Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

IS kaivoi mielipide-erot esiin Pekka Haaviston ja Sauli Niinistön vastauksista.

Vierailija
25.01.2012 |

Niinistöllä paljon fiksumpia vastauksia!

http://www.iltasanomat.fi/presidentinvaalit/nain-he-eroavat-toisistaan/…



Esim:

-----

8. Mitä tekisitte, jos 20 kaksoiskansalaisuuden omaavaa suomalaisvenäläistä lasta olisi viety Venäjälle vastoin lasten ja heidän suomalaisvanhempiensa tahtoa avioero- ja huoltajariitojen yhteydessä?



Haavisto: Keskustelisin Suomen pääministerin, ulkoministerin ja oikeusministerin kanssa siitä, mihin toimiin hallitus voi asiassa ryhtyä. Tarvittaessa tehtäisiin nootti Venäjälle näistä tapauksista ja pyydettäisiin vastausta. Keskustelisin myös Venäjän presidentin kanssa.



Niinistö:Lasten tilanne olisi suuri huolenaihe, mutta oikeusasiat kuuluvat oikeuslaitokselle – eivät poliitikoille. Avioero- ja huoltajariidat ovat oikeusteitse hoidettavia kysymyksiä. Pyrkisin yhteydenpidollani varmistamaan, että näin tapahtuu.

----

11. Mitä linjaa Suomen tulee ajaa euroalueen kehittämisessä?



Haavisto: Euroalueesta pitää luoda syvempi poliittinen ja taloudellinen liitto.



Niinistö: Yhteisten pelisääntöjen noudattaminen tulee varmistaa kiristämällä valvontaa ja rangaistuksia.

-----

12. Pitäisikö tasavallan presidentin keskustella Venäjän johdon kanssa Karjalan palauttamisesta?



Haavisto: Ei, Karjalan palauttamiseen ei ole mitään syytä. Presidenttinä ottaisin Venäjän johdon kanssa esiin kysymyksen maa- ja kiinteistöostojen vastavuoroisuudesta Suomen ja Venäjän välillä. Pelisääntöjen tulee olla molemmille osapuolille samat.



Niinistö:Kyllä, mutta vain jos Venäjän johto ottaa asian ensin esille.

-----

14. Onko rikosta, jonka tekijää ei pitäisi päästää vapaaksi koskaan?



Haavisto: Ei, koska ihmisen muuttuminen on aina mahdollista.



Niinistö: Kyllä. Joukkomurha.

----

20. Jos ette asuisi Suomessa, missä maassa haluaisitte asua?



Haavisto: Kanadassa on samanlaista luontoa kuin Suomessa.



Niinistö: Ellen asuisi Suomessa, haluaisin varmaan sinne asumaan.

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla