onko vauva ok?
2kk ikäsen vauvan isä vei vauvan ulos eilen ja oli siellä 5 tuntia. kun tulivat takaisin niin vauva oli ihan jäässä, kädet ja jalat ihan jääkalikat.
vauva on täysimetksellä ja söin eilen illalla klo.23 ja seuraavan kerran tänään klo.8! sitten seuraavan kerran klo.14 ja sit äsken eli klo.19. vauvalla ei ole kuumetta mutta nukkunu tänään tosi paljon.. ja räkää nenästä tulee aika paljon. :(
Kommentit (5)
Nuha vaikuttaa siihen, ettei tykkää syödä niin usein. Pumppaa tarvittaessa. Vauva nostaa kyllä maitotason sitten taas takaisin tiheämmällä imulla, kunhan toipuu.
Minä olen tykännyt Vaporizer-kuivahöyryttimestä (esim. lastentarvikeliikkeet ja Prismat myyvät). Siitä on ollut apua pienenkin ihmisen tukkoiseen nenään, kun moniakaan lääkkeitä ei noin pienelle voi vielä antaa.
Apteekeista saa välillä keittosuolaliuosta myös nenäsumutteena (tipat on minusta hankalia), sitä kannattaa laittaa ennen imetystä.
mut sanoivat kun soitin lääkärille ettei ota päivystykseen koska ei oo kuumetta. eli vasta maanantaina pääse näytille :(
Jos syö nyt normisti 3 - 4 tunnin välein niin ei mitään hätää kunhan ei kuume nouse. Selkeästi liian vähän oli puettu lapselle päälle.
Jos yhden yön nukkuu kunnolla niin ei se vielä mitään tarkoita.
vie päivystykseen tai yksityiselle. Liian harvoin syö tuon ikäinen.
Kyllä käyttäisin lääkärillä. Ja tuo paleltuminen on mainittava! Miten vauva muuten pääsi paleltumaan? Millainen vaatetus?