Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Nuoremmat naiset ovat vanhempia naisia nipompia.

Vierailija
29.04.2011 |

Vanhemmilla naisilla on jo enemmän elämänkokemuksen tuomaa laajakatseisuutta ja kykyä ymmärtää erilaisuutta.

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
29.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä mä olen nipo monessakin asiassa mutta sitten taas on asioita joista en niin jaksa välittää, ja juuri ne asiat saattavat olla toisille niitä nipusaiheita.

Vierailija
2/8 |
29.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuo on luonnekysymys eikä riipu iästä eikä sukupuolesta.

Yleensä ihmiset muuttuu iän myötä johonkin suuntaan. Toisista tulee suvaitsemattomampia ja tiukkisempia, toisista taas suvaitsevampia ja vapaampia.

Itse olen huomannut kuuluvani jälkimmäiseen ryhmään, vaikka en koskaan ole mikään tiukkapipo ollutkaan.

Vanhusten kanssa töitä tekevältä psykologilta olen kuullut, että iän myötä ihmisisten perupiirteet yleensä voimistuu.

Vihaisista nuorista tulee tosi vihaisia vanhuksia, kun taas iloisista nuorista tulee hyväntuulisia ja hilpeitä vanhuksia.

Tietysti elämässä kohdatut vastoinkäymiset/menestymiset ym. isot asiat voivat vaikuttaa suhtautumistapoihin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
29.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Samanlainenhan sitä itsekki oli esim. 10-vuotta sitten (nyt 30v) ja kymmenen vuoden päästä varmaan taas hoksaan, että olipa sitä hölmö 30-kymppisenä XD

Vierailija
4/8 |
29.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

vanhemmat naiset ovat elämänkokemuksen myötä huomanneet, että elämä onkin paskaa vanhana, ja ovat katkeria nuoremmille.

Vierailija
5/8 |
29.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eivät stressaa ja vaivaa päätään rutiineilla joita n. 40v naiset elämäänsä asettavat. t. n44v

Vierailija
6/8 |
29.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

muuttunut nipommaksi. Sain ekan lapsen just ja just 22 v. Olin rento äiti, joka rakasti äitiytä täysillä, en välittänyt muiden mielipiteistä enkä kytännyt miten muut tekee asioita. Nyt olen 35 v. ja mietin paljon enemmän mitä muut ajattelee musta. Olen jopa huomannut arvostelevani muita todella raa'asti ja sellainen ei ole ennen kuulunut mun luonteenpiirteisiin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
29.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ole ns. vanhapiikautunut. Itse muistelee parikymppisenä, kun oli niin musta-valkoinen, periaatteellinen ja halusi työntää toista johonkin muottiin. Nyt olen sivusta seurannut miehen tyttären parisuhdetta ja kyllä siinä mies on kovilla. Rennompi ote tulee myöhemmin...

Vierailija
8/8 |
29.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Iän tuoma varmuus on kyllä tasoittanut särmiä. Ei jaksa nipottaa joka asiasta ja on muutenkin lungimpi elämän suhteen. Nuorempana sitä oli niin dramaattinen ja jyrkkä. Ainakin minä olin.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme viisi kolme