Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

masentaa kun masennuslääke on lihottanut

Vierailija
20.03.2011 |

olen lihonut 6kk:ssa varmaan melkein 20kg ja kokoajan tuntuu että paisuu lisää ja maha on hirveä pötsi nykyään. Tämä masentaa kun entiset vaatteet ei mene päälle ja uusia kun kokeilee niin nekin on tiukkoja. Ennen olin hoikka vaan en enää... =(

Kommentit (12)

Vierailija
1/12 |
06.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="20.03.2011 klo 10:36"]vaan alussa oli zyprexa ja nyt risperidon ja lisänä ixel. Oma peilikuva masentaa. =(
[/quote]

Noi ei oo masennuslääkkeitä!!!

Vierailija
2/12 |
06.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

kuolleen oravan näkeminen aiheutti niin suurta toivottomuutta, että oli vain pakko jäädä pois bussista ja mennä kotiin itkemään.

<3 Tämä oli liikkis.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/12 |
06.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ironista.

Vierailija
4/12 |
20.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Remeron/Mirtazapin?

Vierailija
5/12 |
20.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

vaan alussa oli zyprexa ja nyt risperidon ja lisänä ixel. Oma peilikuva masentaa. =(

Vierailija
6/12 |
20.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ketään lihota vaan ruoka..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/12 |
20.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

paitsi että ennen oli nopea aineenvaihdunta niin nykyään on hidas

Vierailija
8/12 |
20.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä lihoin aikoinaan tuolla edellä mainitulla lääkkeellä, eikä ollut kivaa. Lihomisen lisäksi se turvotti.



Onneksi masennuslääkkeitä ei kuitenkaan tarvitse syödä lopun ikää. Paino yleensä laskee, kun lääkkeet lopettaa.



Mä jouduin vaihtamaan ton Remeronin pois nivelkipujen takia Triptyliin, ja suurin osa painosta karisi aika pian pois.



Tsemppiä! Mulla oli kyllä tuosta Remeronista muuten ihan hirveästi apua, ahdistus poistui ja sain nukuttua.



#2

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/12 |
20.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei pilleri ketään lihota vaan ruoka..


Söin Remeronia vuoden, suurin osa kiloista tuli ensi kuukausien aikana. Ennen lääkkeen aloittamista mulla ei ollut ruokahalua ollenkaan, lääkkeen jälkeen se palasi - with a vengeance. Kylläisyydentunne poistui, makeanhimo kasvoi ja koko ajan, siis koko ajan, oli nälkä. Lisäksi turvotusta tuli melkoisesti.

Voin kertoa, etten syönyt lääkettä huvikseni, vaan ihan tarpeeseen, eikä siinä olotilassa tosiaankaan käynyt mielessä painonhallinta ja suupalojen kyttääminen. Jos pääsin aamulla sängystä ylös, niin hyvä. Luennolle meno saattoi peruuntua, kun kuolleen oravan näkeminen aiheutti niin suurta toivottomuutta, että oli vain pakko jäädä pois bussista ja mennä kotiin itkemään.

Sä sanot, että pillerit ei lihota, mä sanoin, että kun siirryin toiseen lääkkeeseen, kertyneestä painosta putosi heti melkein puolet, vaikken laihduttanut ollenkaan.

kannattaisko vaan pitää ne omat mielipiteet omana tietona, jos ei ole mitään rakentavaa sanottavaa?

#2

Vierailija
10/12 |
20.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos sen syöminen masentaa entisestään?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/12 |
20.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

No kannattaako sitä masennuslääkettä syödä, jos sen syöminen masentaa entisestään?

Kannattaa. Suurin osa ahdistuksesta poistui ja SAIN NUKUTTUA! Ihminen, joka ei ole koskaan kärsinyt unettomuudesta ei voi ymmärtää, millaista helvettiä on, kun ei nuku.

Kyllä mä olisin tappanut itseni, jos en olisi alkanut syödä masennuslääkettä. Oikeastaan ne lääkkeetkin hain ihan sillä mielellä, että tapan niillä itseni. Heitin kokeesi pari naamariin (mulla oli annostus 1/2 tablettia), mutta ne tuli oksennuksena pois. Sitten ajattelin kokeilla, josko ne toimis muutenkin kuin itsemurhavälineeksi.

Remeronissa tuo ahdistusta poistava vaikutus on aika nopea, mutta eihän se tietenkään kaikkea poista. Kyllä mua auttoi tosi paljon se, etten koko ajan vihannut ja syytellyt itseäni, nukuin öisin ja pystyin jopa opiskella. En edes itkenyt päivittäin. Joten kyllä, oli se sen väärti.

#2

Vierailija
12/12 |
20.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

mä laihduin ensin 6 kiloa sitten tuli se takas ja siihen vielä 10 lisäkiloa =(



Nyt oon 3 viikkoa ollut ilman lääkkeitä eikä paino ole laskenut minnekään!!!



Ja tosiaan ei ole tullut syömisestä tuo paino koska syön aivan kuin ennenkin, tosin kyllä liikun enemmän kuin ennen...



Niin ärsyttää kun on tällänen tankki eikä jaksa mitään vaikka masennus on jo tiessään =(

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi yhdeksän kolme