Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ottakaa hyvät äidit järki käteen jos (pieni)lapsenne sairastaa...menkää suoraan

Vierailija
31.01.2008 |

ensiapuun jos oireet pahenevat yhtäkkiä tai tunutvat kovin voimakkailta!!!!

Ei siinä vaiheessa auta soitella mihinkään hoitajille tai varsinkaan kysellä tältä palstalta asiaa!!! Ensiavut ovat auki kellon ympäri ja parempi se on pienen kanssa ottaa varma pääle kuin katua. Tuntuu että ns. maalaisjärki on kadonnut joiltakin mammoilta tyystin. Ei vauvojen sairauksien kanssa ole leikkimistä.

Kommentit (14)

Vierailija
1/14 |
31.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ymmärrän kyllä että joskus lääkärit/hoitajat haukkuu asiakkaita, kun tuodaan lapsia " turhaan" lääkäriin kun heillä olis tärkeempääkin tekemistä kun jotain nuhaa ihmetellä. Joitakin varmaan " pelottaa" se vittuilu. Itse olen pari kertaa päätynyt lapsen kanssa suoraan sairaalan osastolle, joten nykyään tulee lähdettyä aika äkäseen liikkeelle.

Vierailija
2/14 |
31.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja tilanne onkin ollut vielä vakavampi kuin olen kuvitellut. Jos olen hieman epävarma, menen vaikka yksityiselle lääkärille, niin en häiritse päivystysruuhkaa. Yksityisellä ainakin otetaan maksava asiakas aina vastaan hyvillä mielin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/14 |
31.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

vaan mädän terveydenhuollon ja kusipäisten hoitsujen. Ja pöllöjen lääkärien.

Vierailija
4/14 |
31.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siellä kun ei ole mitään päivystystä. Joskus olen yrittänyt päästä lääkärille ja aika on löytynyt kahden päivän päähän... heillä kun kaikki lääkärit eivät edes ota lapsipotilaita vastaan! Tk:n päivystykseen pääsee aina, mutta pitää ottaa se sateenvarjo haukkuja varten mukaan ;) 3

Vierailija
5/14 |
31.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset


En ole kertaakaan kysynyt palstalta neuvoa vienkö lapseni lääkäriin vai en.



Pitää osata itse arvioida tilanne ja toimia mieluummin turha reissu kuin turha kuolema.



Vierailija
6/14 |
31.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun vauva vain huusi ja huusi kurkku suorana.

Oli edellisellä viikolla loppunut lääkekuuri ja epäilin, että vauvalla oli vielä korvatulehdus.

Laitoin suppoa eikä se auttanut. Vauva huusi niin, että minä aloin aivan tärisemään kun pelotti n iin, onneksi mies oli myös kotona.

No, soitin sii sinne päivystykseen ja täti puhelimeen että sillä on varmaan vatsavaivoja jne. Yritin kertoa korvatulehduksesta ja että ei vauvalla ole koskaan tälläistä huutoa ollut jne ja että se ei lopu ollenkaan. Täti käski vain pysyä kotona ja odotella seuraavaan päivään.

Seuraavana päivänä menimme yksityiselle, jonne pääsimme iltapäivällä.

Vauvan korva oli puhjennut ja se oli täynnä märkää. Kipeä varmasti oli.

Ei vauva tuohon ollut kuolemassa, mutta minusta jos äiti sanoo, että lapsi huutaa, kyseessä pieni vauva jolla vasta ollut tulehdus pitäisi kyllä ottaa heti vastaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/14 |
31.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ymmärrän, että turhia käyntejä on todella paljon, mutta mistä tavallinen ihminen voi tietää onko käynti turha? Itselläni on monta kerta käynyt niin, että ensin olen saanut hoitajien kurttuilut, ja sitten onkin paljastunut, että olen todellakin aiheesta tullut käymään päivystyksessä, ja sitten minua on kiitelty kun olen ollut niin tarkkanäköinen.

