Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Nyt se on sitten tutkimuksilla todistettu!

Vierailija
21.10.2009 |

Tuore amerikkalaistutkimus näyttäisi todistavan sen, mitä maalaisjärki on sanonut aiemmin: rentoutuminen voi edistää raskaaksi tuloa.



Tutkimuksessa hedelmöityshoitoa saaneilla naisilla, jotka opettelivat samalla hillitsemään stressiä, oli kaksi ja puoli kertaa parempi mahdollisuus tulla raskaaksi kuin niillä, jotka saivat pelkästään hedelmöityshoitoa.



- Rentoutuminen voi edesauttaa raskauden alkamista lieventämällä henkistä taakkaa, jota naiset kantavat, kun lapsen saaminen ei onnistu, kertoi lääkäri Alice Dormar. Hän työskentelee Harvardin yliopistossa ja johtaa bostonilaista hedelmällisyysklinikkaa.



Dormar kollegoineen tutki 97:ää klinikan potilasta. Stressin hallinta ei näyttänyt tuovan apua ensimmäistä kertaa hedelmällisyyshoitoa saaville naisille. Sen sijaan toista kertaa raskaaksi yrittävistä yli puolella hoito onnistui, kun mukaan otettiin mielen ja kehon rentouttaminen. Verrokkiryhmästä raskaaksi tuli vain viidennes.



Tämä niille lapsettomille, jotka aina suuttuvat, kun neuvotaan lopettamaan yrittäminen ja stressaaminen.

Se monesti todellakin toimii!

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kaksi seitsemän