Madeleine kuollut hotellihuoneessa
Portugalin poliisi uskoo toukokuun alussa siepatun 4-vuotiaan brittitytön Madeleine McCannin kuolleen hotellihuoneessaan todennäköisesti tapaturmaisesti. Asiasta kertoo Portugalin suurimpiin sanomalehtiin lukeutuva Jornal de Noticias tänään.
Portugalin poliisi on hiljattain tutkinut McCannin perheen Praia da Luzissa käyttämän hotellihuoneen tarkemmin mm. ruumiskoirien avulla. Journal de Noticias -lehden saamien tietojen mukaan hotellihuoneen seinästä olisi löytynyt Madeleinen verijälkiä, joita oli yritetty pyyhkiä pois.
Lehden mukaan poliisi pitää nyt varmana, että Madeleine on kuollut hotellihuoneessa. Aihe on ykkösuutinen myös toisessa suuressa portugalilaislehdessä, Correio da Manhassa. Sen tiedot ovat samankaltaisia.
Tutkijoilla uusi epäilty
Madeleinen tapauksessa on lisäksi tullut esille uusi epäilty. Nyt epäiltynä oleva noin 30-vuotias mies oli tullut brittietsivien tietoon kuvattaessa sieppauspaikan läheisyydessä oudosti käyttäytyviä henkilöitä. Etsivät ovat seuranneet miehen liikkeitä ympäri vuorokauden. Tutkijat eivät usko, että kyseessä olisi välttämättä mahdollinen sieppaaja. Mies on kuitenkin saattanut olla osallisena Madeleinen katoamiseen johtaneissa tapahtumissa.
Kommentit (104)
Joka ikinen ilta vanhemmat ystävineen istui hotellin baarissa, ja lapset nukkui yksin hotellihuoneessa.
Jälkiä siis sotkeentui.
Verijäljet oli siivottu pois, mutta joitain jäänteitä on löydetty.
Tiedoituskampanjahan on mitä loistavin tapa vetää viimeisetkin epäilykset pois vanhemmista.
Ruumis on voitu hävittää niin hyvin, ettei sitä löydy ikinä.
Ainoa pidätetty on ollut Robert Murat, ketään muuta ei ole epäilty teosta.
Vierailija:
olisi surmattu heti. Luulisi että hotellihuone olisi tutkittu heti ensimmäisenä ja mahd. verijäljet löytyneet heti, dna-testeistä nyt puhumattakaan. Ja miksi vanhemmat olisivat aloittaneet massiivisen tiedotuskampanjan jos olisivat jotenkin sekaantuneet asiaan? Tytön katoaminen olisi varmaan jo unohdettu elleivät pitäisi asiaa koko ajan esillä.Tapaus on mysteeri, mutta vaikuttaa nyt vähän siltä että poliisit ovat hukanneet viimeisestkin johtolangat. Toivottavasti olen väärässä.
lut hotellihuoneeseen. Onhan hän voinut muuten loukkaantua (esim. yrittäessään sieppaajaa karkuun). Ja vitonen, mistä tuo sinun tietosi on peräisin. Miksi ja kuka epäilee lapsen olleen kuolleena pidempäänkin huoneessa? Ja miten sellaista voisi edes päätellä?
Mä en ylipäätään ymmärrä a) miten huolella tutkitusta rikospaikasta eli hotellihuoneesta ei aiemmin olisi löydetty lapsen verijälkiä, vaan vasta nyt kuukausia myöhemmin b) miten näistä osittain poispyyhityistä jäljistä voisi päätellä lapsen KUOLLEEN hotellihuoneessa c) miten voisi määritellä kuolinajan...Mutta jos tällaisia jälkiä tosiaan hotellihuoneessa on, sitten alkaa kyllä tuo vanhempien asema tässä jutussa haiskahtaa vähän epäilyttävälle.
Vaikkei vanhemmat olisikaan syyllisiä, vaan olisivat " vain" valehdelleet sen asian suhteen kuinka usein kävivät lapsiaan katsomassa, niin kyseessä on ollut kuitenkin sen luokan kusetus että on varmasti viimeinen kerta kun kukaan julksiuuden henkilö lähtee lahjoittamaan suuria summia tms. kuten tässä tapauksessa on ollut. :(
Tosin yksi samassa seurueessa iltaa istunut sanoi televisiossa, että he istuivat ravintolassa monta tuntia eikä kumpikaan vanhemmista poistunut sinä aikana.
Hotellihuoneen oven väitettiin myös olevan ihan ravintolan vieressä, näköetäisyydellä, mutta todellisuudessa näkö- tai kuuloyhteyttä ei ollut.
Ja koiriahan tässä oli käytetty ja ne olivat saaneet vainun.
Vierailija:
Ja vitonen, mistä tuo sinun tietosi on peräisin. Miksi ja kuka epäilee lapsen olleen kuolleena pidempäänkin huoneessa? Ja miten sellaista voisi edes päätellä?