Vierailija
8/14 |
31.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ensiapuun niin siellä on kovempi kynnys käännyttää takaisin kun se, että puhelimessa valittaa vaivoja. Onhan se toki korkea kynnys esim. yöllä lähteä sairaalaan, mutta ei se kaduta että tekee jotain mutta se voi kaduttaa jos jättää tekemättä! Ja suuntasin tän äideille, koska isät tänne vähemmän kirjoittelevat vauvojen oireista....ne taitavat lähteä sinne lääkäriin jos siltä tuntuu! Suomalainen terveydenhuolto on mennyt huonompaan suuntaan kun näitä käännyts juttuja kuulee tuon tuostakin, ikävää todella!!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/14 |
31.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos lapsi rohisee ja kuulostaa siltä että hengitysteissä on limaa mutta nenästä ei nuha valu niin viimeistään siinä vaiheessa kannattaa mennä lääkärin pakeille (voi olla menossa pahasti tukkoon). Myös jos lapsi väsähtää, eikä jaksa syödä. Esim. nuha niin paha ettei jaksa imeä rintaa/pulloa niin lääkäriin.



Pienen lapsen kohdalla kyse voi olla minuuteista, vointi saattaa huonontua todella pikaisesti. Jos jäät ihmettelemään niin sinulla voi olla kuollut lapsi käsissä alta puolen tunnin.



Itsellä on tästä kokemusta. Pojalla alkoi aikoinaan infektioastma oireilla ja vointi huononi nopeasti. Vietiin tietenkin heti lääkäriin ja hoitaja laittoi meidät jonon ensimmäiseksi, odotettiin 5min kunnes päästiin lääkäriin. Sen jälkeen alkoikin tapahtua. Lääkäri kävi jossain välissä sanomassa hoitajalle että seuraavalla kerralla haet lääkärin paikalle välittömästi. Ja poika oli silloin 1,5v, ei mikään vauva enää!

Vierailija
10/14 |
31.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja lapsi ei osaa valittaa joten vaatii lääkärin tutkimuksen.



Hänen vakio sanonta puhelimessa kyseleville on, että tuokaa näytille.



Lisäksi tuollainen soittelu vie resursseja kun yksi joutuu vastailemaan puheluihin koko ajan - kaukoparantaa ei voi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/14 |
31.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miljoonat kerrat kuuntelin saarnat siitä, kuinka kaikki lapset sairastaa, eikä äiti saa olla ylihysteerinen jne. Siinä se kynnys nousee, kun apua ei vain saa, vaikka kuinka pitäisi.

Vierailija
12/14 |
31.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ennen kuin säntää minnekään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/14 |
31.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lähetteellä kyllä pääsee, mutta se on haettava tk:n päivystyksestä tai edes soitettava.



Ei suinpäin kannata säntäillä mihinkään.

Vierailija
14/14 |
31.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset


yleisvointi voi muuttua niin nopeasti että se voi koitua kohtaloksi jos ei hakeudu lääkäriin.

voi olla tympeää istua jopa keskellä yötä päivystyksessä lapsen kanssa mutta se on sen parhaaksi ja joskus pelastukseksi.



on totta että hoitohenkilökunta kehottaa liian useasti odottamaan aamuun. mielestäni pienille lapsille hoitoa olisi järjestettävä heti kun sitä pyydetään.



kummilapseni äiti vaati päivystyksestä että hänen lapsensa tulisi päästä lääkäriin tutkittavaksi koska oli kuumeinen ja flunssassa.

päivystyksestä kehoitettiin odottamaan aamuun, olisi turha lähteä kuumeista lasta tuomaan päivystykseen odottamaan.

seuraavaa aamua ei sitten tälle lapselle koskaan tullut, vaan hän menehtyi yön aikana nukkuessaan sillä tauti oli edennyt niin nopeasti..



varmaan tämä ko. hoitaja joka käski odottaa aamuun, vaatii nyt nähdäkseen kaikki lapsipotilaat, oli kello mitä tahansa. toivottavasti. tai toivottavasti sai tapahtuneesta niin paljon omalle tunnolleen että on jo vaihtanut alaa.



ja näitähän esimerkkitapauksia riittää.



pysykää äidit tiukkana kun on kyse oman lapsen hyvinvoinnista. sanokaa vaan soittaessanne että minä tulen nyt näyttämään tätä lastani sinne, vaikka keskellä yötä.