Suosituksia suomalaisiin (suom.kiel) lasten-ja nuorten dvd:ihin? 2v pojalle/koululaistytoille?
Tarvitsisin vinkkeja mita elokuvia tai dvd-ohjelmia ostaisin meidan lapsille. En ole oikein ajantasalla suomalaisista uutuus elokuvista joita on viime aikoina ilmestynyt, tai tv-ohjelmista tai lastensarjoista joita saa dvd:ina.
Meilla siis lapset ovat 2v poika, ja han on vasta nyt alkanut kiinnostua telkkarin katsomisesta ja tykkaa junista, autoista ja muumeista, mutta ihan mika tahansa suomalainen sopii!
Tytot ovat pian 8v ja 11v ja tykkaavat seikkailuelokuvista, mutta heitakin kannustan katsomaan olipa aihe mika tahansa.
Olemme siis kaksikielinen perhe ja tuo suomenkieli alkaa olla pikkaisen heikommalla, joten taytyy yrittaa pistaa kaikki peliin!
Olisin tosi kiitollinen, jos joku vastaisi tahan ja suosittelisi tai kertoisi jotain meille!
Kommentit (5)
olivat sellaista kieleltään värikästä ja sisällöltään soveltuvaa pienille. Niitä meillä katsottiin paljon muutama vuosi sitten. :)
T:Kahden pojan äiti
Chuggington nuorelle. Meidän poika ollessaan 2v. katseli cars elokuvaa ympäri ja ympäri. Sopii vanhemmillekin lapsille ja aikuisille myös. Kannattaa katsoa esim. sub juniorin tarjontaa. Sieltä tulee ohelmaa kaikenikäisille. Muistakaa sitten tehdä muutakin kuin vain töllöä möllöttää.
Tykkasivat esim. Poika ja ilves-leffasta, Pelikaanimiehesta, Unna ja Nuukista. Onko tuon tyylisia tullut uusia?
ap
mutta se ei ole nyt oikein ajankohtainen, samoin Niko – Lentäjän poika.
Ehkä ensi jouluksi...
2-vuotiaalle vaikka Tuomas Veturi suomenkielisenä