Onko muuten nämä sisarukset biologisia lapsia?
Voi Madeleine, missä olet?
- Samassa seurueessa iltaa viettänyt ihminen sanoi, että McCannit eivät poistuneet mihinkään muutamaan tuntiin, MUTTA yksi tuoleista oli tyhjillään jonkin aikaa.
- Miksi lapsi ei huutanut? Koska tunsi huoneeseen tulleen henkilön.
- McCannien tuttu sanoi nähneensä miehen kantavan lasta viltissä. Ehkä oli itse tämä mies...
- McCannit ja tuttavansa penkoivat ensin itse hotellihuoneiston ylösalaisin etsiessään tyttöä. Loistava tilaisuus tekoon syyllistyneelle tuttavalle hävittää todisteita. Lisäksi se takaa sen, ettei kukaan ihmettele miten hotellihuoneesta löytyy tämän tuttavan dna:ta jos sitä on etsitty.
tappamisesta puhumattakaan. Kyseessä oli kuitenkin hotelli jossa paljon ihmisiä liikkeellä yötä myöten ja allasaluetta, ravintolaa ym. näkö- ja kuuloetäisyydellä.
Vierailija:
Onko muuten nämä sisarukset biologisia lapsia?Voi Madeleine, missä olet?
tappaa vaikka kuristamalla, ei siitä paljoa ääntä lähde ja verijäljet voi tulla vaikka raiskauksesta :(
Tarkoittaako se tahallista tekoa vai vahinkoa?
Tai jos se on tapaturma, lapsi on voinut vaan pudota ja lyödä päänsä.
Ja siellä on ollut sellainen lomakohteen älämölö ja liikenne koko ajan taustalla.
ihme jeppejä kun pystyvät päättelemään seinän verijäljistä että tyttö on kuollut, kuolema on ollut tapaturmainen ja tyttö on ollut huoneessa kuolleena 2tuntia.
Ja miten tämä uusi epäilty liittyy asiaan?
Mutta siis tosiaan, jos ruumiskoirat vainuavat vain KUOLLEEN ihmisen jäänteitä (verta ja vastaavaa) ja sillä perusteella sitten tutkittu huonetta tarkemmin ja löydetty jotain mahdollisia poispyyhittyjä verijälkiä, niin sitten tuo käy järkeen. MIKÄLI sitten dna-testeissä paljastuu, että nämä verijäljet ovat Madeleinen, niin sitten kyllä vanhemmat olisi syytä laittaa saman tien vahvan epäilyksen alaisiksi.
Tää juttu alkaa käydä tosi omituiseksi!
Entäs elävä? Jos kaapataan lapsi, niin mitäs sitä rimpuilevaa lasta huopaan käärimään. kainaloon vaan ja mukaan.
Kaameita ajatuksia.
Että vanhemmat olivat käyneet puolentunnin välein hotellihuoneessa ja lapset nukkuivat..
Vanhemmat ovat syyllisiä....
Kuollut tapaturmaisesti, miksi ruumis hävitetty ja tapahtuma salattu?
Murat pääepäilty alusta asti, miksi nyt kaivellaan puutarhaa, eikö se tutkittu perinpohjin heti? Eikä puitten kaataminenkaan varmaan auta, tuskin ne puut kolmessa kuukaudessa ehtii kasvaa.
Ruumiskoira etsii nimenomaan ruumiita, jälkikoirat seuraa ihmisen jälkiä hajun perusteella, ja huumekoirat etsii huumeita mutta ei esim. osaa löytää ruumiita.
Vierailija:
Mutta siis tosiaan, jos ruumiskoirat vainuavat vain KUOLLEEN ihmisen jäänteitä (verta ja vastaavaa) ja sillä perusteella sitten tutkittu huonetta tarkemmin ja löydetty jotain mahdollisia poispyyhittyjä verijälkiä, niin sitten tuo käy järkeen. MIKÄLI sitten dna-testeissä paljastuu, että nämä verijäljet ovat Madeleinen, niin sitten kyllä vanhemmat olisi syytä laittaa saman tien vahvan epäilyksen alaisiksi.Tää juttu alkaa käydä tosi omituiseksi!
olisi surmattu heti. Luulisi että hotellihuone olisi tutkittu heti ensimmäisenä ja mahd. verijäljet löytyneet heti, dna-testeistä nyt puhumattakaan. Ja miksi vanhemmat olisivat aloittaneet massiivisen tiedotuskampanjan jos olisivat jotenkin sekaantuneet asiaan? Tytön katoaminen olisi varmaan jo unohdettu elleivät pitäisi asiaa koko ajan esillä.
Tapaus on mysteeri, mutta vaikuttaa nyt vähän siltä että poliisit ovat hukanneet viimeisestkin johtolangat. Toivottavasti olen väärässä.