teini myöhästyy kolusta joka päivä
ihan suunnattoman ärsyttävää, kauheat ongelmat tästä asiasta sekä koulussa että kotona, ja hyvin pienellä vaivalla voisi kuitenkin mennä kouluun ajoissa. Ja kaikkea on yritetty, puhumista, rankaisemista, palkitsemista, kehumista (kun joskus sattumalta on ajoissa) jne.
Eikä tuo toki ole ainoa ongelma, mutta muissa ongelmissa on jo päästy vähän eteenpäin, mutta tämä jatkuva myöhästely, siihen ei näytä auttavan mikään. (Ja joo, ei enää lintsaa kuten viime vuonna, joten ehkä tämäkin on edistystä, mutta silti...)
Kunhan purin mieltäni, ei tässä kirjoituksessa mitään miltä kai ollut, tuskinpa kukaan osaa auttaa. No, jotkut pääsee haukkumaan, miten huonoja vanhempia me ollaan kun näin on käynyt, että teini kapinoi ja on vaikea, mutta kukaan ei ole täydellinen,parhaamme on tehty eikä enempää kukaan voi tehdä. Ja kapinointi kyllä kuuluu murrosikään, samoin kehityksellinen taantuma tietyssä vaiheessa murrosikää, joten ehkä näillä sitten joku tarkoitus on....
Kommentit (6)
Lähteekö tarkoituksella liian myöhään, että myöhästyy "tahallaan", vai eikö ehdi tehdä aamutoimia ajoissa?
Jos kyse on jälkinmäisestä, niin sitten pitää herätä aikaisemmin.
Valitettavan usein tuo myöhästely siirtyy työelämään ainakin aluksi. (Kokemusta löytyy tässä asiassa työnantajana.) Kyllä se nopeasti kitkeyty pois, kun huomasivat, että eivät itsekään pääse lähtemään ajoissa töistä, jos seuraavan vuoron työntekijä on myöhässä.
Meillä oli kanssa yksi tyttö lukiossa, joka myöhästyi aina. Oli todella ärsyttävää, koska tulemalla tunnille kesken kaiken häiritsi aina muita. Jotkut maikat ei kyllä päästänyt tunnille, jos myöhästyi.
ei siinä muu auta.
Ilmoitatte tietyn kellonajan jolloin pitää kotoa lähteä.
Jos on aikuinen paikalla kun teini on lähdössä kouluun nuo toimet auttavat.
Jos olette jo lähteneet töihin niin tilanne on toivoton jos nuori ei vaan piittaa mistään säännöistä.
Yksi mahdollisuus on että otatte mukavuuksia pois. Ilmoitatte tänään että tahdin on muututtava. Esimerkiksi näin, jos myöhästyy otatte kännykän pois määräajaksi ja toteutatte sen.
Useimmat teinit roikkuu paljon netissä, nettikieltokin voisi purra.
Rajataan kotiintuloaika tai ei pääse iltaisin minnekään jos on myöhästynyt.
Onhan näitä keinoja kun tarkemmin miettii.
Meillä oli hankalin vuosi 8.luokka jolloin oli monenlaista haastetta. Maailma oli sekaisin jos tukka ja meikki ei onnistunut ja homma meni uusiksi, tuli muutama myöhästyminen. Velvoitin teinin heräämään puolta tuntia aiemmin ja se toimi.
teinikö saa nousta aamulla itsekseen ja ei herää, siksi myöhästyy?
Vai herääkö ajoissa ja jää tietsikalle aamulla ?
Menettekö te vanhemmat aikaisemmin töihin ja ette voi herättää aamulla ?
Luulisin että syy on se , että teini notkuu yöt netissä ja siksi ei jaksa nousta. Eli tietokone kiinni viimeistään kello 10, samoin TV
Näin meillä on
Melkein joka päivä olin myöhässä.
En itsekään osaa sanoa, mikä olisi siihen auttanut..?
Mutta olen huomannut, että sellainenhan minä olen. Aina myöhässä. Nyt aikuisena olen kuitenkin töissä aina ajoissa, mutta sitten kaikissa vapaa-ajan tapahtumissa tämä myöhästely näkyy.
jos tahallaan myöhästelee. Onhan se luvaton poissaolo osalta tuntia.
Oletan, että teinin kanssa on puhuttu sekä se, mitä myöhästelystä ja lintsaamisesta seuraa hänelle itselleen (numeroiden alennukset koesuorituksiin nähden, asioiden oppimatta jääminen, mahdollisesti todistuksetta jääminen, jäki-istunnot ja että osan noista seurauksista hän on jo jopa kokenut) että muille (häiriö ja harmi, jonka hän aiheuttaa muille ryhmäläisille kolistellessaan sisään kesken kaiken kun nämä haluaisivat opiskella ja siten muidenkin oppimistulosten ja numeroiden huononemisen).
Ainoa jäjellä oleva keino on käytännössä, että te vanhemmat astutte askeleen taaksepäin, nostatte kädet pystyyn ja toteatte, että omapa on elämäsi: jos haluat sen pilata jo näin etukäteen niin eipä sitä kukaan estääkään voi. Vastuu nuorelle itselleen. Voihan käydä vaikka niinkin, että hän alkaa kantaa sitä.
(Toinen vaihtoehto on tietysti vielä se, että vanhemmat herättävät ja kuskaavat kouluun kuin ekaluokkalaista. Ei myöhästele, mutta kaikkien osapuolten hermot voi kyllä mennä. Olen itse toteuttanut tämän vaihtoehdon, ja se oli kyllä aika raastavaa, vaikka meillä kyse ei ollut edes tahallisesta myöhästelystä, vaan vain melatoniininerityksen häiriöstä eli ei vaan pystynyt nousemaan herätyskellon soidesssa ylös vaan vaati fyysisempää patistusta.)
vaihtoehto aina kuskataan:
teini oppii vain pompottamaan, jos on ajoissa, ei saa kyytiä, jos ei, saa autokyydin
vaihtoehto kädet pystyyn:
osa teineistä ei vaan välitä, ja sitten ei auta mikään kun ollaan vaan ja kellutaan.
mikäkin kaipaan neuvoja, miten vastuunkantamista opetetaan teineille. ja toisaalta syitä, miksi vastuunkantaminen ei kiinnosta.
millaista palkitsemista olette kokeilleet? saisiko jotain vaatetta, jos on viikolla joka päivä ajoissa kaikilla tunneilla tai pääsisikö jonnekin konserttiin vaikka jos kk ajan aina ajoissa. vai onko nyt näin, että kaikkea on jo niin paljon, ettei millään uudella ole väliä? näin olen ainakin tulkinnut yhdessä ns. hyvässä perheessä käyneen, kun kaikki tulee kuin manulle illallinen ilman ponnistuksia. teinit ei vaan tunnu oikein välittävän mistän enää mitään.
(en tarkoita, että teillä olisi näin)