Ekaluokkalaisella uudet farkut rikki, kuka maksaa uudet
Poika tuli koulusta ja molemmissa housun polvissa oli reikä. Repussa oli open lappu että välitunnilla oli isompi poika tönäissyt meidän pojan asfaltille nurin. Voinko vaatia koulua korvaamaan uudet farkut vai miten se menee?
Ei noita enää viitsi kouluun laittaa. Vaatteita meillä kyllä riittää mutta harmitta vietävästi pojan puolesta jos heti ekapäivästä alkaa kiusaaminen. Pitäisiköhän soittaa täräyttää opelle
Kommentit (52)
Ja oikeesti kurjaa, että heti eka päivänä joku kiusaa tuohon tyyliin :(
Soita tönijän kotiin. Heidän ne kuuluisi korvata, mutta tuskin sitä tekevät.
koulu nyt niitä korvaa vaan pojan vanhemmat korkeintaan.
opettajalle soittamaan? Ota rehtoriin yhteys, jotta saat tämän vanhemman pojan kotiin yhteyden. Ei koulu tuommoisia ole velvollinen korvaamaan.
rehtoriin yhteys ja pyydät tönäisijän vanhempien yhteystiedot ja pistät ne maksamaan uudet farkut! Ja laittamaan poikansa kuriin!
ja kotimatkalla hukkuneet kännykät.
Eikös tuollaisen selvittely ole koulun asia
mutta minä en viitsisi alkaa kiukuttelemaan yksistä farkuista. En lähtisi kyselemään mistään korvausta.
uskon että harmittaa! Kai se tuon isomman pojan perheen kanssa olisi sovittava?
Meillä (yläasteikäinen) pojan silmälasit hajosi/ rikottiin nahistelun yhteydessä. Siitä mentiin sovitteluun, koska tosiaan alaikäiset kyseessä. Korvausvelvollisuus kuitenkin alkaa jo aiemmin (12v?) siksi sovitteluun. Ja lasit maksettiin puoliksi sen toisen osapuolen kanssa.
Ihan oikeasti lakipykäliä seuraten meillä olisi olut oikeus vaatia korvausta koko laseista, mutta koska kyseessä oli nahistelu, ja oma lapsemme ei ollut osaton asioiden kulkuun, niin päädyimme tähän kompromissiin.
vai miksi asenteesi on tuollainen.
Koulu ei korvaa tuollaisia, vaan korvausvelvollinen on vahingon aiheuttaja eli tuo tönäissyt poika. Ota yhteyttä rehtoriin, pyydä sitä kautta yhteystiedot sekä sit opettajalta kirjallinen tapahtumien kulku, jolla todistat hommelin. Soita ensin pojan vanhemmille ja pyydä korvausta suullisesti samalla voit sanoa, että kiusaamisen on loputtava välittömästi. Jos ei tehoo, niin laitat laskun sekä liitteeksi tuon tapahtumakuvauksen postissa.
Osaan soittaa täräyttää hänelle asiallisesti. Missä puhuin open haukkumisesta
osapuolen vanhempien yhteystiedot, meillä ainakin on näin onnistunut.
Toisen lapsen vanhemmat ovat tietty korvausvelvollisia, mutta vannomatta paras, eihän oma lapsesi ollut mitenkään osallisena?
on saanut aika kovaa tönäistä että farkut menevät rikki. Pyydä koulun puolesta yhteinen juttutuokio järjestettäväksi poikaasi kiusanneen perheen kanssa, jotta asia saadaan heti puhuttua ja jotta kiusaaminen ei jatku. Jos tähän eivät suostu, pyydä kiusanneen pojan nimi, jotta voit hoitaa asian itse pojan vanhempien kanssa. Rikkinäiset farkut ovat tässä pienempi murhe kuin poikasi tunteet jos heti aletaan kiusaamaan.
Reagoi välittömästi ennenkuin asiasta tulee ongelma. Kiusaaminen vaikuttaa ihmisen psyykeeseen loppuelämän ajaksi, valitettavasti.
Ehkä housuasiankin saa siinä samalla sitten sovittua.
Ennen vanhaan tunnettiin koko kylän lapset ja vanhemmat. Jos jotain sattui, niin se selvitettiin keskenään ja sitten oltiin taas kavereita, jos suinkin mahdollista.
Nyt selvitetään av:lla, että kelle soitetaan ja soitetaanko. Ihminen se on se poika joka tönäisi, samoin sen vanhemmat, etkä sinä tiedä kuka tönäisi ensin. Ehkä kannattaisi soittaa. Mutta en lähtisi syyttelemään. Ensin kyllä tiedustelisin, että mitä vaurioita siellä toisessa kodissa ihmetellään. Ja sitten lähtisin setvimään, että mistä moinen käytös johtuu. Tapaisin vaikka ihan kasvotusten. Aikuisten pitää näyttää mallia, miten asiat hoidetaan, keskustelemalla.
En usko että ekaluokkalainen olisi heti ensimmäisenä koulupäivänä ollut riitaa haastamassa isomman pojan kanssa. Eskarissakaan ei ollut ongelmia riitojen suhteen.
ja kertoa, että meni ihan uudet farkut siellä koulupäivän aikana rikki. Ja kysyä, että mites nyt menetellään. Sanoisin, että ei mulla ole varaa ostaa heti uusia, olen köyhä työtön äiti ja noihinkin farkkuihin meni iso raha.
Jos ei koulu ole korvausvelvollinen kuten ei varmaan olekaan, niin sen lapsen vanhemmat kyllä, joka tönäisi.
Ei mua harmittaisi jos olisin sen verran rikas, että voisin ostaa saman tien uudet mutta kun en ole ja raha on todella tiukilla, soittaisin ja vaatisin korvaamaan.
Lähtökohtaisesti, koulun pitää kuitenkin huolehtia siitä, että lapseni saa siellä turvallisesti käydä ja tulee kotiin sekä ehjin nahoin että vaattein ja varustein.
koulukiusaamista, vaadi heti että ottavat yhteyden tuon isomman pojan vanhempiin jotka myös vaaditan maksamaan pojan aiheuttama vahinko.
opettajalle soittamaan? Ota rehtoriin yhteys, jotta saat tämän vanhemman pojan kotiin yhteyden. Ei koulu tuommoisia ole velvollinen korvaamaan.