Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mikä on parasta kotikaupungissasi?

Vierailija
08.10.2009 |

Tampereella lastenkulttuurikeskus Rulla, pispala, pyynikki, vohvelikahvila, pikkukakkosen puisto

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
08.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ole hyvin meillä Jyväskylässä. Suomen kolmanneksi kallein paikka asua. Muuttaisin heti pois, jos pystyisin. Täällä nähtävyydet rajoittuu hidastetöyssyihin, joita on joka paikka täynnä.

Vierailija
2/3 |
08.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tarpeeksi iso (suomalaisittain siis) kaupunki, että kaikenmaailman tarjontaa kulttuurista lastentapahtumiin ja harrastusmahdollisuuksiin on riittämiin, ja tarpeeksi pieni että noihin juttuihin pääsee mukaan pahempia jonottamatta tai varaamatta paikkaa kuukausia etukäteen.



Maasto on tasaista, joten pienetkin jaksavat pyöräillä pitkiä matkoja. Julkinen liikenne toimii, vaikka toista muut väittävätkin.



Sää ja ilmasto kivat: kesällä kesä, talvella talvi. No miinusta ehkä jatkuvasta tuulesta.



Onhan täällä huonotkin puolensa: mopoilijat ja autoilijat, joilla ei pahemmin käsitystä liikennesäännöistä. Ja vanhoillinen asenneilmasto = helevetisti lestadiolaisia ja kepulaisia. Ruma murre. Yleinen oletus että muut ovat jotenkin olevinaan parempia kuin toiset. Viha ylempää keskiluokkaa/yläluokkaa (jos tuollaista termiä nyt lupa on käyttää) kohtaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
08.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

kaupungin varmaa arvaat nääs :)