Suivaannuin sukulaistätiin lopullisesti.
On marketin kassa, häthätää peruskoulun läpi saanut työllä ja tuskalla, asui nelikymppiseksi kotona, ei miestä, ei lapsia.
Mäkättää ihan kaikesta. On sivistyinen, fiksuin ja kielineroin ja vaikka mitä. Nälvii ammatistani, surkuttelee kuulteni lapsiani ja neuvoo ja opastaa.
Olen kuunnellut tuota vuosikymmenet, mutta asenne minun äitiyttäni kohtaan sai maljan vuotamaan yli. Olen alkanut laukoa ihan samanlaisia piikkejä takaisin, matalasta koulutuksesta, lapsettomuudesta, huonoista taloustaidoista, yksinäisesä vanhuudesta, sivistyksen puutteesta jne.
Mitta oli niiiiiin täysi.
Kommentit (4)
Osoita sukulaistädille kunnioitusta ottamalla reippaasti etäisyyttä. Miksi ihmeessä ruveta itse käyttäytymään huonosti?
... voi sanoa, että tuo ihmisten jatkuva nälviminen loukkaa ja osoittaa nälvijän huonoa itsetuntoa. Siksi et halua enää olla yhteydessä, ellei meno muutu. Anna pari esimerkkiä ja tuumaa vielä, ettet itsekään ole aiemmin kommentoinut tädin ratkaisuja, vaikka koet, että niissäkin oisi paljon mahdollisuuksia loukkaavaan kommentointiin. Anna näistäkin pari esimerkkiä: miehettömyys, alhainen koulutus ja lapsettomuus. Näitä ei tarvitse sen ihmeemmin merkityksellistää.
Joku roti pitää ikäihmisilläkin olla. Eikä nuorempienkaan tarvitse kaikkea sietää sillä verukkeella, että joku on iäkkäämpi tai sukulaissuhteet velvoittavat.
miksi vastata pahaan pahalla