Vauvan pituuskasvu/kuukausi, entä keskosen?
Hei!
Oma vauvani kasvaa hitaasti pituutta. Syntyi kyllä keskosena ja oli lyhyt jo silloin, nyt ikää 5 kk (korjattu ikä 4 kk) ja pituutta on tullut yhteensä lisää 14,5 cm syntymästä. Tasaisesti muutamia senttejä per kuukausi, muttei yhtään saavutuskasvua. Tästä olen huolissani :(... Painoa on tullut hyvin ja menee käyrillä, samoin päänympärys.
Paljonko teidän lapsillenne oli tullut pituutta 5 kk ikään mennessä senteissä? Siis montako senttiä verrattuna syntymäpituuteen?
Kommentit (6)
12cm, 12,5cm, 13,5cm. Eli vähemmän kuin teillä.
5kk mennessä pojalle 18,5 cm ja tytölle 17, 5 cm. Mä en tiedä mitä tuolla saavutuskasvulla tarkoitetaan (onko se sitä, että olisi lähempänä todellista ikää kuin korjattua ikää tai jotain?) 4kk:n iässä meillä vastaavat kasvut pojalla 15,5 cm ja tytöllä 16 cm.
Ja meillä mukulat on kasvaneet pituuden suhteen nollan yläpuolella.
kahden ensimmäisen ikävuoden aikana, eikä 5 ensimmäisen kuukauden aikana. Vai olenko saanut väärää tietoa?
Mulla pienipainoisena täysiaikaisena syntynyt vauva ja sen ei sitten odotetakkaan saavutuskasvavan yhtään mitään. Olen siis seurannut ko. keskustelua vain sivusta, joten en ihan varma ole, olenko kuullut oikein saavutuskasvusta. Vauvamme kun ei ole keskonen.
Lisää otantaa? :)
ap