Ovatko rintaliivisi yksityisasia? Ymmärtääkö miehesi sen?
Asumme keskustassa ja meillä on iso olohuone. Tämän takia yrittäjämieheni jäjestää mielellään työhönsä liittyviä palavereja meillä keskellä päivää, kun olen palkkatyössä muualla.
Hän ei kuitenkaan aina kerro etukäteen, milloin tuo meille "vieraita", jotka yleensä ovat miehiä.
Huoneisto on vanhassa talossa eikä meillä ole erillisiä pyykinkuivaustiloja. Mieheni on ns. kaikki ovet auki -ihmisiä, joka ei osaa sulkea mitään ovea, ei edes kylpyhuoneen tai vessan ovea. Lähden aamulla ensimmäisenä ulos eli päivisin huoneisto on miehen jäljiltä, kaikki ovet levällään.
Kun vieras tulee sisään, hän näkee suoraan makuuhuoneen pyykinkuivauspaikkaan, jossa esimerkiksi tänään oli narulla mukava kokoelma rintaliivejäni ja alushousujani.
Asia selvisi minulle, kun tulin aikaisemmin töistä ja palaveri oli kotona meneillään. Mieheni ei ymmärrä yhtään, miksi poltan tästä päreeni joka kerta. Olemme "sopineet", että hän kertoo palavereista etukäteen, mutta hän ei noudata tätä sopimusta, koska ei ymmärrä, mihin se perustuu.
Ei häntä haittaa, että puolet kaupungin miehistä tietää, millaisia alusvaatteita käytän.
Voisiko miehesi toimia samoin? Ovatko rintaliivit sinulle yksityisasia? Jos ovat, millä argumenteilla saisin mieheni ymmärtämään tämän?
Kommentit (7)
päällesi pelkät alusvaatteet ja rupee muina naisina tekee kotitöitä siinä kokouksen lomassa...saattais muistaa sen jälkeen sulkee ne ovet :P
jos ei ois koskaan alusvaatteita nähneet kuivumassa tai olisivat yllättyneitä, että niitä käytät.
..vaan mieheni työkavereita ja yhteistyökumppaneita. Vähän sama kuin esittelisin mieheni kalsareita työhuoneessani työkavereille. Niinhän ei kai yleensä tehdä.
ap
mutta mun alusvaatekokoelma onkin varsin epäedustava. Ikivanhoja virttyneitä (mutta ah niin mukavia) sloggeja, ja rintaiivitkin kaikkea muuta kun kalliita ja tyylikkäitä.
jos ap:lla on jotain G-kokoa tai sitten oikeasti joku AA ja kaikissa mahdottomat toppaukset, niin en minäkään haluaisi näytellä...
En makaan haluaisi naytella alusvaatteitani vieraille. En todellakaan.
(oli koko sitten mika tahansa . en tajuu edes miten se liittyy tahan.. jokuhan sita kommentoi).
Muutenkin tykkaisin tietaa jos joku miehen tyokaveri tulis kokoukseen meille ja pitaa huolen et koto olisi edes vahan kunnossa. Joskus tanne tuppaa ainakin jaamaan aamulla aika kaaos,,
Meillä kuivaa enimmäkseen pyykit vessassa ja jos meillä vieraat sattuu asioilla käymään niin kyllähän nuo liivitkin siinä telineessä roikkuu. Koskaan ei ole tullut mieleen että siinä olisi jotain ihmeellistä että kotonaan pyykkiä kuivattaa missä tykkää.