APUA! Luulin että viikot ois 7+4 ja ultran mukaan olisivatkin ehkä 6+1!!
Kellään kokemusta vastaavasta? Kuitenkin olen melko varma että alkunsa saanut alkulaskelmaan sopien.. eli siittiöt olisivat eläneet melko pitkään.. ;D
Kommentit (9)
ja vähän myöhemmin sitten taas takaisin
yhdeksällä päivällä alkuraskauden ultrassa (ja tämä varmistui sitten myöhemmissä ultrissa). Sulla on vaan ollu ovulaatio myöhemmin. Simpathan saattaa elää muistaakseni jopa 5 vuorokautta (vaikka se ei nyt noihin sun laskelmiin ihan passaakaan). Ultralla saadaan varsinkin raskauden alkupuolella määritettyä hyvin tarkkaan sikiön ikä.
Mulla ei kyllä ollut hajuakaan, missä vaiheessa ukko oli mut ehtiny paksuksi panna, kun meillä oli kierrossa, josta tulin raskaaksi muutto ja lisäksi miehellä oli pari pitkää työmatkaa :D
en muista miten alussa oli mut kokoajan on sen 3-4 päivää enemmän, mut eivät silti laskettua aikaa muuta...
nyt menossa 20+6, mutta juurikin tuon ultran mukaan 21+3 :D
Kiva kuulla että "normaalia".. Mies taitaa ollakin oikea supermies ;)
eteenpäin. Eli kun kuvittelin olevani vkolla 12, olikin viikkoja kasassa vasta 9. Ja ämä jälkimmäinen piti paikkansa.
Jos teit testin omasta mielestäsi esim. rv4+4 ja se oli positiivinen niin uuden laskelman mukaan olisit tehnyt plussatestin oikeasti jo rv 3+1. Se ei ole millään mahdollista. Silloin sikiöllä on jokin kehityshäiriö joka aikaansaa liian pienen koon.
Sen sijaan jos olet itse testaillut esim. rv5+4 (omasta mielestäsi) niin olisitkin testannut jo rv4+1. Tällöin plussatulos on ihan järkeenkäypä ja tuskin on mitään ongelmaa.
mutta en ollut siitä mitenkään ihmeissäni, sillä raskausviikot laskettiin viimeisten kuukautisten mukaan. Raskaustesti kuitenkin näytti negaa silloin, kun olisi pitänyt näyttää plussaa. Ja parin viikon päästä uusi testi näytti sitten plussaa. Tästä päättelin, että ovulaatio oli ollut myöhemmin. Mutta neuvola määritteli raskauden pituuden vain mekaanisesti viimeisistä kuukautisista.
Kun ultra sitten vahvisti sen, minkä jo testien perusteella tiesinkin, niin ei siinä sitten mitään ihmettelemistä minulla ollut. Mulla ei edes siirretty laskettua aikaakaan, vaikka se heitti yli viikolla.
Lapsi olisi ultran mukaan saanut aikansa kuukautisten aikana, mikä olisi ollut täysin mahdotonta, koska en koskaan tykkää harrastaa seksiä silloin. Ei pitänyt paikkansa, olin itse ollut oikeassa laskuineni. Tai ainakin vaavi syntyi kaksi päivää ennen itse laskemaani la:ta.
piti olla 7+3 , olikin 5+1. ja kyllä ultra oli oikeassa, mua jouduttiin eri syistä ultraamaan 9 kertaa, ja piti paikkansa.