KAIKKI vinki 4kk rintaraivareihin otetaan vastaan!!
Meillä 4,5kk poika on raivonnut rinnalle nyt 1,5vkoa ja mulla alkaa usko loppua.
Maitoa riittää,tulee suihkuamalla edelleen,joten ei tarvitse lisäruokaa. Kasvanutkin on mukavasti.
Kaikki konstit olen jo käyttänyt mitä itse olen älynnyt ja muualta lukenut,mutta jos täältä sais jonkun uuden vinkin niin kiitollinen olisin!!
Asiaa ei auta,että vauva oli vauvarokossa alkuviikon ja samaan aikaan jouduimme muuttamaan. Vauva ei ole tottunut ollenkaan uuteen kotiin ja selkeästi inhoaa esim makuuhuonetta...
Kommentit (13)
mutta raivoaa joka tapauksessa ja raivoaa myöskin vaikka imetttäisin samasta rinnasta 2x peräkkäin.
Unissaan yöllä vauva syökin. Päivin heikommin. Aiemmin poitsu söi päivisin hyvin ja nukkui yönsä kokonaan.. *huoh* Nyt syö 4x yössä. Aamulla pissavaippa on VALTAVA.
Raivoaaa joka ainoalla syötöllä!! Ihan jokaisella. Vääntää tissin nähdessään selän kaarelle ja HUUTAA niin että talo raikuu.
Maatessa syödessä ei suostu kääntymään minuun päin,ei edes katsomaan. Jos yritän kääntää,raivoaa entistä enemmän.
ap
Raivoaa mutta syö kuitenkin? raivoaako kesken syönnin vai vaan ennenkuin aloittaa? Jos kerta kasvaa hyvin ja kakkaa säännöllisesti märkien vaippojen lisäksi niin tuohon auttaa aika.
En tiedä, osaanko mitään uusia kikkoja antaa, mutta koitan edes vähän auttaa.
Meidän neiti raivosi rinnalla enemmän tai vähemmän kuusiviikkoisesta lähes nelikuiseksi. Pahin jakso kesti muistaakseni kaksi viikkoa, jolloin neiti ei oikeastaan hereillä ollessaan imenyt ollenkaan, vaikka mitä kommervenkkejä olisi käyttänyt. Älä kuitenkaan säikähdä tätä, yleensä rintaraivarit kestävät käsittääkseni viikon tai pari eivätkä kuukausia, kuten meillä.
Uni-imetykset onnistuivat koko ajan hyvin, joten suosittelen kyllä panostamaan niihin! Nukuttaessa tein niin, että kanniskelin/heijasin vauvan ensin uneen, ja sitten annoin rintaa, vauvathan alkavat yleensä imemään unissaankin. Monesti meillä toimi se, että imetin kävellessä ja lauloin samalla tuttua rauhoittavaa laulua. Välillä rinta kelpasi makuullaankin, mutta istualteen imettäminen ei yksinkertaisesti onnistunut varmaan pariin kuukauteen. Toisinaan rinta kelpasi myös ns. susiemoasennossa, eli olin nelinkontin vauvan yllä ja laskin rintani suuhun :D Välillä imetin suihkussa, välillä pimeässä vessassa. Mäkin kokeilin varmaan kaikkia keinoja, mitä netistä löysin.
Mulla tuli varmaan välillä tehtyä se virhe, että tuputin rintaa liikaa, kun se tissi ihan oikeasti kannattaa aika äkkiä laittaa piiloon, jos raivo yltyy ja yrittää sitten myöhemmin uudestaan. Joten tuputtaminen ja tyrkyttäminen pois (tiedän, että se on helpommin sanottu, kuin tehty...)
Mullakin oli suihkutissit, mitkä varmasti pahensi raivareita. Mulla auttoi tuo, että imetin kaksi kertaa peräkkäin samasta rinnasta jonkin aikaa, sitten taas välillä vuorokerroilla. Tätä piti vähän vaihdella maidontulon mukaan. Nyt tyttö on seitsenkuinen ja syö usein molemmat rinnat, joten enää ei tarvitse tissivuorottelujen kanssa kikkailla. Voisithan kokeilla imettää samasta rinnasta vaikka useamminkin, joillakin on jopa päivä- ja yötissi erikseen maidontulon tasaamiseksi. Lisäksi maidontuotantoa voi vähentää joitain yrttejä syömällä, muistaakseni ainakin salvia on sellainen. Niitä yrttejäkinhän voi kokeilla, jos tuntuu, että maito vähenee liikaa, niin kyllä vauva korjaa tilanteen imemällä.
