Oletko ollut pakettimatkalla?
suomi24/Matkailu/Yleista matkailusta-palstalla on kuvaus sellaisesta. Onko totta?
Kommentit (8)
ja tuon perusteella taidan miettiä vielä kahdesti ennen kuin sellaselle lähden :)
ja tuon perusteella taidan miettiä vielä kahdesti ennen kuin sellaselle lähden :)
enka mene.
pitävä kirjoittaa tuollaista. Mikä onkaan juntimpaa ja lapsellisempaa kuin kuvitella olevansa jotain hienompaa kuin ensi kertaa Pihtiputaalta pakettimatkalle lähtevä.
matkoilla.
Eikä niissä kyllä juuri muuta eroa ollut kuin, että pakettimatkalla lentokoneen laskeuduttua kaikki taputtivat ja bussi oli oppaineen vastassa lentokentällä, sekä haki lähtöpäivänä myös hotellilta kentälle.
Olin pakettimatkalla kerran, teini-ikäisenä. Mentiin matkatoimiston bussilla lentokentältä hotelliin ja loman loputtua takaisin. Olisi ollut mahdollisuus ostaa opastettuja retkiä, mutta meidän perhe retkeili itsekseen. Vähän vanhempana reppumatkailin paljon itsekseni.
Minustakin on vähän halpaa huvia naureskella kielitaidottomille Pihtiputaan mummoille, jotka ovat koko elämänsä asuneet yhdessä kylässä, eivätkä halua liftata viidakossa rinkka selässä, vaan haluavat vain vähän vaihtaa vapaalle, päästä lämpimään ja saada palvelua koko rahan edestä. Pakettimatkat vastaava tällaisten ihmisten tarpeisiin ja hyvä niin.
voinut suoraan linkkiä laittaa