Judo harrastuksena, kokemuksia?
Onko vaarallinen laji? ja aiheuttaako se aggressiivista käytöstä lapsille? Poika 8v olisi kiinnostunut judosta mutta itse epäilen vähän onko järkevää kun poika on muutenkin kova tappelemaan ja riehakas. Ymmärtääkö tuon ikäiset vielä ettei voi niitä samoja asioita alkaa kavereille testaamaan tms?
Onko harjoitukset kerran vai 2 viikossa? Meillä harrastuspaikka vieressä että siinä mielessä kiva mutta vähän epäilen vaan sitä lajia kuitenkin.
kaikki kommentit tervetulleita
Kommentit (4)
Siinä ei potkita tai hakata ja kyllä ne siellä opettaa, ettei taitoja kokeilla kuin kisoissa ja salilla.
On tietyt kumarrukset kun mennään tatamille jne.
Ja kuitenkin lapsilla vielä hyvin leikinomaista harjoittelua
tuon ikäisillä vielä nimenomaan harjoitellaan paljon itsehillintää ja keskittymistä.
Judo on itsepuolustuslaji, siellä ei opetella hakkaamista eikä potkimista.
Oma poika käynyt jo muutaman vuoden, aloitti 7 vuotiaana.
Olen tykännyt lajista ja poika tykkää myös.
judo opettaa pois siitä riehakkuudesta. Itsepuolustuslajeihin kuuluu kurinalaisuus ja vahva ohjaajien kunnioitus. Judossa tehdään vain sitä, mitä valmentaja käskee ja vain sillä hetkellä kun sitä pyydetään. Riehumista ja kurittomuutta siellä ei siedetä lainkaan.
Ehkä sun kannattais vaikka guuglata joku lajia esittelevä sivusto, niin saisit vähän todenmukaisemman kuvan lajista. Sori mut jos sulla on käsitys jostain "tappelulajista", niin joku tuollainen sivusto olisi varmasti hyväksi.
suositteli nimenomaan judoa, lapselleni jolla oli vähän samoja piirteitä kuin pojallasi.
Judo on nimenomaan itsepuolustuslaji ja siellä harjoitellaan paljon itsehillintää.