Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Viisaudenhammasleikkaus

Vierailija
06.10.2009 |

Onko kenelläkään leikattu viisaudenhammasta, jossa olisi koukkujuuret luun sisällä?? Kuulostaa niin mukavalta... :o

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
06.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ettet tunne muuta kuin jumalatonta rutinaa ja repimistä (kivutonta) koko pääsi täydeltä :) Se porataan ja paloitellaan se hammas niin pieneksi, että lähtee kyllä toivottavasti lopulta ihan nätisti pois.



Oma kokemukseni oli kivuton, häijyltä tuntui se voimankäyttö mikä oli tarpeen jotta hampaat irtosivat.. Eli mieshammaslääkäri veti pihtejä kaksin käsin ollen polvillaan siinä hoitopenkillä vieressäni, ja hammashoitaja painoi päätäni otsasta penkkiin... :-/



Painotan kuitenkin, että kipua en tuntenut missään vaiheessa, sain kotiinkin niin hyvät lääkkeet että hyvin selvisin.



Tsemppiä!!!

Vierailija
2/8 |
06.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

lisäksi se kasvoi poikittain muita poskihampaita vasten leukaluun sisällä.



Puudutettiin, leikattiin auki, lyötiin kiilalla ja vasaralla palasiksi ja ronkittiin jokainen juurihaara yksitellen pois. Lääkäri toisteli: "onpa ISO... onpa lujassa... enpä ole tällaista ennen nähnyt..."



Kuoppa kursittiin kiinni ja se parani ilman särkylääkkeitä tuota pikaa. Ei ollut sen kipeämpi kuin nekään, jotka kaivettiin pois kokonaisina. Eli rohkeasti vain leikkaukseen, puudutus auttaa hienosti ja kun vain pidät suun puhtaudesta huolta, haava paranee nyvin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
06.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja kuten edelliselläkin, kipua ei tuntunut, joten ei pelkoa!

Vierailija
4/8 |
06.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

viisaudenhammas,nii lääkäri tiputti hampaanpalasia mun kurkkuun =(

ei ollu mikään mukava kokemus

Vierailija
5/8 |
06.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja molemmat revitty palasina irti poskista. Lähinnä kai kasvoivat vaakatasoon viimeisen hampaan alla..



Tosiaan, puudutukset on niin hyvät ettei sattunut missään vaiheessa vaikka huimalta se palojen painaminen tuntui että saatiin hampaat halki ja kaikki palaset kaivettua toisen hampaan alta pois. Jälkisärkykin pysyi suht hyvin buranoilla aisoissa.

Vierailija
6/8 |
06.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Seiskan alle kasvava viisuri oli mukkain ja ienluu avattiin ja hammas paloiteltiin kuoppaansa.



Vuorokauden jomotti, mutta pysyi buranalla sellaisena taustajomotuksena. Sitten oli pari kuukautta arka, mutta ei kipeä varsinaisesti. vuoti verta ensimmäisenä yönä jonkun verran.



oisto ei tosiaankaan satu. Jos sattuu, sano heti, niin saat lisää puudutetta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
06.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

leukaluussa. Kovat puudutuksen, joten kipua ei tuntunut. Mutta varaa nestemäistä ravintoa muutamaksi päiväksi. Minulla toinen puoli kasvoja turposi kanttiseksi eikä leukaa voinut kunnolla avata. Mahtavat mustelmat oli myös naamassa.

Vierailija
8/8 |
06.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

molemmat alaviisurit samalla kertaa. Toinen tarvitsi pilkkoa ehkä vain noin viiteen osaan ennen kuin sen sai kokonaan pois, mutta toisen juuret oli kiertyny viereisen hampaan juurten ympärille ja kasvanu leukaluuhun kiinni ja olipa siellä joku koukun muotoinen juuri sopivasta kasvanut hermon alle. Sen hampaan poistaminen oli ilmeisen vaikeaa kun suukirurgi (joka siis leikkas mun hampaat) sanoi että usko meinaa loppua sen hampaan kanssa. Hampaat kuitenkin lähti, ja minä selvisin hengissä, mutta viikkoon en pystyny syömään kiinteetä ruokaa. Kolmeen päivään en saanut suuta edes auki.



Inhottavaa se oli, kun iso mies kaksin käsin repii hampaita suusta, mutta puudutteiden ansiosta se ei koskenut yhtään.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme yhdeksän yksi