Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mikkelin Otava asuinpaikkana lapsiperheelle, onko hyvä?

Vierailija
06.10.2009 |

Kommentteja ja kokemusta Mikkelin Otavasta, kiitos! :)

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
06.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

en osaa sanoa. Se oli silloin maalaiskuntaa ja jotenkin tuntui aina etta oli kaukana kaikesta ;o)



Mutta uskoisin etta ihan ok paikka. Oletteko muuttamassa sinne kaukaakin?

Vierailija
2/6 |
06.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Otava on ihan ok lasten kanssa, tosin esim lääkäri, neuvola yms reissut tehtävä pankalammelle, bussit kyllä kulkee suht hyvin, mut vaunuista joutuu maksamaan lipun :(



Vähän sisääänpäin lämpiävä paikka, vaikea päästä piireihin mukaan. Paljun ihmisiä ketkä on koko ikänsä täällä asunut. Asunnot edullisempia kuin Mikkelissä, tarjontaakin melko hyvin.



Ihan rauhallinen asuinpaikka mielestäni, lasten kanssa turvallisin mielin. Täällä kohta 10v asuneena, kaikinpuolin ok pääsääntöisesti.

Ala-aste, posti ja 2 lähikauppaa löytyy palveluina.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
10.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itsekin ollaan asuttu jo vuosia Otavassa, eikä ole negatiivista sanottavaa.Lapsiperheelle rauhallinen paikka ja tosiaan kaksi kauppaa ja postipalvelut löytyy, lisäksi siisti uimaranta, kaukalo ja kiva alakoulu, jossa mukavat opettajat.Seurakuntatalolla kerhoja lapsille ja koululla iltaisin jumppa- ja liikuntaryhmiä.Lähin apteekki Rantakylässä mutta sinnehän hurauttaa 10 minuutissa.Keskustaan ajelee noin 15 minuuttia, mikä ei ole matka eikä mikään.Plussanan vielä "lähikonditoriamyymälä" ja kahvila Haapanen.Ollaan viihdytty täällä jo useita vuosia.

Vierailija
4/6 |
10.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Otavassa asumisesta ei ole kokemusta, mutta ohi ajaessani asioin siellä usein. Erinomaisen hyvää palvelua molemmissa kaupoissa ja postissa. Haapasen leipomon tuotteet sulavat suussa ja kahvi on erinomaista! Hyvän palvelun Otava.

Vierailija
5/6 |
10.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siinä K-kaupassa on kyllä poikkeuksellisen hyvä palvelu ;)

 

Itse en asu tuolla kylällä, mutta ollaan käyty muutaman kerran kyläilemässä, ja tykkään uimarannasta ja rauhallisesta menosta. Luonto on lähellä.

Vierailija
6/6 |
10.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

En itse asu Otavassa, mutta jos pitäisi jonnekin Mikkelin lähitaajamaan muuttaa, valitsisin ihan fiiispohjalta just sen.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi seitsemän viisi