Jos vauvasi kasvaa kuitenkin normaalisti, niin kannattaa yrittää ottaa mahdollisimman rennosti, meilläkin kai lopulta aika auttoi, eikä tyttö ole 4 kk:n iän jälkeen hepuloinut tissin edessä kuin ihan satunnaisesti. Ja koko raivoamisajan tyttö kasvoi hyvin. Joudut varmaan toistaiseksi imettämään yöllä useammin, mutta kyllä se menee ohi ennemmin tai myöhemmin - luultavasti ennemmin :)
Voimia raivareiden kanssa jaksamiseen, tiedän tasan tarkkaan, miltä susta tuntuu!
reilun desin pois. Sen jälkeen tuli tasaisemmin ja suostui vauvakin syömään.
Meillä raivoaa 2,5kk poika, itseasiassa raivonnu syntymästä asti. Mulle neuvottiin jo synnärillä "katkaisemaan" raivoaminen vesitipoilla, eli vettä pipetistä tai tuttipullosta lapsen suuhun muutama tippa, jotta lapsi havahtuisi raivosta.Meillä tuo auttoi jonkin aikaa.Sitten olen laittannut lapsen kapaloo, joka sekin tehosi.Kävin itseasiassa synnärillä pariviikkoa sitten hakemassa lisää neuvoja noihin raivoamisiin, sielltäkin neuvoksi annettiin tuo vesi ja sitten rinnan vaihto raivon alettua.Noilla vinkeillä syötiinkin taas ihan hienosti, kunnes....taas eilen se raivoaminen alkoi :(
Kun tissi lähestyy, alat vaan huutamaan naama punaisena ja kiemurtelemaan! Myös pään tempominen puolelta toiselle on hyvä keino raivota tissillä, ja se kaikista paras: Ota nänni suuhun, pure ikenet yhteen, ja veeenyyytäääää ja jos äiti siihen jotain toteaa, kamala raivari päälle!
Toivottavasti näillä ohjeilla pääset eteenpäin!
Kiitos päivän nauruista :) kuulostaa niin mun pojalta :):) varsinkin tuo nännin pureskelu :D
Kokeilen vesitippavinkkiä seuraavan kerran,ehkä tepsii.. en kyl tiedä mistä sen vesitipan tiputtaisin,pitääkö kulkea kokoajan pipetti mukana :)
Kiitos muillekkin vinkeistä,täälläkin on jo imetetty susiemoina,vessassa,parvekkeella jne jne :)
ap
tiputan vettä siinä vaiheessa kun laitan pojan rinnalle ja puoli väkisin käännnän päätä rintaan päin, kun poika huutaa suu levällään. Joskus jos poika on jo rinnalla ja alkaa näyttämään riemastumisen merkkejä, olen tiputtannut veden niin, että se valuu rintaa pitkin suoraa suuhun.Tolla keinolla on jopa joskus riemastuminen menny ohi.
#8, kuulostaa myöskin meidän imetyssessiolta :)
Meillä pojalle on pakko antaa myös lisämaitoa, koska eihän sitä voi nälässä pitää.2kk neuvolassa oli paino pudonnu -10 asteelle, joten nyt sitten tankataan vähän reilummin.
Meidän vauva on ainakin muutenkin aika kova melskaamaa.Yöt nukutan makuupussissa, että ukko pysyy edes jotenkin jonkun "peiton" alla, mutta sieltäkin tullaan pois, kun ukko potkii paljon.
Saa nähdä minkälainen "heinämies" tuostakin tulee, synnärillä "luokittelivat" tempperamenttiseksi vauvaksi =)
Onneksi ei näytetä olevan ainokaisia....
#7
Pahimmissa vaiheissa nukutin vauvan ensin ja sitten unisena imetin, kun nukahti. Joskus imetin heti, kun alkoi heräillä pidemmiltä unilta, ennenkuin havahtui täysin hereille. Yöllä söivät aina hyvin.
Lohdutuksena voin sanoa, että menee ohi aikanaan ja imetystäkin pystyy kikkailujen kanssa jatkamaan halutessaan.
Mulla on kanssa ihan suihkutissit, sain neuvolasta neuvon, että laita rintakumi siihen alkuun. Siis rintakumi ei päästä maitoa suihkuamaan kitalakeen, vaan se kovin paine jää rintakumiin. Heti kun pahin paine helpotti, niin nappasin kumin pois.
Toinen vinkki on aika, tuo vaihe menee ohi.
kokeillut imettää niin että vauva on joko pystyasennossa tai vatsan päällä kun olet itse selälläsi? (Hankalaa mutta tuli tuotakin aikanaan kokeiltua)...)
Onko lapsi pelkällä imetyksellä ? Millainen kakka ? Ihottumaa ? Lehahduksia ? Liittyykö raivarit mitenkään siihen mitä sinä syöt siis jos vaikka syöt mausteista ruokaa tai paljon maitotuotteita niin raivoaako silloin enemmän ?
Kokeile päästää pahin suihku ensin harsoon. Oletko kokeillut imettää uneliasta, tai jopa aivan unessa olevaa vauvaa? Kuinka monta kertaa päivässä vauva syö, raivoaako joka syötöllä?