Missä vaiheessa olette kertoneet raskudestanne niille ihmisille joiden tiedätte, etteivät siitä ilahdu vaan päinvastoin?
Kommentit (14)
kyllä jotkut ovat nähneet vasta vauvan
ja jos te olette niistä onnellisia ja pidätte lapsistanne hyvää huolta niin v***t muiden läheisten mielipiteistä. Pidä lähelläsi niitä ihmisiä jotka oikeasti ja aidosti välittävät teistä ja hyväksyvät teidät.
Hän tietää, että unelmani on talo täys lapsia ja että saisin olla heidän ja lasten isän kanssa onnellisena ja kun näin on, niin kuulen vain haukkuja lapsiluvustamme.
Onneksi ultrat olivat ok ja saatoin samalla sanoa niistäkin, että kaikki hyvin. Halusin olla henkisesti vahvoilla ottamaan vastaan negatiivista palautetta ja siksi oli hyvä, että tunsin tuolloin jo vauvanpotkutkin.
että tämä on sun elämä ja sun valinnat ja jos äitiä ei miellytä niin ei tarvitse olla yhteyksissä. Luulisi siinä vaiheessa vähän sun äidin jo ajattelevan ja alkavan kunnioittaa aikuisen lapsensa valintoja.
kuinka paljon hänen mielipiteensä loukkaavat ja vaivaavat sinua. Rakastaako hän lapsenlapsiaan? Vähän sen kuvan vaan saa että ei rakasta jos niitä kuulemma on jo liikaa.
lähes kaikesta. Hän toivoisi etten tekisi lapsia enää vaan menisin hyvin palkattuun työhön ja ostaisimme kalliin auton. Meillä on täysin erilainen maailmankuva ja ihanteet.
Kerronko nyt heti raskaudesta vai myöhemmin?
Meillä olisi yksi matka jonka vuoksi pitäisi kertoa aika aikaisin kuitenkin.
voi tsiisus... niin onhan se nyt aika samankaltainen tärkeä asia. Hmm,lapsi vai auto, lapsi vaiko kallis auto...
hän lähti ulos ja paiskasi oven kiinni perässään:)
Muutama kaverini oli kolmannen jälkeen jo sanonut jotain aika ilkeää. En ilmoittanut heille raskaudesta lainkaan kun en muutenkaan heitä nähnyt. Ilmoitin vasta kun oli syntynyt. Kun kysyivät, miksi en ilmoittanut olevani raskaana, vastasin, että tälläkin lapsella oli oikeus syntyä toivottuna, joten en halunnut kertoa kenellekään, kenelle joutuisin puolustelemaan lapsen syntymän oikeutta.
Kuulostaa siltä, että sun napanuora ei ole vielä katkennut. Sun pitää päästä irti sun äidistäs ja saada itseluottamusta ja ihan oma elämä, niin äidin mielipiteet ei enää tunu missään. Sun pitää muuttua sun omissa silmissäsi aikuiseksi, kokonaiseksi ihmiseksi ja naiseksi. Sun pitää olla sun omissa silmissä nainen, ei jonkun tytär tai jonkun vaimo tai jonkun äiti, vaan arvokas ja itsenäinen ihan omana itsenäsi.
Meillä kaikki lapset ovat olleet rakkaudella suunniteltuja ja meidän perheelle on ollut ihan sama mitä muut ajattelevat meistä, joten enpäs ole toisten mielipiteiden antanut vaikuttaa lapsilukuumme:)
t. 11 lapsen äiti ( ja ei uskonnollista vakaumusta;D)
joten en osaa vastata. Miksi joku EI olisi iloinen sun raskaudesta?