea edes hintaa :D
Kolmantena päivänä tulisi tietty olemaan paistinperunoita+ jotain tarjouksessa ollutta, esim nakkeja, makkaraa, eineslihapullia, jauhelihaa.. jonka joukkoon voisi sekoittaa vaikka kananmunaa.
tai sitten meidän tämän viikonlopun menu, broilerin koipireidet oli tarjouksessa (1e/kilo), joten tänään meillä oli riisiä ja broileria uunissa, riisin joukossa oli he-ma-pa-sekoitusta. Jos meillä olisi kaapissa valkokastiketta, kierrättäisin tuon kanan rääppeet kastikkeeksi (se valkokastike, kana perattuna ja mausteita maun mukaan), mutta kun ei ole, niin huomenna on sitten risottoa.
Ihan perus-salaatti ei kauheasti tuossa ruuan ohessa maksa; salaatti n.90snt/ ruukku, tomaatit (suomalaiset)maksaa tähän aikaan vuodesta 4-5e/kilo.. kurkun hintaa en muista..
Keitot on aina huokeita perusjuttuja, niihin tulikin jo monta ohjetta. Ja oikeasti keitto- ja pataruuat paranevat vaan seuraavana päivänä lämmitettäessä ;) Leipää kannattaa tehdä tietty itsekin, jos jaksaa. Eu- ruokapusseista saa jauhoja siihen tarkoitukseen. Tai sitten kannattaa hakea leipomon myymälästä, ihan kaupasta ostettuna leipä on todella kallista! Itse haen 1-2 kertaa kuussa leipomosta pakastimeen leipää, n. 10e/ hakukerta. Meillä lähin on Fazerin leipomomyymälä, sieltä saa välillä mm paahtoleipää ja tummaa leipää 20snt/ paketti.
Esim linssikeitto, johon linssien lisäksi vaikka tomaattisosetta, kuullotettua sipulia, valkosipulia, jeeraa tai muita mausteita maun mukaan, myös esim. porkkana tai palsteranakka sopii hyvin. Keiton voi soseuttaa tai jättää soseuttamatta.
Kasvishernekeitto on myös edullinen ja oikeastaan mistä tahansa pavuista voi tehdä vastaavaa keittoa kuin linsseistä.
Kun tekee melko kiinteää keittoa tai kiinteyttää sitä lisäämällä papuja, viljaa ja halutessaan kannanmunaa voi samasta "taikinasta" tehdä hyviä kasvispihvejä.
Pavuista voi tehdä myös hyvän papusalaatin esim. papuja, kaalia, perunaa, omenaa, pastaa. Voi käyttää myös pakastevihanneksia (ja Lidlissä on muuten hyviä luomulaatuisia, joita ei ole hinnalla pilattu). Edullista ja hyvää. Lisäherkuksi voi vielä lisätä juustoa tai tofua mutta se toki lisää hintaa. Kannattaa myös laittaa jotain hyvälaatuista öljyä (kylmäpuristettu rypsiöljy ihan hyvää) ja mausteita niin on maukkaampaa.
Ja kaikki nämä kannattaa ehdottomasti valmistaa niin, että käyttää kuivatettuja papuja ja linssejä ja liottaa ja keittää ne, siinä kyllä säästää varsinkin jos luomulaatua haluaa.
Myös pavuista tehty makaronilaatikko on halpaa.
Puurot ovat tietenkin myös edullisia kuten perunaruuatkin.
Edellinen vielä jatkaa. Reseptejä varmaan löytyy googlella vaikka kuinka.
tonnikalaprk,pastaa,pussi halvimpia keittojuureksia;)
Tai sitten kun sulla on "rahapäivä" niin ostat linssejä kaappiin,siis punaisia,saa nopeesti keitettyä ja niistä saa hyvää keittoa ja keittää niiden kanssan sitä pastaa;)
Tai sit kalapuikkoja ja pottumuusia:)
Tässä joitain vinkkejä, jotka ovat osoittautuneet hyviksi:
1. Liha, juustot ja muut kalliit tuotteet pois. Kasvisruoalla pärjää mainiosti. Esimerkiksi erittäin proteiinipitoinen tumma soijarouhe on huomattavasti halvempaa kuin halvin liha.
2. Toukokuusta syyskuuhun voi poimia luonnosta kaikenlaista syötävää ilmaiseksi. Marjojen ja sienien lisäksi myös esimerkiksi voikukanlehtiä, nokkosia ja ratamonlehtiä. Mitä pienempiä, sen paremmalta maistuvat. Metsissä ja tienvarsilla kasvaa niin paljon syötäviä kasvilajeja, että sitä ihan hämmentyy, kun asiaan perehtyy. Monet näistä villivihanneksista ovat superterveellisiä.
3. Tonnikala ei ole oikeasti halpaa. Purkeissa on usein ainakain kolmasosa nestettä, joten itse lihan kilohinta on kolmasosan isompi kuin hintalapussa lukee.
4. Toisin kuin yleensä luullaan, vihannekset ja hedelmät eivät ole kallista ruokaa. Pysy perillä siitä, mitkä vihannekset ja hedelmät ovat milloinkin halpoja. Esimerkiksi syksyllä juureksia voi saada välillä naurettavan pienillä kilohinnoilla. Talvella taas ei kannata ostaa kurkkua tai tomaattia.
googlaa sitten ohjeet
Kaalilaatikko, makaroonilaatikko, silakkalaatikko, jauhelihakeitto,sipulikeitto, tomaattikeitto, nakkikeitto, makkarakeitto, kaalikeitto, hernekeitto, kalakeitto (seistä), siskonmakkarakeitto, lihakeitto, kesäkeitto, miestronakeitto, jauhelihakastike ja spagetti, nakkikastike, makkarakastike, uunisei ja perunamuusi, lihaperunasoselaatikko, riisipuuro ja mehukiisseli, uunimakkara ja perunamuusi, kalapuikot ja muusi, juuressosekeitto, peruna-pujosose, karjalanpaisti ja keitinperunat, maksapihvit ja perunamuusi, kanakeitto, noodelit, broilerinkoivet uunissapaahdettuna, itsetehdyt sämpylät, kaalikääryleet, makkarakiusaus, juurespihvit/kasvispihvit
haluaa kanaa, niin kantsii ostaa joko reisiä tai sitten pakastettu koko kana fileiden tai palojen sijaan.
Erilaisia puurojakin on monenlaisia.
Sei on yllättävän hyvää, kun paistaa pannulla ja laittaa pintaan mausteita (paprika, chili, mustapippuri tms.).
Keitot on myös halpoja itse aineksista tehtyinä.
Peruna eri muodoissaan: laatikoita, paistettuja, lohkoperunoita uunissa...