Milloin vanhojentanssit muuttuivat pukuloistoksi? Kerro oma vanhojen vuosi ja mikä oli tyyli silloin? Ja paikkakunta.
Mun vanhojen vuosi 1982.
Kaikki olivat mummojen ja vaarien vaatteissa eli pukeutuneina wanhoiksi.
Paikkakunta Kangasala.
Kommentit (30)
Vanhanajan tanssiaispukuja, tai ainakin sen tyylisiä. Nykyisin kai modernimpia iltapukutyyppisiä?
Kyllä silloin oli jo nykyisenlaiset tanssiaisasut, pojat frakeissa. En tosin tiedä millainen kilpavarustely nykyään on, mutta kyllä silloinkin laittauduttiin.
Vierailija:
Mun vanhojen vuosi 1982.
Kaikki olivat mummojen ja vaarien vaatteissa eli pukeutuneina wanhoiksi.
Paikkakunta Kangasala.
Vähän sekä että. Osa oli oikeasti vanhoja, osa sitten näitä loisteliaita. Osa siltä väliltä. Yksi tai kaksi meistä 60:sta oli käynyt kampaajalla - meikissä ei kukaan. Joten melko vaatimatonta oli. Itse maksoi puvun vuokrasta 150 mk (25¿). Seuraavina vuosina puvut oli aina vain hienompia.
Nykyään vanhojentanssit on muuttumassa kohti jenkkiläistä prom-kulttuuria, jota Suomessa on alettu apinoida.
piti pukeutua nimenomaan menneiden vuosisatojen juhlapukuihin, Itselläni oli vähän ' radikaalimpi' puku, kun oli 1920-luvulta. Muut olivat vanhempia, pääasiassa vuosisadan vaihdetta.
pukuvuokraamosta oli satiininen puku vuokrattu. Mutta varmaan sen jälkeen tullut vielä hienompia pukuja.
Itselläni oli isoäidin vanha musta kirkkopuku jota ehostettiin ompelemalla täyspitka alushame (puku oli vaan polven alle) ja leveä satiininen vyö.
Vain muutama luokan promadonna oli käynyt vuokraamassa puvun teatterista, tuollaisia vannealushamepukuja ja käyneet kampaajalla.
olisi ollut MOKA pukeutua nykyaikaiseen pukuun. Sille olisi todella naureskeltu.
Itselläni oli historiallinen juhlapuku, mutta aika monella myös tavanomainen nykyaikainen tanssiaispuku. Kampaajalla käytiin, mutta ei juuri kukaan missään koekampauksissa tai meikeissä.
Oikeasti vanhat mummojen ja vaarien vaatteet. Kukaan ei käynyt kampaajalla tai meikissä.
kaikki olivat pukeutuneet mummojen ja pappojen vaatteisiin, tanssit olivat kyllä, mutta kukaan ei käynyt kampaajalla.
Pojat oli niissä frakeissa sun muissa, mutta tytöillä oli aika monilla historiallistyyppisiä pukuja, mutta monilla jo tavalliset iltapuvut. Aika iso osa taisi tehdä meikit ja kampaukset kotona.
Samoin oli kun siskoni tanssi 1994.
Leveähelmaiset tanssiaispuvut. Paljon itsetehtyjä tai teetettyjä, myös vuokrattuja. Pojilla frakit. Kampaajalla käytiin, meikissä varmaan harvemmat.
Tyttöjen puvut ommeltiin tilaisuutta varten tai muokattiin vanhoista puvuista. Nykyaikaista pukua ei ollut kellään. Hiukset ja meikit laitettiin itse. Koululla tanssittiin ja illalla syötiin ravintolassa.
Pukeuduttiin tanssiaispukuihin, hiukset laitettiin suurimmaksi osaksi itse, samoin meikit. Oli aika kotikutoista tähän nykyiseen verrattuna. :)
Muistan, että 4 vuotta vanhemman serkkuni vanhojen päivänä pukeuduttiin vielä niihin mummo/vaari-vaatteisiin, joten meillä se muutos tapahtui joskus siinä 80-luvun loppuvuosina.
Siis valittiin aikakausi (vaikka rokokoo) ja pyrittiin sen ajan pukuun.
Kuusi vuotta vanhempi serkkuni, sanoi, että heidän vanhain tansseissa pukeuduttiin oikeisiin vanhoihin pukuihin, siis tyyliin isoäidin puku tms.
Loistoa oli :) Kouvola