Eroon homepilkuista vaunuissa?
Meidän takapihavaunut ovat olleen kesän ulkona, katoksen alla kylläkin, mutta niihin on nyt tullut muutamaan kohtaan pieniä homepilkkuja. Pestiin koneessa, ei auttanut. Onko kellään ihanalla ihmisellä mitään keinoja homepilkkujen poistamiseen? Harmittaa, jos ei voida enää vaunuja käyttää... Tiedän kyllä, ettei niitä olisi saanut ulos jättää, mutta kesällä ei pahemmin edes sadellut.
Olisin hyvin iloinen vinkeistä!
Kommentit (4)
Kloritella oon saanut homepilkut pois pihakalusteiden pehmusteista (valkoiset). Haalistuu kyllä väritkin samalla.
Ei tepsi muut keinot, valitettavasti.
se tappaa homeitiöt, jolloin vaunut ovat taas turvalliset käyttää. Itse pilkut ovat ikävän näköiset, mutta vaarattomat. Ja hankalat poistaa.
Mikäli kankaat saa irti tai muuten saat korin suureen astiaan niin laita etikkaveteen likoamaan muutamaksi tunniksi ja sitten peset kunnolla pyykinpesuaineella. Anna kuivua kunnolla.