Äitiyspäivärahasta, tietääkö joku onko näin?
Jos on ollut verotuksessa vahvistettuja työtuloja, lasketaanko äitiys- ja vanhempainraha aina niiden mukaan, teki sitten äitiysloman alkaessa mitä tahansa? (Siis vaikka olisi työtön, lomautettu, opiskelija tms. jolla ei ole juurikaan tuloja.)
Kommentit (4)
sain juuri 2 päivää sitten päätöksen, vaikka olen nyt työtön opiskelija. Tulot huomioidaan viimeisen kuuden kuukauden ajalta nykyisin vain siinä tapauksessa, jos hakemuksessasi niin toivot. Nyt käytössä ovat vuoden 2008 verotuksessa vahvistetut työtulot.
pari vuotta sitten jäin äippälomalle, laskettiin joko tulosta puoli vuotta ennen lomalle jääntiä tai viimeisestä valmistuneesta verotuksesta. Kumpi sitten on parempi, sitä käytetään. Käyppä Kelan sivuilla, eiköhän sieltä löydy tai soita niiden palvelunumeroon :)
Olen stressannut tätä asiaa kovasti, koska oma tilanteeni ennen äitiyslomalle jäämistä on aika epäselvä (olen töissä, mutta saan palkan apurahan tyyppisenä palkkiona joka ei kuitenkaan ole "virallista" tuloa).
Vuonna 2008 olin täysiaikaisessa työssä ihan normaalisti, joten olisi suuri helpotus jos äp-raha maksettaisiin sen mukaan ilman että tätä tämänhetkistä tilannetta tarvitsisi alkaa selittää.
ap
riippumatta siitä mitä äitiysloman alkaessa tekee.
Jos haluaa, voi anoa viimeisen 6kk:n tulojen perusteella (jos ne on huomattavasti suuremmat kuin se vahvistetun verotuksen mukainen)