Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

siis miksi mä en laihdu (ov) ??!!!

Vierailija
25.06.2010 |

No, nyt on reilu viikko takana tätä hyvin terveellistä elämää. Olen kirjoittanut kaikki syömäni ylös, syön noin 1500 kaloria päivässä, varsin terveellisesti. Liikun päivittäin arkikävelyä koirien kanssa ja työmatkoja, pari tuntia yhteensä, osa varsin reipasta tahtia. Käyn päivittäin joko kuntosalilla (mm. crossitreeniä), zumbassa jne. Uskoisin kuluttavani ainakin sen 2500 kaloria päivässä.

Siis, jos 7000 kaloria on noin yksi kilo, niin viikossa pitäisi tällä tahdilla laihtua se kilo. Ainakin. Mutta nihkeät 500 gr on hävinnyt :(

Ja olen todella ollut rehellinen itselleni, kirjannut kaikki syömiseni, mitään herkkuja ei ole ollut, ja joinakin päivinä kalorimäärä jäänyt allekin tuon 1500.

no, jos tulee nälänhätä, mä taidan pärjätä...

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
25.06.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse aloitin ''rääkky''-dieetin, eli syön tasan yhden ruoan päivässä. Keho tietysti menee säästöliekille, mutta kuukaudessa tippui -7kg. Ja jatkan niin kauan kun on -20kg tippunut, ja siitä sitten aloitan syömisen, 3-4 kertaa päivässä pieniä annoksia, niin tuskin enään 20kilon jälkeen kilot tulevat takaisin.

Vierailija
2/9 |
25.06.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

tulee lihasmassaa ja se painaa enemmän kuin läski eli saatat kiinteytyä vaikkei paino putoa. Toisekseen viikko on TODELLA lyhyt aika ja olethan sinä laihtunut! Otsikosta sai sen kuvan, ettei paino ole pudonnut.



Ei ole terveellistäkään laihduttaa yli 500g viikossa, koska silloin tuloksista ei yleensä tule pysyviä. Hiljaa hyvä tulee eli pitkäaikaisilla elämänmuutoksilla saat enemmän aikaan pitkällä tähtäimellä kuin lyhyillä pikadieeteillä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
25.06.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sulla on NIIN väärä tyyli. Keho tosiaan menee tuollaisesta shokkiin ja loppujen lopuksi kun olet laihduttanut, kaikki tulee bumerangina takaisin. Onnea vaan yritykselle.



Itse laihdutin 15 kg vuoden aikana ja sen jälkeen olen jo 1,5 vuoden ajan pysynyt samoissa mitoissa tekemättä mitään erityistä - pointti oli pysyvässä, rauhallistahtisessa elämänmuutoksessa ruokailutottumuksineen.

Vierailija
4/9 |
25.06.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos olet ennenkin harrastanut lähes saman verran liikuntaa eikä ylimääräisiä kiloja ole paljon, ei se keho heti reagoi näihin muutoksiin. Sitä paitsi saatat saada lihaksia runsaasta liikkumisesta ja kiinteydyt, vaikka paino ei tipukaan. Kokeilepa mittanauhalla, niin varmaan on lähtenyt senttejä (tai lähtee, jos et tiedä alkumittoja). Tsemppiä vaan! Kuulostaa terveelliseltä ja esimerkilliseltä elämäntavalta!

Vierailija
5/9 |
25.06.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

empä kuule usko että 20 kiloo tulee takaisin. Esimerkkinä voin antaa tuttuni, joka puolessa vuodessa tiputti 22kiloa, ja on tällä hetkellä anorektikko, noin 40kiloinen. Niin miksei hänelle ole tullut kilot takaisin?

Vierailija
6/9 |
25.06.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos tosiaan lasket tarkkaan syömisesi ja kulutuksesi, ja päivittäinen vaje on jopa 1000 kcal, niin pitkällä aikavälillä laihdut aivan varmasti. Ei hätää. Et sinä sentään fysiikan lakeja voi kumota.



YLEENSÄ paino lähtee dieetin alussa putoamaan nopeasti kun nesteet häipyvät, joten ymmärrän, että olet turhautunut. Yritä kuitenkin olla hyppäämättä vaa'alla jatkuvasti. Paino kun voi vaihdella paljonkin esim. vuorokaudenajan mukaan. Kehoon kertyneet nesteet sekä esim. kuukautiskierto ja muut hormonaaliset syyt vaikuttavat painoon.



Sinun kohdallasi mahdollisia syitä hitaasti pudonneeseen painoon ovat liian suuren kalorivajeen muodostama "säästöliekki", jolloin keho eräänlaiseen hätätilaan joutuneena yrittää roikkua kiinni rasvavarannoissaan, kuntosalitreenin lihaksiin keräämä neste sekä yleisestikin nesteturvotus. Syötkö paljon suolaa? Juotko tarpeeksi vettä?



Puoli kiloa viikossa on muuten suositeltu laihtumistahti ja suositeltu kalorivaje päivässä 500 kcal.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
25.06.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

mulla ainakin toimi kropan vieroittaminen ylimääräisistä hiilareista. Olen toki sallinut myöhemmin hiilarit itselleni, mutta en todellakaan samoissa määrin mitä aiemmin. Btw, puoli kiloa viikossa on suositeltava tahti painonpudotuksessa, että mikäs se ongelma olikaan...

Vierailija
8/9 |
25.06.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin, olen aiemmin liikkunut varsin paljon, viime keväänä sitten työ- ja muiden asioiden vuoksi liikunta jäi vähemmälle ja syöminen enemmälle... 10 kiloa olis tarkoitus pudottaa. Ja tiedän toki, että puoli kiloa viikossa on se suositus, mutta jotenkin ajattelin, kun monet ovat kertoneet alkuun pudottaneensa parikin kiloa viikossa...

Mittanauhaa en löytänyt, jossain sellainen on. Jatkan tätä edelleen, olo on ainakin sillälailla keventynyt, että jaksan paljon paremmin taas liikkua :). Vielä en kuitenkaan kokeile niitä 10 kg takaisia vaatteita (viime syksystä, huoh).

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
25.06.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

muista juoda