Meillä tyttöjä on kutsuttu jo vauvasta saakka pimuiksi
onko tässä nyt jotain outoa? Se on hellittelynimi! Ovat olleet myös naikkosia, pikku akkoja yms...Järkyttykää :D ootteko muuten kuullut että eri murteissa esim sanalla akka on eri vivahde! Toisille se on ihan täys haukkumanimi kun toisille taas ei...meillä päin sana ämmä on paha nimitys ja jossain muualla Suomessa se ei ole sitä.
Kommentit (7)
sanasta pimu mielleyhtymä huoramaisesti pukeutuneeseen teini-ikäiseen eli ei kovin kiva. Siksi en tykkää että pieniä tyttöjä saati vauvoja sanotaan pimuiksi.
Kivempi pimu minusta on kuin likka.
Likka on minusta täysin puhekielinen synonyymi tytölle. Pimuakin käytän, mutta tiedän siitä tulevan mieleen negatiivisiakin asioita.
Et taida tunnistaa puheen vivahteita kovin hyvin?
heidän nimensä on kurahaara ja huora. Sitten piti ottaa etunimet käyttöön.
Ei tuossa pimuksi kutsumisessa nyt mitään ihmeellistä ole, mutta naikkonen kyllä särähtää ikävästi korvaan.
itselle siitä vaan tulee heti mieleen eräs koira, jonka nimi oli Pimu.
Kivempi pimu minusta on kuin likka.
itselle siitä vaan tulee heti mieleen eräs koira, jonka nimi oli Pimu.
Kivempi pimu minusta on kuin likka.