Tiesitkö että 1500-luvulla vauvan vaippa vaihdettiin vain joka neljäs päivä!!!
Kommentit (12)
vauvat sai pissiä räsyihin sängynpohjalla tai kapaloihinsa. Joskus käytettiin myös tuohesta tehtyjä " johtoja" jotka kuljetti pissan kehdon alla olevaan pottaan, samaan tapaan kuin siperianheimoilla vieläkin.
on edessä vanhushuollossa suomessakin... voi meitä tulevaisuudessa!
1-vuotiaat olivat jo kuivia tai satunnaiskastelijoita, niinkuin Kiinassa nykyään. Kiinalaisethan eivät vieläkään käytä vaippoja, ei siksi, ettei olisi varaa (sikäläinen keskiluokka on tosivaurasta suomalaisiin verrattuna) vaan siksi, etteivät pidä siitä, että vauva joutuu olemaan omassa ulosteessaan.
vasta sen jälkeen oletettiin kersojen pidättävän niin hyvin, etteivät kuseskele ja pasko vaatteisiinsa.
Mielenkiintoista! Mistä ap olet löytänyt tällaisen tiedon?
Vierailija kirjoitti:
Mielenkiintoista! Mistä ap olet löytänyt tällaisen tiedon?
Ap ei välttämättä ole täällä vastaamassa sulle näin 8 vuotta sen jälkeen, kun aloitti ketjunsa.
Kannattaa lukea Malla Rautaparran kirja "Kantamisen kausi, aika raskaudesta sylihoitoon". Siinä puhutaan juuri näistä asioista!
Mistä sinä tällaiset "tiedon" tempaisit?
Yleinen käsitys on kyllä ollut, että vaippoja ei ollut ainakaan tavallisen rahvaan keskuudessa edes keksitty 1500-luvulla.
Entä mikä mahtoi olla syynä tämän ikivanhan ketjun nostoon, kun tässä asiassa ei ole varmaan 8 vuoteen mitään muutosta tapahtunut, vaikka joku olisi kirjan julkaissutkin?
Vauvat oli tiukoissa kapaloissa ja ne avattiin vain neljän päivän välein. Yök.
Vierailija kirjoitti:
Voi vauva parkoja :(.
Nykyisin sama homma mummoilla.
Hevoset olivat siis satulat selässä laidunkaudesta laidunkauteen.