Paljonko teillä menee ruokaostoksiin rahaa ja kuinka usein käytte ruokaostoksilla?
Kommentit (15)
Perheeseen kuuluu yksi aikuinen ja kaksi koululaista. Yleensä perjantaina tehdään iso rysäys markettiin ja muutoin haetaan täydennystä lähikaupasta.
inhottavan paljon menee rahaa ja aina tuntuu jääkaappi tyhjältä, jopa kauppareissun jälkeen!! Jotenkin ei nyt toimi tää systeemi :-
Eilen meni 100e ja ihan peruskamaa, eli maitoa, leipää...jne.
Mukana tuossa summassa ei vkl ruokia, siis lämpimiä. Tän päivän ruokiin 30e ja huomenna mun äidille syömään eli selvitään kuluitta =)
Mutta ainakin kahdesti viikossa täyttöä kaappiin ja 50-100e kerta ja joka päivä haen sen päivän lämminruokatarvikkeet haarukalla 15-25e
Kerran viikossa kauppaan 50-70e + viikolla maitoa ja leipää lisää. Summa riippuu tuleeko ostettua pesuaineita, vaippoja, papereita ym.
Viikon ruokiin menee 100e ainakin, joskus kun " perustarvikkeet" lopussa, menee huomattavasti enemmän.
Olen viime kuuhun saakka ostanut ruoat (+ vaipat, pesuaineet yms.) ja mies aina ihmettelee miten saan niihin törsättyä niin mielettömästi rahaa. Nyt viimeisen kuukauden olen pakottanut hänen käydä kaupassa ja enää hän ihmettelee miten ruoka voi maksaa niin hirveästi...
nuorin on vaipoissa ja lapset päivähoidossa/koulussa päivisin.
Itse syömme yleensä eväitä tai edellisen päivän ruokaa mieheni kanssa töissä.
Ruokaan meillä meneen n.500-600 euroa kuukaudessa. Kesällä kun grillaillaan, tulee ostettua enemmän olutta, limua ja muita herkkuja niin tuo ei kyllä riitä samoin jos tulee vieraita, ostetaan sipsia, leivonnaisia, viiniä tms. Eli ihan siihen perusruokaan, vaippoihin ja pesuaineisiin riittää tuo summa.
Kaupassa käydään yleensä kerran viikossa, ehkä joskus jotain maitotäydennystä täytyy tehdä.
Meillä on täyskorkea jääkaappi käytössä samoin kuin pakkanen.
Pakkaseen ostamme leipää, " laputettuja" lihoja jos niitä sattuu olemaan, meillä on aina perusvarasto kasviksia, perunasuikaleita, ransiksia, nakkeja yms. pakastimessa.
Leipä meillä tosiaan laitetaan aina suoraan pakastimeen, sieltä sitten aamuisin sulatamme tarvittavan määrän aamupalaksi. Näin ei pääse menemään hukkaan. Käytämme sopivassa suhteessa puolivalmisteita, eineksiä sekä alusta saakka valmistettua ruokaa.
Rahaa meni 100 euroa ja ruoka riittää ehkä torstaihin asti :(
ja tänään kävin kaupassa, 39 euroa!
Maanantaina kauppaan taas!
paljonko menee pelkkään ruokaan... viikossa menee s-marketiin 120-150¿ (sis. kaikki päivittäistavarat, vaipat ym.) ja pari kertaa käydään. 2 aikuista, 2 vaippaikäistä lasta, koira ja kissa
meillä on pakko käydä joka toinen päivä, enempää ei kaappiin mahdu.
ja viikonloppuisin myös miehenrotjake, joka työssä toisella puolen Suomea. Viikot eletään tenavan kanssa parilla kympillä, viikonlopun ostoksiin hujahtaakin sitten usein noin 50 euroa. Olen laskenut, että kaikkineen ruokakauppaan menee, pesuaineet, vaipat, taloustavarat jne. lukien noin 350 euroa kuussa. Menisi todella paljon vähemmän, jos mies jaksaisi nuukailla yhtä paljon kuin minä itse :D
Kaikkeen päivittäistavaraan kuluu n. 600 ¿ kuussa. 5-henkinen perhe on ja nuorin vaipoissa vielä. Meillä mahtuu ainakin jääkaappiin, kun on tuollainen kokokorkea malli, alempana viileähyllyt. Pakkaseen laitan esim. sellaisia jauhelihoja tms., joka laitetaan vasta joidenkin päivien päästä ruuaksi.
2 aik+1 lapsi + 2 kissaa. Tähän kuuluu vaipat, kissan hiekat, pesuaineet ja mun meikitkin.
Summassa on ruuan lisäksi vessapaperit, vaipat, tiskiaineet yms. (ainoastaan pyykinpesuaineen ostamme muualta). Syömme tuolla summalla oikein mukavasti, ja herkutteluunkin on varaa. Ruokalaskua saisimme halutessamme nipistettyä varmaan neljänneksellä.
Kaupassa käymme kerran viikossa tekemässä isommat ostokset ja lisäksi 1-2 kertaa täydentämässä maito- ja hedelmä-/kasvisvarastoa. Meillä on pieni jääkaappi, mutta reilusti pakastustilaa, ja ostamme pakastimeen mm. leipää ja päiväyslihoja (meidän S-marketista saa monesti -50% lihoja, joissa päiväys on vasta parin päivän päässä).
Tuon summan lisäksi miehellä menee työpaikalla ruokaan jonkin verran rahaa, mutta hän saa ruuan vielä opiskelijahintaan eli parilla eurolla per päivä.